Skip to main content
Kripto Haberleri

Glassnode: Ethereum Validatörleri Tek Başına Eylül’de 11.4k’lık Keskin Bir Artış Gözlemledi

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Glassnode’dan gelen son veriler, Ethereum doğrulayıcılarının sayısının bu ay önemli bir artış gözlemlediğini ve toplamda 11.4 bin eklediğini gösteriyor.

Ethereum Aktif Doğrulayıcıları, Birleşmeye Yönelik ve Sonrasında Artış Olarak İşaretlendi

Glassnode’un en son haftalık raporuna göre, ağa katılan yeni doğrulayıcıların oranı son haftalarda arttı.

Ethereum blok zincirindeki bir doğrulayıcı, kriptonun fikir birliği sistemine katılan herkestir. Doğrulayıcı olabilmek için bir yatırımcının stake sözleşmesine en az 32 ETH yatırması gerekir.

Sahipler, stake havuzlarının yardımıyla bundan daha düşük miktarlarda stake yapabilmelerine rağmen, aslında bu şekilde bireysel doğrulayıcı olmazlar. Havuz grubu bir bütün olarak tekil bir doğrulayıcı varlık olarak hareket eder.

“Aktif doğrulayıcılar”, şu anda zincirde çevrimiçi olan bu tür varlıkların toplam sayısını ölçen bir göstergedir.

Şimdi, bu Ethereum göstergesinin değerindeki son altı aydaki eğilimi gösteren bir grafik:

Ethereum Doğrulayıcıları

The value of the metric seems to have picked up the pace in recent days | Source: Glassnode's The Week Onchain - Week 38, 2022

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, aktif Ethereum doğrulayıcıları 1 Haziran ile 1 Eylül arasında çok fazla bir artış görmedi.

Bu durgun büyüme aylarında, gösterge yalnızca yaklaşık 22 bin artış gördü. Ancak bu durum Eylül ayının başından itibaren hızla değişti.

Ayın ilk tarihinden bu yana metrik, yalnızca bu dönemde 11.36 bin değer kazandığı için daha keskin bir yükseliş trendi gözlemledi.

Özellikle, metriğin artış oranındaki kayma, hakkında çok konuşulan Birleştirme’nin oluşumu sırasında ve sonrasında meydana geldi.

Rapor, bu eğilimin, birleşmenin teknik zorluklarının son zamanlarda riskleri ortadan kaldırdığı için yatırımcı güveninin arttığı anlamına geldiğini açıklıyor.

ETH Fiyatı

Yazma sırasında, ETH’nin fiyatı son yedi gün içinde %11 düşüşle 1,3 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %17 değer kaybetti.

Aşağıda, son beş gün içinde madeni paranın fiyatındaki eğilimi gösteren bir grafik bulunmaktadır.

Ethereum Fiyat Tablosu

Looks like the value of the crypto has observed a decline over the last couple of days | Source: ETHUSD on TradingView

ETH yaklaşık iki gün önce bir düşüş gördükten kısa bir süre sonra, kripto para toparlanma girişiminde bulundu, ancak şu ana kadar fiyat fazla bir toparlanma göstermedi ve son yirmi dört saat içinde yatay hareket bile gösterdi.

Featured image from GuerrillaBuzz Crypto PR on Unsplash.com, charts from TradingView.com, Glassnode.com