Skip to main content
Kripto Haberleri

Güney Kore Metaverse Büyümesini Hızlandırmak İçin Yeni Düzenleyici Çerçeve Planlıyor

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Sektörler gelişmeye devam ederken Metaverse ve web 3 gelişmeleri Güney Kore’nin dikkatini çekiyor. Şu anda hükümet sektörlere yaklaşık 200 milyon dolar yatırım yaptı. Öte yandan, devlet yetkilileri, yeni kripto para birimi kuralları getiren dünyanın dört bir yanındaki diğer yargı bölgeleri gibi etkili düzenleyici çerçeveler tasarlamak için mücadele etti.

Ülkenin Ulusal Veri Politikasının Çarşamba günü yapılan bir toplantısında, Bilim ve ICT Bakanlığı (MSIT), Metaverse’in hızlı büyümesini sağlamak için kripto politikaları hakkında yeni yönergeler yayınladı.

İlgili Okuma: Amazon Neden Avrupa Merkez Bankası Tarafından Dijital Euro’sunu Geliştirmek İçin Seçildi?

Ajans, hızla büyüyen Metaverse, OTT akış organizasyonları ve otonom araç platformları için yeni düzenleyici çerçevelere olan ihtiyacı göz önünde bulundurarak yeni kuralları planladı. Eyalette Metaverse teknolojisinin gelişmesiyle ilgili endişeleri dile getiren yetkililer, mevcut düzenlemeleri ekosistemlerde gelişmeleri yavaşlatan bir engel olarak lanse ettiler.

Yetkilinin önerilen düzenlemelere ilişkin tutumunu ortaya koyan basın bülteninin kaba bir çevirisi şöyledir;

Rasyonel ve tutarlı düzenleme için oyun ürünlerinin ve metaverselerin sınıflandırılması için yönergeler oluşturun ve ilgili yasaların (özel metaverse yasalarının yürürlüğe girmesi vb.)

Ancak, eski kuralların belirlenmesi hala birkaç komite üyesinin desteğini kazanan masada. MSIT BİT Politikası Genel Müdürü Park Yoon-kyu ise diğer taraftan destekleyici politikalara işaret etti. Etkinlikte şunları kaydetti;

Mevcut bir yasa ile yeni bir hizmeti düzenleme hatasına düşmeyeceğiz.

KUMUSD
Metaverse’in madeni parası SAND şu anda 0,87 dolar civarında işlem görüyor. | Kaynak: TradingView.com’dan SANDUSD fiyat tablosu

MSIT Metaverse Büyümesindeki Yasal Engelleri Kaldıracak

Özellikle, Güney Kore kolluk kuvvetleri, oyun platformlarının paraya çevrilebilir ödül programları yürütmesini durdurdu. NFT’ler dağıtılmış defter tabanlı oyun ortamında ödül olarak aktarılırken, bu kurallar blok zinciri tabanlı şirketler için de geçerlidir. Benzer politikaları Metaverse’de uygulamak, dijital alanda oyun oynamanın kapısını kapatacaktır. Bu nedenle MSIT yetkilisi, devletin milyon dolarlık yatırımını destekleyen yeni mevzuatın uygulanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Yine de Metaverse, Güney Kore’de SK Telecom’un Ifland sanal dünyası tarafından uygulanan bir ödül sistemi geliştirdi. Belirli kullanıcıların bir oyunda kazandıkları ödülleri çevrimiçi olarak ganimet harcamalarına izin vererek tasfiye etmelerini sağlar.

Ülkenin yeni seçilen cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol, dijital varlıklara olan ilgisini dile getirdi ve iktidara geldiğinden bu yana dijital dönüşüm lehine birçok gelişme ve politika ortaya koydu.

MSIT’in dijital varlıklara olumlu yaklaşımı ve önümüzdeki günlerde dijital ekosistemi denetlemede lider rolü üstlenmesi, kripto meraklılarının ilgili düzenlemeleri yönlendirmesinin yolunu açıyor.

Güney Koreli Yetkililer Kötü Oyuncularla Mücadele Çabalarını Hızlandırıyor

Ülkenin Metaverse ve blok zinciri teknolojisine olan ilgisinin yanı sıra, Güney Koreli yetkililer siber suçluları ve dolandırıcıları kolaylaştıran kripto şirketlerini çökertmek için parmak uçlarında çalışıyorlar.

İlgili Okuma: Polisler Tarafından Aranan Do Kwon, Kaçmadığını Söylüyor

Bu saldırıda, şu anda çökmekte olan TerraLuna projesinin kurucusu ve CEO’su Do Kwon, Güney Kore’de kovuşturmalarla karşı karşıya kaldı. Savcılar onu, yatırımcıları hem dijital para birimleri olan Luna hem de USTC’nin birlikte düşebileceği riski konusunda uyarmadan kripto yatırımcılarını dolandırmakla suçladı. Sonuç olarak, savcılar Terra’nın CEO’su ve çalışanlarının pasaportlarını iptal etmek için yetkililere ulaştı.

Featured image from Pixabay and chart from TradingView.com