Skip to main content
Kripto Haberleri

Goldman Sachs, Bitcoin 2021’i Tüm Sermaye Piyasalarında Kazandı

Yazan Ocak 5th, 2022Yorum Yazılmamış

Bitcoin, 2021 fiyat beklentilerini karşılamamış olabilir, ancak yine de kripto dışı standartlara göre inanılmaz bir yıldı. Goldman Sachs’ın verilerine göre, birincil kripto para birimi geçen yıl boyunca tüm sermaye piyasalarından daha iyi performans gösterdi. Büyüme, Bitcoin’in genellikle rakibi olarak karşılaştırıldığı altın pahasına gelmiş gibi görünüyor.

Bitcoin VS Eski Muhafız

Yatırım bankasının öz sermaye sepeti getiri puan kartı olarak hediyeler, Bitcoin 1 Ocak ile 31 Aralık 2021 arasında %60 getiri gördü. Yılın başında yaklaşık 29.000$’dan işlem gören Bitcoin, 2022’ye 47.000$’ın üzerinde girdi.

İlginç bir şekilde, Bitcoin bu yüksek seviyelere Şubat ayının başlarında ulaşmıştı. Bununla birlikte, yılın geri kalanını 30 bin dolar ile 69 bin dolar arasında düzensiz bir şekilde hareket ederek geçirdi ve direnci kıramadı.

Bununla birlikte, erken büyümesi, puan kartındaki diğer tüm endekslerin önüne geçti. Bu, dünya çapında ekonomik yeniden açılmaların ardından talebin arttığını gören – yıllık % 55 artışla – ham petrolü bile içeriyordu.

S & P 500, yıllık %29 artışla listede ikinci sırada yer aldı. Enflasyonist para politikasının bu yükselişte önemli bir katkı sağladığı düşünülmektedir. ABD doları arzı 2 yıl içinde %40 artarken, ek likidite varlıklara ve hisse senetlerine yönelmiş görünüyor. Bu fenomenin en büyük yararlanıcılarından biri, Dogecoin sevgilisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçen yıl hisseleri yaklaşık %60 arttı.

Musk, geçen yıl Bitcoin’in bazı büyük fiyat hareketlerinden sorumluydu. Madeni para, şirketi 1.5 milyar dolarlık varlık satın aldıktan sonra Şubat ayında yükseldi, ancak Mayıs ayında araba ödemeleri için kabul etmeyi bıraktığında çöktü.

Altın Dijitalleşiyor

2021, aşırı enflasyonist baskının olduğu bir yıldı ve bu Kasım’da %6,8’e yükseldi – son 40 yılın en yüksek seviyesi. Bununla birlikte, genellikle bir enflasyon riskinden korunma varlığı olarak düşünülen altın, yıl boyunca yalnızca %4 yükselerek toparlanamadı. Varlık, on yıl boyunca ons başına 1000 ila 2000 dolar arasında menzile bağlıydı.

JP Morgan’ın bir analizine göre, birçok yatırımcı hendek Geçen yılın sonlarında Bitcoin için altın. Bunların arasında, dijital varlığı fiziksel varyantına tercih ettiğini söyleyen milyarder hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones da vardı.

Microstrategy CEO’su Michael Saylor, altının yerini Bitcoin’in alması gerektiğini savunuyor. Ağırlıksızlığından ve taşınabilirliğinden mutlak kıtlığına kadar her yönden üstün bir varlık olarak adlandırıyor.

En son makalelerimizle güncel kalın