Skip to main content
Kripto Haberleri

Fikri mülkiyetin Web3 ademi merkeziyetçiliğine garip bir uyumu var — Avukatlar

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Fikri mülkiyet hakları (IP) hakları Web3 ve NFT’ler içinde artan bir gerilim alanı olmaya devam edecek, çünkü IP hakları genellikle tek bir “tanımlanabilir varlığa” dayanırken, Web3 daha çok merkezi değildir.

Cravath, Swaine & Moore LLP’nin ortaklarından David Kappos, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, IP’nin geleneksel olarak “tanımlanabilir bir varlığa ait olduğunu ve bu da onu yasal bir bakış açısından zorunlu olarak merkezi hale getirdiğini” söyledi.

Kappos, IP ve ademi merkeziyetçilik arasındaki gerilimin net bir çözümü olmadığını öne sürerek, “DAO, yönetmesi gereken protokolün IP’sine gerçekten nasıl sahip olur?” diye sordu.

Geçen yıl boyunca, IP, telif hakkı ve ticari markaları ihlal ettiği iddia edilen NFT projelerine karşı birkaç dava açıldı.

Dijital sanat eserleri veya markalı ürünlerin giyilebilir ürünlerini yaratan üçüncü şahıslar hakkında soru sorulduğunda, Kappos, “Web3 ortamında lisanssız bir uygulayıcının, üçüncü bir şahsın sahip olduğu bir markaya kafa karıştırıcı derecede benzeyen bir giyilebilir cihaz oluşturmaktan kaçınması gerektiğini söyledi. dünya.”

Buna bir örnek, dijital sanatçı Mason Rothschild’in Fransız lüks grup Hermès tarafından grubun ünlü Birkin çantalarından ilham alan bir NFT koleksiyonu olan ‘Metabirkins’i yarattığı için dava edilmesidir.

Ağustos ayında, NFT şirketi Yuga Labs, CryptoPunks ve Meebit koleksiyonu için tüm CryptoPunk ve Meetbits sahiplerine NFT’lerini ticari veya kişisel amaçlarla kullanmalarını sunan yeni bir IP hakları sözleşmesi yayınladı.

İlişkili: NFT’ler ve fikri mülkiyet, açıklandı

Web3 medya girişimi Avium’un kurucu ortağı Nathanael Lim, bunun kullanıcılar için olumlu bir adım olduğunu söyledi, ancak asıl değişiklik, pazarın fikri mülkiyet haklarını daha fazla fark edecek olması.

Ağustos ayında, risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (A16z), Creative Commons lisansına dayalı NFT’lere uyarlanmış altı lisans seti duyurdu; Lim, bunların esas olarak yirmi yıl önce piyasaya sürülen Creative Commons lisanslarındaki iyileştirmeler olduğunu ve bazılarının açıklığa kavuşturulmasına yardımcı olduğunu öne sürüyor. insanların daha ilgili kısımları güncelleyerek lisanslar hakkında sahip oldukları kafa karışıklığı, ancak alan içinde daha fazla inovasyonun gerçekleşmesi gerekiyor.

Hem Lim hem de Kappos, Singapur Fikri Mülkiyet Ofisi (IPOS) tarafından düzenlenen küresel bir konferans olan IP Week @ SG 2022’de konuşmacıydı.