Skip to main content
Kripto Haberleri

FTX çöküşü, Busan City’nin kripto değişim planları hakkında ikinci düşünceleri tetikliyor

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

FTX kazası, yalnızca şirketleri ve yatırımcıları değil, daha önce sorunlu kripto para borsasının ortağı olan tüm şehirleri de etkilemiş görünüyor.

Yerel haber ajansı Yonhap’ın 23 Kasım’da bildirdiğine göre, Güney Kore’nin en büyük ikinci şehri Busan’ın FTX’in çöküşünün bir sonucu olarak yerel bir kripto para borsası kurma planlarını yeniden gözden geçirdiği bildiriliyor.

Busan hükümeti ve finans otoriteleri, FTX bulaşmasının ortasında bir kamu-özel dijital değiş tokuş kavramı hakkında giderek daha fazla endişe duymaya başladı.

Bir Busan Şehri yetkilisi, “Çeşitli koşullar göz önüne alındığında, Busan şehrinin bir dijital varlık borsasının kurulmasını teşvik etmesi mantıksız” dedi.

Güney Kore şehri, birkaç aydır yerel bir dijital varlık borsası kurmakla meşgul ve kripto borsalarıyla birden fazla anlaşma imzaladı. Kamu-özel ortaklık modeli gibi bir platform inşa etmenin Busan Belediye Başkanı Park Hyung-joon’un taahhüdü olduğu bildirildi.

Ağustos 2022’de Busan şehir yönetimi, şehrin Asya’da bir dijital finans merkezi olma hedefinin bir parçası olarak Busan Dijital Varlık Borsasını kurmayı planlayan FTX ile bir ortaklık duyurdu.

Busan daha sonra, 2019’dan beri Güney Kore’de yerel ofisi bulunan Huobi Global kripto borsası ile de ortaklık kurdu. Ekim ayında Busan, Crypto.com borsası ile kripto ortaklıklarını genişletti.

Daha önce Busan, Blockchain girişimlerini ve işletmelerini teşvik etmek için Busan’ın blockchain düzenlemesinden bağımsız bölgesini devreye almayı amaçlayan Binance ile bir mutabakat zaptı da imzalamıştı.

Busan City, Temmuz 2019’da turizm, finans, lojistik ve kamu güvenliği gibi sektörlerde çeşitli blockchain uygulamalarını benimsemeyi planlayarak, blockchain teknolojileri için düzenlemeden bağımsız bir bölge statüsü olarak belirlendi. Yerel yönetim, 2019’un sonlarında telekom devi KT ile işbirliği içinde blok zinciri tabanlı bir dijital para biriminin geliştirilmesini başlattığından beri blok zinciri planlarını aktif olarak sürdürüyor.

İlişkili: Güney Kore, yerel belirteçleri listelemek için kripto borsalarını araştırıyor

Daha önce Busan, Hyundai Pay gibi yerel kripto para cüzdanı öncüleri ile iş birliği yapmanın yanı sıra blockchain özellikli sanal enerji santralleri geliştirmede yer aldı.

En son rapora göre Busan City, muhtemelen kripto değişim planlarından vazgeçmesine rağmen blockchain hedeflerinden vazgeçmiyor.

Yerel bir yetkilinin, “Busan, blockchain düzenlemesinden bağımsız bir bölge olarak belirlendiğinden, Busan’ı kullanarak bir finans merkezine dönüştürmek için çeşitli yollar arayacağız” dedi.