Skip to main content
Kripto Haberleri

Ethereum madencileri 30K ETH’yi boşalttı, ‘ultra sağlam para’ deflasyon anlatısını engelledi

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

15 Eylül’de Ethereum’un hisse kanıtına (PoS) geçişi, ETH madencileri piyasaya satış baskısı eklediğinden Ether’in (ETH) yukarı yönlü momentumunu artıramadı.

Günlük grafikte, ETH fiyatı 15 Eylül’de yaklaşık 1.650 $’dan 20 Eylül’de yaklaşık %16 düşüşle 1.350 $’a düştü. ETH/USD çifti, daha yüksek Federal Rezerv faiz artışlarına ilişkin endişeler arasında Bitcoin (BTC) dahil olmak üzere diğer en iyi kripto para birimleri ile senkronize olarak düştü.

ETH/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Ethereum enflasyonist olmaya devam ediyor

15 Eylül’deki Ether fiyat düşüşü, Birleşmeden hemen sonra olmasa da ETH arzındaki artışla aynı zamana denk geldi.

Yaklaşık 24 saat sonra, arz değişikliği bir kez daha olumluya döndü ve bazı savunucuların Birleşme sonrası beklediği deflasyonist bir ortam nedeniyle “ultra sağlam para” anlatısına soğuk su döktü.

Birleştirme Öncesi Ethereum, hisse kanıtı (PoW) madencilerine günde yaklaşık 13.000 ETH ve PoS doğrulayıcılarına yaklaşık 1.600 ETH dağıttı. Ancak, Madencilere verilen ödüller, Birleştirme canlıya alındıktan sonra yaklaşık %90 oranında düştü.

Bu arada, Ether ödülleri alan doğrulayıcılar artık önceki miktarın yalnızca %10,6’sını kazanıyor. Sonuç olarak, Ether’in yıllık emisyonları yaklaşık %0,5 oranında düştü, bu da ETH’yi daha az enflasyonist ve hatta belirli koşullar altında belki de deflasyonist hale getirdi.

Yine de, Ultrasound Money tarafından sağlanan verilere göre, Ether arzı Birleşmeden sonra yıllık %0,2 oranında artıyor.

Birleştirmeden sonra eter tedarik oranı. Kaynak: Ultrason.Money

Artan arzın arkasındaki ana neden, daha düşük işlem ücretleridir.

Özellikle, Ethereum, Ağustos 2021’de protokolünde bir ücret yakma mekanizması getiren bir değişiklik yaptı. Başka bir deyişle, ağ her işlem için aldığı ücretin bir kısmını kalıcı olarak kaldırmaya başladı. Bu sistem yayına girdiğinden beri 2,6 milyon ETH yaktı.

Veriler, doğrulayıcılara verilen ETH’yi dengelemek için Ethereum ağının gaz ücretlerinin yaklaşık 15 Gwei olması gerektiğini gösteriyor. Ancak ücret, 20 Eylül’de ortalama 14.3 Gwei civarındaydı, bu da genel olarak ETH arzının arttığı anlamına geliyor.

Ethereum gaz ücretlerine karşı arz. Kaynak: Ultrason.Money

Bununla birlikte, ETH’nin ihraç oranı, bugüne kadar Birleştirme sonrası yaklaşık 3.700 ETH basımı ile arz oranı pozitif kalsa da, Birleştirme sonrasında düştü.

Madenciler ETH satış baskısını artırıyor

Ek olarak, Ether’in Birleşme sonrası fiyat düşüşü, Ethereum madencilerinin ETH pazarından toplu çıkışından sonra geliyor.

İlgili: Ethereum Merge, kurumsal yatırımcılar için yeni bir hedef sunuyor mu?

OKLink tarafından sağlanan verilere göre, madenciler Ethereum’un PoS güncellemesinden önceki günlerde yaklaşık 30.000 ETH (~40,7 milyon $) sattı.

ETH madenci adres dengesi. Kaynak: OKLink

Sahte analist “BakedEnt.eth”, madencilerin ETH satış çılgınlığının, Ether’in ihraç azalmasındaki yavaşlamanın etkisini dengelediğini belirtti.

“Birleştirme birkaç gündür yayında, ancak birçoğu 4 gün içinde toplam 49.000 $ ETH’lik günlük %95 ihraç indiriminin etkisini göremiyor” dedi. yazdıekleme:

“Madenciler bu azalmaya durmaksızın satış yapıyorlar ve aynı zaman diliminde 30.000 $ ETH’den fazla değer kaybettiler.”

ETH’nin fiyatı, risk altındaki varlıklar üzerinde baskı oluşturan mevcut makroekonomik rüzgarlar ışığında 750 $ daha düşme riski taşıyor.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.