Skip to main content
Kripto Haberleri

FTX varlıklarının “önemli miktarı” çalındı ​​veya kayboldu – iflas danışmanı

Yazan Kasım 22nd, 2022Yorum Yazılmamış

FTX’in Delaware Bölgesi’ndeki iflas davasında borçluları temsil eden hukuk firması Sullivan & Cromwell’in ortağı James Bromley, firmadaki varlıkların siber saldırılar nedeniyle risk altında olmaya devam ettiğini söyledi.

22 Kasım’da FTX Trading’in iflas davasının canlı yayınında Bromley, yeni FTX CEO’su John Ray’in tartışmalı ve kamuya açık çöküş yoluyla firmayı, kalan çalışanları ve fonları almaya yönelik temel itirazları ortaya koyduğunu söyledi. FTX yardımcı danışmanına göre, çekirdek bir çalışan grubu varlıkların güvenliğini ve kayıtların tutulmasını sağlamak için borsada çalışmaya devam etti, ancak bilgisayar korsanları, şirketin 11. Bölüm için başvurduğu 11 Kasım’dan bu yana bir tehdit oluşturuyor.

Bromley, “Sadece kripto varlıklardan veya nakit varlıklardan veya fiziksel varlıklardan bahsetmiyoruz – aynı zamanda bilgiden de bahsediyoruz ve burada bilgi bir varlıktır” dedi. “Ne yazık ki […] önemli miktarda varlık ya çalındı ​​ya da kayıp. Hem dilekçe tarihinde hem de takip eden günlerde siber saldırılara maruz kalıyoruz ve daha önce de belirttiğim gibi, bilgisayar korsanlarına karşı korunmak için gelişmiş uzmanlık kullandık, ancak bunlar devam ediyor.”

Avukat, FTX’in yargılamanın bir parçası olarak birkaç hukuk, siber güvenlik ve blockchain analiz firmasından yardım aldığını söyledi. Firma daha önce ABD devlet kurumları tarafından kriptoyla ilgili icra davalarıyla ilgili bilgiler sağlayan Chainalysis dahil. Bromley, olaya karışan başka bir siber güvenlik firması olduğunu da sözlerine ekledi, ancak bilgisayar korsanlarının bu bilgilerden fayda sağlayacağı endişesiyle kimliğini açıklamayacağını söyledi.

Bilinmeyen bir aktör, borsanın çöküşü ve iflası sırasında FTX’ten 228.523 Ether’i (ETH) çıkardı ve daha sonra fonların bir kısmını Bitcoin’e (BTC) dönüştürdü. 21 Kasım itibariyle, saldırgan yaklaşık 200 milyon dolarlık ETH’yi 12 farklı cüzdan adresine taşımıştı.

İlişkili: FTX hacker şimdi 35. en büyük ETH sahibi

Liderlik düzeyinde yeniden yapılanma, eski CEO Sam Bankman-Fried’in fiyaskoyla ilgili kamuoyuna yaptığı yorumları eleştiren Ray yönetimindeki FTX için de öncelikli bir hedefti. Bromley, Bankman-Fried yönetiminde borsanın “deneyimsiz ve bilgisiz bireylerden oluşan küçük bir grubun kontrolünde” olduğunu ve bunların bir kısmının veya tamamının tehlikeye atılmış olabileceğini ekledi.

“Bankaya hücumla aynı zamanda bir liderlik krizi yaşandı. [at FTX]. FTX şirketleri, Sam Bankman-Fried liderliğindeki çok küçük bir grup insan tarafından kontrol ediliyordu. Bankaya yapılan baskın sırasında, Bay Bankman-Fried’in liderliği yıprandı ve bu, tüm saflarda istifalara yol açtı.”

Canlı yayınlanan duruşma, FTX Group’un 11 Kasım’daki iflas başvurusundan bu yana halka sunulan ilk duruşmaydı, ancak şirketin iflasına ilişkin yeni bilgiler mahkeme belgeleri ve medya aracılığıyla açıklanmaya devam ediyor. Bankman-Fried, aile üyeleri ve diğer üst düzey FTX yöneticilerinin Bahamalar’da 121 milyon dolardan fazla değere sahip çok sayıda mülk satın aldığı bildirildi. Bromley mahkemede, Alameda Research ile bağlantılı bir kuruluşun ada ülkesinde yaklaşık 300 milyon dolar değerinde gayrimenkul satın aldığını, ancak eski FTX CEO’sunun adını açıkça vermediğini söyledi.