Skip to main content
Kripto Haberleri

FTX Kurucusunun Ebeveynleri Gayrimenkulde 120 Milyon Dolar mı Satın Aldı?

Yazan Kasım 22nd, 2022Yorum Yazılmamış

FTX destanı çözülmeye devam ediyor; yeni bilgiler, başarısız olan şirketin iç işleyişine ışık tutuyor. Geçen hafta, ticaret yerinin yeni CEO’su ve iflas sürecinden sorumlu kişi John Ray, şirket hakkında karanlık gerçekleri ortaya çıkardı.

Reuters’ten yeni bir rapor, FTX’in emlak alışveriş çılgınlığını genişletti. Bitcoinist’in bildirdiği gibi, şirket Bahamalar’da milyonlarca dolarlık mülk satın aldı. Gayrimenkulün “kilit personel” için bir konut işletmesi amaçlanmıştı.

FTX Bitcoin BTC BTCUDST
BTC’nin fiyatı 1 saatlik grafikte yatay hareket ediyor. Kaynak: BTCUSDT Alım Satım Görünümü

FTX Alışveriş Çılgınlığına Devam Ediyor, Sekmeyi Kim Alacak?

Reuters, şirket kurucusu Sam Bankman-Fried, ebeveynleri ve üst düzey yöneticilerin FTX’in 2020’den bu yana 120 milyon doların üzerinde gayrimenkul satın aldığını keşfetti. FTX personeli için satın alındığı iddia edilen şirketin çoğu “lüks sahil evleri” idi.

Rapor, başarısız kripto ticaret merkezinin Bahamalar çevresindeki seçkin yerlerde yedi kat mülkiyeti ve diğer mülkleri satın aldığını iddia ediyor. Bu ülkenin Yazı İşleri Genel Departmanından alınan kayıtlar, FTX Property Holdings’in satın almaları FTX Property Holdings aracılığıyla yaptığını gösteriyor.

Kripto borsası, şirketin gayrimenkul alımlarını yönetmek için bu varlığı oluşturdu. Başkanı Ryan Salame, Bahamalar’ın en seçkin bölgelerinden biri olan Albany tatil beldesinde 30 milyon dolarlık bir çatı katı da dahil olmak üzere lüks mülklerle bağlantılı birkaç anlaşma imzaladı.

Şirketin kurucusu Sam Bankman-Fried sık sık mütevazı yaşam tarzından bahsederdi. Eski FTX CEO’sunun oda arkadaşlarıyla bir apartman dairesinde yaşadığı iddia edildi.

Ancak Reuters, onu mesken kullanımı için 2 milyon dolarlık bir daire satın alımına bağladı. Bankman-Fried’in ebeveynleri, Stanford profesörleri Joseph Bankman ve Barbara Fried da multi-milyon dolarlık bir “tatil evi” için imza attı.

Rapora göre, Bankman ve Fried’i temsil eden bir sözcü, profesörlerin mülkü iade etmeye çalıştığını iddia ediyor. İddiaya göre FTX ve yeni yönetiminden mülkün iadesiyle ilgili talimat vermesini bekliyorlar.

Bankman-Fried’in ebeveynleri, satın alma için ödeme yöntemiyle ilgili daha fazla ayrıntı vermeliydi. FTX draması, ticaret kolu Alameda Research’ü canlandırmak için müşterilerinin fonlarını kötüye kullanan şirketin etrafında dönüyor. Bu mülklerden herhangi biri kullanıcıların parasıyla satın alındı ​​mı?

1 Milyon Alacaklı Karanlıkta Kaldı

Yeni FTX CEO’su birkaç iflas davasına katıldı. Tecrübesi ne olursa olsun, iflas eden şirketin finansal yapısının ve güvenilir bilgilerinin olmaması karşısında hala şoktaydı. Kripto borsasının durumuna ilişkin ilk açıklamada Ray şunları söyledi:

Kariyerim boyunca, burada olduğu kadar kurumsal kontrollerin tamamen başarısız olduğunu ve güvenilir finansal bilgilerin bu kadar tamamen yok olduğunu hiç görmedim. Yurtdışında tehlikeye atılmış sistem bütünlüğü ve hatalı düzenleyici gözetimden, kontrolün çok küçük bir grup deneyimsiz, bilgisiz ve potansiyel olarak tehlikeye atılmış bireylerin elinde toplanmasına kadar (…).

Reuters’e göre, 1 milyondan fazla alacaklı milyarlarca dolar zararla karşı karşıya ve milyonlarca müşteri, kötü bir aktörün sistemine girmesinden sonra platformda kilitlenen veya çalınan fonlarla karşı karşıya. Son olaylar, kripto paranın en karanlık saatlerinden bazıları olarak tarihe geçebilir.