Skip to main content
Kripto Haberleri

Güney Kore savcıları Do Kwon için Interpol ‘Kırmızı Bülten’ yayınladı

Yazan Eylül 26th, 2022Yorum Yazılmamış

Interpol’ün, Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon’un tutuklanması için dünya çapındaki kolluk kuvvetlerine bir “Kırmızı Bülten” yayınladığı bildiriliyor.

Pazartesi günü Seul’deki Güney Koreli savcılar, Bloomberg’e uluslararası polis teşkilatının Kwon’un Terra ekosisteminin çöküşüyle ​​ilgili olarak Güney Kore’de karşılaştığı suçlamalara yanıt olarak bildirimde bulunduğunu söyledi.

Haber, Güney Koreli savcıların Interpol’den 19 Eylül’de Kwon için bir “Kırmızı Bülten” yayınlamasını istemesinden sadece bir hafta sonra geldi.

Interpol’ün internet sitesine göre kırmızı bülten, “dünya çapındaki kolluk kuvvetlerine iade, teslim veya benzeri bir yasal işlem bekleyen bir kişinin yerini belirleme ve geçici olarak tutuklama talebi” anlamına geliyor.

Ayrıca, Güney Koreli yetkililerin Kwon ve diğer beş ortak için ülkenin sermaye piyasası yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla tutuklama emri çıkarmasından iki haftadan kısa bir süre sonra geldi.

Kwon’un daha önce Singapur’da ikamet ettiğine inanılıyordu, ancak yerel yetkililer 17 Eylül’de ülkede olmadığını söyledi ve Kwon saatler sonra Kwon’un “kaçtığını” söyledi, ancak yerini açıklamadı. .

İlgili: Güney Kore, Terra’nın kurucusu Do Kwon için tutuklama emri çıkardı

Kwon’un kurucu ortağı olduğu Terra ekosistemi, algoritmik stabilcoin TerraUSD (UST) (şimdi TerraUSD Classic (USTC)) Mayıs ayında ABD doları sabitini kaybettikten sonra kripto para birimi piyasasında milyarlarca dolar değerinde tasfiyeye neden olduktan sonra çöktü.