Skip to main content
Kripto Haberleri

Groundhog Day: Altı Hafta Daha Kripto Kışı Alacak mıyız?

Yazan Şubat 3rd, 2023Yorum Yazılmamış

Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde Groundhog Day – yerel halkın gölgesini görüp görmediğini izlemek için “Punxsutawney Phil” etrafında toplandığı bir gün; bu, önümüzde altı hafta daha kış olduğuna dair batıl bir işarettir.

Bitcoin ve altcoinler, rekor düzeydeki en uzun kripto kışlarından birinin ardından yılın başından bu yana aniden yükseliyor. Ancak Punxsutawney Phil’in bugünkü tahmini, altı aylık bir kripto kışı daha anlamına gelebilir mi?

Groundhog Day’in Garip Hikayesi

Groundhog Day’in kökenleri binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Erken Kelt takvimlerinde mevsimler ve gündönümlerinden ziyade sözde “dönüm noktaları” vardı.

Örneğin 1 Mayıs, 1 Mayıs oldu. 1 Kasım All Saints’ Day olurken, 1 Şubat sonunda Groundhog Day oldu.

Groundhog Day şeklini almadan önce, “Candlemas Day” olarak adlandırılıyordu.

“Eğer Mum Günü adil ve parlak olursa

Kışın başka bir uçuşu olacak

Mum Günü’nde sağanak ve yağmur yağarsa

Kış gitti ve bir daha gelmeyecek,” diye eski bir şiir okurdu.

Neden olduğu anlaşılmasa da Almanlar, hava durumuyla ilgili sonucu tahmin etmeye yardımcı olmak için geleneğe porsuklar getirdi. Tatil, Pennsylvania’daki Hollandalı yerleşimciler aracılığıyla Amerika’ya geldiğinde, porsuğun yerini köstebek aldı.

Altı Hafta Daha Kripto Kışı Nasıl Görünürdü?

Bugün, tatili temsil eden ikonik köstebek Punxsutawney Phil, “altı hafta daha kış” geliyor pozisyonunu aldı. Bitcoin ve altcoinler yükselirken, piyasa da altı hafta daha kripto kışından korkmalı mı?

İlginç bir şekilde, folklor 1 Şubat’ta başlayan bir “dönüm noktasına” işaret ediyor. Piyasa zaten yükseliş eğilimini tersine çevirmiş olsa da, bugün daha resmi bir dönüm noktası olabilir.

Will the same situation repeat again and again? | BTCUSD on TradingView.com

Başrol oyuncusu Bill Murray’in aynı günü tekrar tekrar yaşadığı tatilin adını taşıyan bir film çekildi. BTCUSD çizelgeleri aracılığıyla kripto piyasasının uzaklaştırılmış bir görünümünü alırken, burada dibe vurmak, kripto para birimi boğa koşularının döngüsel bir ritimle tekrar ettiği Groundhog Day benzeri bir senaryo olacaktır.

Kripto para piyasası altı ay daha kripto kışı yaşarsa, bu yeni dipler anlamına gelmeyebilir. 2015’te Bitcoin, ayı piyasasının dibinden ayrılmaya çalıştı, ancak tam olarak altı haftalık kripto kışı için reddedildi.

Bitcoin Groundhog Günü

What six more week's of crypto winter would look like | BTCUSD on TradingView.com

BTCUSD ve altcoinler burada bir kez daha reddedilirse, belki Punxsutawney Phil ve Groundhog Day, “Ocak etkisi” veya “Mayıs’ta sat ve uzaklaş” gibi diğer mevsimsel finans piyasası fenomenlerini listeye eklemeye değer.

Takip et Twitter’da @TonyTheBullBTC veya özel günlük piyasa bilgileri ve teknik analiz eğitimi için TonyTradesBTC Telegram’a katılın. Lütfen dikkat: İçerik eğiticidir ve yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. iStockPhoto’dan öne çıkan görsel, TradingView.com’dan Grafikler