Skip to main content
Kripto Haberleri

Finlandiya’da başlatılan Euro stablecoin, ilk olarak AB’de onaylandığını iddia ediyor

Yazan Şubat 3rd, 2023Yorum Yazılmamış


Finlandiyalı şirket Membrane Finance, şirketin 2 Şubat tarihli bir blog gönderisine göre, euro tarafından desteklenen tamamen rezerve edilmiş bir stablecoin piyasaya sürdü. Şirket, Finlandiya Mali Denetleme Kurumu (Fin-FSA) tarafından lisanslanmıştır ve yeni “EUROe” madeni parasının “AB tarafından düzenlenen ilk ve tek kripto istikrarlı para” olduğunu iddia etmektedir.

ABD merkezli Circle Inc., Haziran ayında kendi euro destekli stablecoin’ini çıkardı, ancak Euro Coin’i (EUROC) başlangıçta ABD tarafından düzenlenen bir kuruluş olan Silvergate Bank tarafından saklandı.

Her EUROe belirteci “en az bir fiat Euro” ile desteklenir. […] Şirketin gönderisine göre, bir Avrupa finans kurumunda veya bankasında, Membrane Finance tarafından çevrelenmiş. Şirket, geleneksel finansın yüksek maliyeti ve yavaş hızlarının aksine, sıfıra yakın maliyetle “neredeyse anında ödemelere” izin vereceğine inanıyor.

Membrane Finance CEO’su Juha Viitala, düzenlenmiş EUROe madeni parasının daha fazla Avrupalıyı merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarını kullanarak servetlerini artırmaya teşvik edeceğini umduğunu belirterek şunları söyledi:

“Stabilcoin’ler, blockchain tabanlı para altyapısına geçişin önemli bir parçasıdır ve Avrupalılar, AB’den gelen ve AB merkezli bir mali otorite tarafından düzenlenen tam rezervli bir euro stablecoin’e sahip olmayı hak ediyor. EUROe, daha önce kripto para birimlerinin oynaklığından endişe duyan veya bunu yapamayan daha fazla düzenli insanı DeFi’ye çekmeyi umuyor.”

İlişkili: İngiltere’ye özgü stablecoin, ülke çapında 18.000 ATM’ye entegre oluyor

EUROe, başlangıçta gelecek için planlanan ek blockchain ağlarını destekleyen Ethereum’da mevcut olacak.

Fiat para birimi tarafından desteklenen “stablecoins” veya kripto jetonları, kripto dünyasında uzun ve şanlı bir geçmişe sahiptir. İlk ABD doları sabit para birimi olan Tether (USDT), başlangıçta Bitcoin Omni Layer için piyasaya sürüldü ve Ethereum versiyonu 2018’de kullanıma sunuldu. CoinMarketCap’e göre şu anda piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para birimi.

19 Ocak’ta Circle ve Uniswap merkezi olmayan borsanın arkasındaki ekip, blockchain tabanlı dövizin havale maliyetlerini %80’e kadar azaltabileceğini iddia eden bir rapor yayınladı.