Skip to main content
Kripto Haberleri

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Dogecoin ve Zcash’in PoS’a Geçmesini Bekliyor

Yazan Eylül 25th, 2022Yorum Yazılmamış

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Dogecoin ve Zcash gibi diğer blok zincirlerinin, Ethereum birleştirmesi tamamlandığında aynı stratejiyi izlemesi gerektiğini düşünüyor.

Ryan Selkis, 2022 Messari Mainnet’te Buterin’e tüm ağların hisse kanıtı (PoS) yöntemine geçmesi gerekip gerekmediğini sordu. Buterin olumlu yanıt verdi. Toplantıya Zcash’in kurucusu Zooko Wilcox-O’Hearn de katıldı.

Vitalik Cuma günü Messari konferansında görüntülü sohbet yoluyla şunları söyledi: “Spot kanıtı geliştikçe, güvenilirliğinin ancak zamanla artacağını tahmin ediyorum.”

Bu, Buterin’in Zcash’i PoS’a geçiş yapmaya çağırdığı ilk sefer değil. Aynı fikri 2018’de de önerdi ve Zooko, geçişin nasıl ilerlediğini gözlemleyebilmek için önce Ethereum’un yapmasını beklediğini söyledi.

Ethereum Birleştirme Etkinliği Sorunsuz Geçti

Ethereum, Merge etkinliğinin ardından 15 Eylül’de PoS’a taşındı. Buterin, her test ağı birleştirmesinin “bir tür sorunla” karşılaşmasına rağmen, yüksek bahisli etkinliğin sorunsuz geçtiğini belirtti.

Buterin, ölçeklenebilirliği önümüzdeki 18 ay için en kritik zorluk olarak tanımladı ve ekosistemin bunu “sağlaması” gerektiğini ekledi.

Birleştirme, blok zincirinin çevresel etkisini büyük ölçüde en aza indirmeyi mümkün kıldı. Dogecoin, ikinci en büyük çalışma kanıtı (PoW) kripto para birimi olarak Bitcoin’i geride bıraktı.

Image: MIT Technology Review

“Umarım Zcash göç eder. 28 yaşındaki Buterin, Dogecoin’in yakın gelecekte hisse kanıtına geçeceği konusunda da iyimserim” dedi.

Proof-of-stake, blokları ve işlemleri doğrulamak için gereken hesaplama çabasını azaltır.

İş kanıtı altında, blok zincirini korudu. Proof-of-stake, blokların para birimi sahiplerinin bilgisayarları kullanılarak doğrulanma şeklini değiştirir, böylece daha az bilgi işlem emeği gerekir.

Sahipler, blokları doğrulama ve doğrulayıcı olma fırsatı karşılığında para birimlerini stake eder.

Proof-Of-Stake: Enerji Tüketiminde %99 Azalma

Ethereum Vakfı’na göre, iş kanıtından hisse kanıtına geçiş, enerji kullanımında %99,9’luk bir düşüşe yol açtı ve bunun blok zincirinin karbon ayak izini büyük ölçüde azaltması bekleniyor.

Kanadalı programcı Buterin, Birleşmeden sonra Ethereum’un geleceğini de tartıştı. Ethereum’un bir sonraki büyük güncellemesi olan Surge’nin Merge ile karşılaştırılamayacağını söyledi. Tek bir büyük geçişin aksine aşamalar halinde gerçekleştirilecektir.

Buterin’in tahminlerine uygun olarak, Dogecoin ve Zcash’in arkasındaki geliştiriciler, PoS’a geçiş konusunda ayrı ayrı ilgi gösterdiler.

CoinGecko verilerine göre Dogecoin ve Zcash, iş kanıtı algoritmasını kullanan piyasa değerine göre ilk 10 kripto para biriminden ikisi.

DOGE total market cap at $8.39 billion on the weekly chart | Source: TradingView.com

Featured image from Liquid Blog, chart from TradingView.com