Skip to main content
Kripto Haberleri

Ethereum Layer 3 Protokolleri Bir Şey Olabilir, İşte Beklemeniz Gerekenler

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Ethereum Birleştirmesinin tamamlanmasıyla, kurucu Vitalik Buterin dikkatini ağın geliştirilmesine yardımcı olabilecek diğer şeylere çevirdi. Ethereum Layer 2 protokolleri, 2021 boğa piyasasında büyük bir işti ve şimdi bile, bu toplamaları kullanmaya devam eden ağ kullanıcılarından destek toplamaya devam ediyorlar. Şimdi Buterin, ağ üzerinde Katman 3 protokollerinin olasılığına işaret etti. İşte onlardan yapmalarını beklediği şey.

Ethereum Katman 3 Protokolleri

Bir gönderide, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, şu anda alanı çevreleyen Katman 3 protokolleri fikrini araştırıyor. İlk başta, mevcut Katman 2 protokollerinin işlevselliği ile daha fazla ölçeklenebilirlik sağlamak için bunları geliştirmenin mümkün olduğu fikri ortaya çıktı. Buterin, yazısında bunu reddediyor: “Ne yazık ki, 3. katmanların bu kadar basit kavramları nadiren bu kadar kolay sonuç veriyor.” Peki başarılı bir 3. Katman protokolünü ne yapabilir?

Darboğaz, işlemler işlenirken blok zincirinde depolanması gereken verilerden gelir. Katman 2’ler, zincir üzerinde işlemleri depolamak için gereken verileri sıkıştırma konusunda zaten iyi bir iş çıkarıyor ancak zincir üzerinde veri depolama ihtiyacını ortadan kaldırmıyor. Bu göz önüne alındığında, veri boyutunu küçültmek için bir kez sıkıştırıldıktan sonra tekrar sıkıştırmak mümkün değildir. Bu, yalnızca bir Katman 2 toplaması üzerine bir Katman 3 toplaması oluşturarak daha fazla ölçeklendirme elde etmenin mümkün olmadığı anlamına gelir.

TradingView.com'dan Ethereum fiyat tablosu

ETH price trending above $1,300 | Source: ETHUSD on TradingView.com

Ethereum Layer 3 protokollerinin nasıl çalışacağına dair doğal sonuç, halihazırda mevcut olan Layer 2 protokollerinden farklı işlevlere sahip olmaları olacaktır. Dolayısıyla, bir L2’nin ölçeklendirmeye odaklanacağı yerde, bir L3, gizlilik gibi daha özel işlevlere yönelecektir. Bu, Katman 2’nin sıkıştırılmasında ‘iyileştirme’ isteği fikrini ortadan kaldırır ve bunun yerine L3’lere çalışacak ve odaklanacak yeni bir şey verir.

Bu özelleştirilmiş işlevsellik gerçekten her şeye doğru gidebilir. Uygulamaların belirli bir veri formatına göre belirli uygulamalar için sıkıştırılmış verileri kullanabileceği, EVM’ler dışında bir şey kullanarak hesaplamalar yapabileceği, vb. özelleştirilmiş ölçeklendirmeye gidebilir. Buterin ayrıca, Katman 2 çözümlerinin sehpa ölçeklendirmesi için olduğu yerde, Katman 3’lerin aşağıdakiler için olabileceğini de not eder. “zayıf güvenilen ölçekleme (validiumlar).”

Katman 3’ler ayrıca zincirler arası işlemler için daha iyi operasyonlar sağlayacaktır, çünkü “üç katmanlı model, tüm bir alt ekosistemin tek bir toplama içinde var olmasına izin verir, bu da ekosistem içindeki etki alanları arası işlemlerin çok ucuza, ihtiyaç duymadan gerçekleşmesine izin verir. pahalı katman 1’den geçin.

Ethereum Layer 3 protokolleri şu anda hala bir konsept fikir, ancak Ethereum kurucusu, Starkware tarafından çok fazla umut vaat eden bir çerçeveye işaret ediyor. Bu daha karmaşık çerçeve, bir Katman 2’nin üzerine başka bir katmanı yığma ve sıkıştırmayı artırmasını bekleme düşünce okulunun ötesine geçer. Buterin bunun “doğru şekilde yapılırsa” iyi bir fikir olduğuna dikkat çekiyor.

Featured image from The Ecoinomic, chart from TradingView.com

Takip et Twitter’daki En İyi Owie piyasa bilgileri, güncellemeler ve ara sıra komik tweetler için…