Skip to main content
Kripto Haberleri

Ethereum:Finansın Geleceği’ne Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Mı?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Merkezi olmayan Finans veya kısa bir süre için “DeFi”, kripto ve blockchain dünyasını fırtına gibi aldı. Bununla birlikte, son dirilişi köklerini 2017’nin kabarcık döneminde maskeler. Herkes ve köpeği bir “İlk Coin Teklifi” veya ICO yaparken, çok az şirket blockchain potansiyelini fiyatta hızlı bir kazancın çok ötesinde gördü. Bu öncüler, ticaretten tasarrufa, bankacılıktan sigortaya kadar finansal uygulamaların herhangi bir aracı olmadan sadece blockchain’de mümkün olacağı bir dünya öngörüyorlardı.

Bu devrimin potansiyelini anlamak için, yılda % 10 USD veren ancak banka olmayan ve pratikte fon riski olmayan bir tasarruf hesabına erişiminiz olduğunu düşünün. Tokyo’daki ofisinizde oturan Gana’daki bir çiftçiyle mahsul sigortası ticareti yaptığınızı düşünün. Bir pazarcı olabileceğini ve her Hisar’ın isteyeceği bir yüzde olarak ücret kazanabildiğinizi hayal edin. Gerçek olamayacak kadar iyi mi? Hiç de değil. Bu gelecek zaten burada.

DeFi yapı taşları

İlerlemeden önce bilmeniz gereken bazı temel DeFi yapı taşları vardır:

  • Aracı veya takas merkezi olmadan bir varlığı güvensizce otomatik piyasa oluşturma veya başka bir varlıkla takas etme.
  • Aşırı tahsilli borç verme veya tüccarlar, spekülatörler ve uzun vadeli sahipler için “varlıklarınızı kullanabilmek”.
  • Merkezileştirilmeden veya fiziksel varlıklar tarafından desteklenmeden bir temel fiyatı izleyen stablecoins veya algoritmik varlıklar.

DeFi’nin Nasıl Yapıldığını Anlama

Stablecoin’ler, USD gibi geleneksel itibari para birimlerini taklit ettikleri için DeFi’de sıklıkla kullanılır. Bu önemli bir gelişmedir çünkü kriptonun tarihi işlerin ne kadar değişken olduğunu göstermektedir. DAI gibi stablecoin’ler, güçlü ayı piyasaları sırasında bile, yani kripto paranın fiyatı 2018-2020’nin ayı piyasası gibi çökse bile, USD’nin değerini küçük sapmalarla izlemek için tasarlanmıştır.

Borç verme protokolleri genellikle stablecoins üzerine inşa edilmiş ilginç bir gelişmedir. Bir milyon dolar değerindeki varlıklarınızı kilitleyip sonra da stablecoin’lerde onlara karşı borç alabileceğinizi düşünün. Teminatınız artık yeterli olmadığında krediyi geri ödemezseniz protokol varlıklarınızı otomatik olarak satar.

Otomatik piyasa yapıcılar tüm DeFi ekosisteminin temelini oluşturur. Bu olmadan, komisyoncunuza, takas merkezinize veya bir borsaya güvenmeniz gereken eski finansal sisteme takılıp kalırsınız. Kısa bir süre için otomatik piyasa yapıcılar veya AMM’ler, havuzlarındaki her iki varlığın rezervine dayanarak bir varlığı başka bir varlıkla takasnıza olanak tanır. Fiyat keşfi harici arbitrajörler aracılığıyla gerçekleşir. Likidite, diğer insanların varlıklarına göre birikmiştir ve işlem ücretlerine erişebilirler.

Artık ethereum ekosistemindeki çok çeşitli varlıklara maruz kalabilirsiniz ve geleneksel finans dünyasıyla etkileşime girmenize gerek kalmadan. Varlıkları ödünç vererek veya piyasa yapıcı olarak para kazanabilirsiniz.

Gelişmekte olan dünya için bu inanılmaz bir yenilik çünkü artık gelişmiş dünyadaki finansal sistemlerin tamamına erişim engeli olmadan erişiyorlar.