Skip to main content
Kripto Haberleri

FOMO’nun Ötesinde Hayatta Kalma – Uzun Vadeli Değer İçin Kazanan Bir ICO Projesi Nasıl Seçİlİr?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Hype ve FOMO tarafından yönlendirilen bir dünyada [Fear Of Missing Out], çalışkan bir kripto meraklısı, gerçek uygulanabilir projelerin bulunmasının zor olduğu ve uzun vadeli umutlara sahip iyi projelerin para kapma ‘shitcoin’lerden ayırt etmenin daha da zor olduğu bir dünyada desteklemek için bir token seçmek için bir turnusol testine sahip olması gerektiği her geçen gün daha da netleşiyor.

Çoğu yeni kriptonun rekor düşük seviyelere indiği ve yeni ICO Projelerinin Crowdsale’den sonra yutturmacalarına kadar yaşamadığı son gelişmelerle, hayal kırıklığına uğramış ‘yatırımcıların’ ICO’sı sırasında bir jeton satın almadan önce en olası crowdsale sonrası kazananı seçmek için uygun özeni göstermemek için kendilerini suçlamak yerine Sosyal Medya’daki ICO organizatörlerini suçlamaları artık yaygındır.

Kapsamlı gözlemimden, çoğu kripto alıcısının, bu paraların arkasındaki yutturmacanın ustaları tarafından oluşturulan FOMO’ya (Fear of Missing Out) dayanan bir ICO sırasında madeni para satın aldığı ortaya çıktı. Birçoğu, madalyonun ICO sonrası amacını veya Token’ın Crowdsale’den sonra ne yapması gerektiğini anlamadan satın aldı. ICO’dan sonra hiçbir şey olmadığında, birçok ICO için olduğu gibi, daha sonra kanlı cinayet çığlıkları atmak için sosyal medyaya atlardı.

Son zamanlarda, ben ve ekibim Nollycoin ICO’yu tanıtmak için Afrika ve ABD’nin bazı bölgelerinde bir turu yeni bitirdik. Farklı konferanslar düzenledik ve sponsor olduk, canlı AMA (Ask Me Anything) basın toplantıları yaptık ve kripto balinaları, küçük yatırımcılar ve her renkte kripto milyoner özentileri ile birebir toplantılar yaptık.

Her şey boyunca, beni her şeyin ötesinde şaşırtan bir şey, ÇOĞU jeton sahibinin katıldıkları token satışlarının arkasındaki temel iş veya proje hakkında HİÇBİr IPUCU OLMAMASıYDı.

Gözlemimde daha da garip olan, birçok unun size projenin değer teklifini, hedeflerini veya şirketin pazarı bozma ve endüstrilerindeki alıcıların bir kısmını kapma planını söyleyemediği şaşırtıcı gerçekti. ICO’yu satın aldılar çünkü ziyaret ettikleri birkaç telgraf veya Facebook Sayfası onlara ‘Satın al’ deyip durdu. Hodl ve daha fazla al’. En basiti nesnel müzakere yerine sürü içgüdüsüyle hareket etti.

Şimdi, tanıştığım insanların çoğu sadece gençler veya eğitimsiz insanlar olsaydı, tanıştığım birçok kripto ‘yatırımcının’ cehalet seviyesine bu kadar şaşırmazdım. Aksine, tanıştığım kişilerin çoğu üniversite mezunu ve bazı vasıtalara sahip insanlardı. Yine de% 10’dan daha azı, zaman içinde değerinin artacağı beklentisiyle neden bir madeni para aldıklarını kolayca ifade edebilir. Gittiğim her yerde, kalabalıkta çok az kişi bana madeni paraları satan şirketin şirket yöneticilerinin adını, deneyimini ve yeteneğini söyleyebilirdi.

Çoğunun işaret edebileceği tek şey, gerçekler fomo ve aksi takdirde işe yaramaz shitcoinler için saygınlık yaratmak için çoğuna ürperti ödendiğini kanıtladığında, madeni paraların ‘saygın’ etkileyiciler tarafından önerildiğiydi.

Sözde sahte etkileyicilerin ötesinde, birçok kripto alıcısının bildiği tek şey, takım liderlerinin isimlerinin Rus, Çinli veya Koreli olduğuydu, ancak onlar hakkında kesinlikle hiçbir şey bilmiyorlardı. Başarılı bir ICO’ya sahip olmak için ihtiyacınız olan tek şey, kimsenin basit bir Google araması ile bile doğrulayamadığı Kore, Çin veya Rusya’dan insanların adlarını listelemekti.

Bir projenin jetonlarının zaman içinde değerinin artıp artmayacağına karar vermek için kesinlikle dikkate alınması gereken birçok şey olduğuna katılsam da, asit testinin ve en acil değerlendirme kriterlerinin kripto borsalarında olacakların dışında madalyonun kendisinin yararı olması gerektiğini düşünüyorum.

Tanıştığım çoğu kripto token sahibi bunu bilmese de, gerçek şu ki, çoğu ICO’dan bir jeton satın aldıysanız, o şirkete gerçekten ‘yatırım’ yapmıyordun. Şirketin hisselerini satın almıyor ve şirketten herhangi bir güvenlik satın almıyorsunuz.

Ve en iyi ihtimalle, çoğu ICO sırasında jeton satın alırken yaptığınız şey, veren şirket tarafından kontrol edilen iş ekosisteminin ötesinde yasal olarak gerçek bir değeri olmayan bir yardımcı jeton veya madeni para verilmesi karşılığında bir projeye ‘bağış’ yapmaktı.

Sırayla, jetonların fiyatının sizi bir milyoner yapmak için ‘ay’ veya yükseleceği umudunuz dışında, varsa ICO şirketi tarafından ona bağlı yardımcı programın tadını çıkarmaktan başka yapabileceğiniz başka bir şey yoktur.

Kimse bir Kripto’nun sonunda oraya vardığında bir kripto borsasında nasıl performans göstereceğini kesin olarak tahmin edemediğinden ve en son deneyim, çoğu jetonun fiyatlarının büyük olasılıkla bir borsaya çarpmanın ilk birkaç haftasında burun dalışı yapacağını göstermiştir (büyük nedeniyle spekülatörler tarafından satmak ), borsada beklenen ‘mooning’in ötesinde, jetonunuzdan başka hangi değeri veya yardımcı programı elde edebileceğinize bakmanız mantıklı olacaktır.

Kripto devrimi piyasa yerinde farklı gelişmelere geri dönme, şekil verme ve uyum sağlamaya devam ettikçe, paranızın bataklığa atılmamasını sağlamanın tek yolu, bir borsada hemen kar için satabilseniz bile mükemmel değer ve faydalar elde etmek için bu jetonları kullanabileceğinizden emin olmaktır.

Bu tespiti yaparken kendinize şu birincil soruyu sormalısınız: Jetonu ile satan şirketin, bu satın alma işlemini yapmaya değecek kadar para kazandıracak değer, ürün veya hizmet nedir?

Farklı borsalardaki jeton fiyatlarının çöktüm dünyasında, kripto borsasında beklenen listenin dışında bir jetonla gerçek hayattan yararlanmayı ne kadar çok fırsat elde ederseniz, hüsrana uğramama veya sizin için işe yaramaz jetonlarla mahsur kalmama şansınız o kadar artar.

Bu yüzden, tekrar tekrar sormalısınız: Eğer bu para bir borsada işlem görmeseydi, vizyonu desteklediğim için yine de mutlu olur mudum? Bu belirteç bir borsada değerinin %70’ini kaybettiyse, yine de kullanabilir ve paramın karşılığını başka bir yerde alabilir miyim?

BEYAZPAPER’ı inceledikten ve şirketin iddialarını yatırdıktan sonra bu sorulara olumlu cevap veremediyseniz, o parayı satın almadan önce iki kez düşünmelisiniz.

Yeni Bir Örnek Olay İncelemesi

Blockchain özellikli bir film dağıtım ekosistemine güç veren jeton olan Nollycoin gibi güncel bir ICO alın. Coin’in organizatörleri, kripto borsasında Nollycoin’e ne olursa olsun, destekçileri ve jeton hodler’larının gülümsemeye devam etmesini sağlamak için madeni paranın alıcıları için farklı yardımcı senaryolar oluşturdular.

Nollytainment ekosistemindeki Nollycoin belirtecine bağlı büyük yardımcı programlardan bazıları şunlardır:

• Sinemalarda ve film evlerinde özel filmler izlemek için Nollycoin jetonlarını kullanma yeteneği

• Netflix-on-steroids blockchain Film dağıtımında 1.000’lerce filme erişmek için Nollycoin belirteçlerini kullanma yeteneği.

• Eğlence tabanlı ürünler için bir Amazon platformu gibi olan NollyMall’da ürün ve hizmet satın almak için Nollycoin belirteçlerini kullanma yeteneği.

• NOLLY Academy platformunda ve ortak şirketlerde okul ücretlerini ödemek için Nollycoin belirteçlerini kullanabilme

Gördüğünüz gibi, belirteçlerin bir kripto borsası platformunda listelenebileceğine dair normal beklentinin ötesinde, arkasındaki temel projenin tokenının ve uygulanabilirliğinin anında ve muhtemel yardımcı programını bir ico’nun yutturmacasının ötesine bakmanız gerekir.