Skip to main content
Kripto Haberleri

FTX’in müşteri fonlarını işlemek için Alameda’nın banka hesaplarını kullandığı bildirildi

Yazan Kasım 29th, 2022Yorum Yazılmamış

FTX bulaşma destanı, suiistimaliyle ilgili her geçen gün yeni açıklamalar görüyor ve en sonuncusu, başarısız kripto borsası ile kardeş şirketi Alameda Research arasındaki gizli anlaşmayı en başından sağlamlaştırıyor.

FTX, diğer birçok kripto borsası gibi, yasal para işlemlerini işlemek için bir bankacılık ortağı bulmayı zor buldu – çünkü bankalar, düzenleyici gözetim eksikliği nedeniyle kripto borsalarıyla bağlantı kurmakta tereddüt etti. FTX, kripto borsası işlemlerini gerçekleştirmek için kardeş şirketinin bankacılık hesaplarını kullanarak bu sorunun üstesinden geldi.

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried, Vox ile yaptığı bir görüşmede borsanın müşteri mevduatlarını havale etmek için Alameda’nın banka hesaplarını kullandığını doğruladı. Bazı müşterilerden mevduatlarını fintech bankası Silvergate Capital ile bankacılık ortaklığı bulunan Alameda aracılığıyla havale etmelerinin istendiği bildirildi.

Alameda ile FTX arasında müşterinin fonuyla ilgili anlaşmazlık daha sonra ana başarısızlık noktası oldu. Bankman-Fried, FTX’in kullanıcıların fonlarıyla asla kumar oynamamasına rağmen onları Alameda’ya ödünç verdiğini iddia etmişti. Eski CEO, Alameda’nın kredileri desteklemek için yeterli teminata sahip olduğunu düşündüğünü iddia etti, ancak raporların öne sürdüğü gibi, bunun çoğunluğu yerel FTX belirtecinde (FTT) idi.

Başarısız olan kripto borsasının eski CEO’sunun müşterilerin fonlarının kötüye kullanılmasıyla ilgili iddiaları zaman zaman değişiklik gösterdi. İlk olarak Bankman-Fried, borsa ve Alameda’nın bağımsız kuruluşlar olduğunu iddia etti ve daha sonra müşteri fonlarının güvende olduğunu garanti etti, ancak daha sonra iddiayla ilgili tweet’ini sildi.

İlişkili: FTX’ten Sonra: Defi, kusurlarının üstesinden gelirse ana akım haline gelebilir

Bankacılık boşluklarının kötüye kullanıldığına dair iddialar, geçen hafta iflas işlemlerinin FTX’in kardeş şirketi Alameda aracılığıyla Washington eyaletindeki küçük bir kırsal bankada hisseye sahip olduğunu ortaya çıkarmasıyla ortaya çıktı. O zamanlar birçok kişi, kırsal bankaya yapılan yatırımın bankacılık lisansı alma gerekliliklerini aşmak için yapıldığını iddia etti.

Alameda’nın bankacılık hesaplarının FTX müşteri mevduatları için kullanılmasındaki suistimalin kapsamı, banka ile Alameda arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Silvergate, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, bankanın şirket politikası gereği müşteriler veya faaliyetleri hakkında yorum yapmadığını söyledi. Silvergate, Cointelegraph’ın yorum talebine yazının yazıldığı sırada yanıt vermedi.