Skip to main content
Kripto Haberleri

Hangi BTC fiyat düşüşü? Bitcoin üst üste 3. yıl hisse senetlerini ve altını geride bıraktı

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin (BTC) 69.000 dolar ile rekor seviyeden %30’un üzerinde düşebilir, ancak 2021’de en iyi performans gösteren finansal varlıklardan biri olarak ortaya çıktı. BTC, ABD gösterge endeksi S&P 500 ve altını en iyi şekilde belirledi.

Arcane Research yeni raporunda Bitcoin’in yıllık (YTD) performansının yaklaşık % 73 olduğunu kaydetti. Buna karşılık, S&P 500 endeksi % 28 arttı ve altın aynı dönemde% 7 düştü ve bu da Bitcoin’in geride bıraktığı üçüncü yıla işaret ediyor.

Bitcoin ve S&P 500 ve Gold 2021’de karşı. Kaynak: Arcane Research, TradingView

Bitcoin’in son derece boğa performansının özünde daha yüksek enflasyon vardı. ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bu Kasım ayında 40 yılın en büyük 12 aylık artışını kaydetti.

Arcane raporunda, “Çoğu ekonomist, 1 yıllık tüketici enflasyonu beklentilerinin tanık olduğu gibi yüksek enflasyonun geldiğini görmedi.” ifadesi yer aldı ve ekledi:

Yüksek enflasyonist 2021’deki %73’lük kazancıyla Bitcoin, mükemmel bir enflasyon hedgesi olduğunu kanıtladı.

Enflasyon 2021: Gerçek TÜFE ile Beklenen TÜFE karşılaştırması. Kaynak: BLS, New York Fed

Bitcoin holdingleri kurumsal yatırım araçları arasında büyüdü

Gevşek para politikaları ve sürekli daha yüksek enflasyon korkusu, ana akım finans evlerinin 2021’de zengin müşterileri için kripto özellikli yatırım araçlarını piyasaya sürmesine neden oldu.

Arcane, bu yıl spot ve geleceğe dayalı Bitcoin borsasında işlem gören fonlar (ETF) ve fiziksel destekli döviz alım satılmış ürünler (ETP) genelinde 140.000 BTC (~6,56 milyar DOLAR) giriş olduğunu bildirdi.

Bitcoin borsasında işlem gören fon holdingleri. Kaynak: ByteTree, Arcane Research

Bu, daha fazla Bitcoin biriminin yatırım araçlarına dahil olmasına neden oldu ve kripto para birimi için daha büyük bir kurumsal talebin altını çizdi.

Buna karşılık, Dünya Altın Konseyi’nin bu Aralık ayında yayınladığı rapora göre, altın destekli ETF’ler 2021’de 8,8 milyar dolarlık bir çıkışa tanık oldu.

Küresel altın destekli ETF akışları. Kaynak: Dünya Altın Konseyi

Üstün performansın arkasındaki volatilite mi?

Bununla birlikte, Bitcoin’in 2021’deki nispeten üstün performansı, yüksek volatilite dönemlerini içeriyor.

Birçok analist, aşırı fiyat dalgalanmalarının Bitcoin’i ideal bir enflasyon hedgesi olmaktan alıkoyduklarına inanıyor. Buna Boston College’da finans profesörü olan Leonard Kostovetsky de dahil, blog yazısında BTC fiyatının bir yönde% 10’un üzerinde hareket ettiği 2021’de 13 gün olduğunu hatırlattı. Alıntılar:

“Geçen yıl%7 değer kaybettiği için dolar tutma konusunda endişelenen bir kişinin, tek bir günde bu kadar değer kaybedebilecek (ve çoğu zaman yapan) Bitcoin’i tutmakta rahat olacağını düşünmek garip görünüyor.”

Arcane, Bitcoin’i 2021’deki S&P 500’den daha değişken olduğu için çok fazla tanıdı ve kripto para biriminin sadece en önemli borsa hareketlerini güçlendirerek “risk altındaki bir varlık gibi davrandığını” kaydetti.

Araştırmacı, Bitcoin ve hisse senedi piyasaları arasındaki ilişkiyi örneklendirmek için S&P 500 endeks seçeneklerine dayalı volatilite beklentisinin bir ölçüsü olan VIX’i gösterdi. Son zamanlarda VIX okumaları yükseldiğinde BTC fiyatının sert düştüğünü belirterek, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i risk altındaki bir varlık olarak gördüğünün altını çizdi.

Bitcoin ve VIX. Kaynak: Arcane Research, TradingView

Sonuç olarak, Bitcoin’in borsa düzeltmesi sonrasında daha da düşme potansiyeli de yükseldi. Arcane de S&P 500 için ayı gibi bir 2022’nin Bitcoin’in kazançlarının büyük bir kısmını silip atabileceğini kaydetti.

“Bu nedenle, önümüzdeki yıl borsa rüzgarlarının ve bunların Bitcoin’in kısa vadeli fiyat yörüngesi üzerindeki olası etkilerinin farkında olun,” diye ekledi.

İlgili: Arcane Research 2022 için kripto tahminlerini yayınladı

Ancak hedge fon yöneticisi Chris Brown, 2022’de her şeye çok şeye bağlı bir Bitcoin kıyametini tahmin etmede çok ileri gitti. Aristides Capital’in yönetici üyesi, ABD Merkez Bankası Fed’in aylık 120 milyar dolarlık varlık satın alma programını sona erdirdiğini ve ardından gelecek yıl üç kur zammı ile kripto para birimlerinin önünde büyük satışlarla karşılaşabileceğini belirtti.

BTC/USD haftalık fiyat grafiği ile Federal Rezerv bilançosu karşıttır. Kaynak: TradingView

Brown, “Fed gerçekten paraları önemli ölçüde daha az gevşetecek kadar zam oranları yaparsa veya piyasalar bunu yapacağına inanırsa, bazı spekülasyon alanlarının şakırdayan bir durma noktasına geldiğini göreceksiniz.” dedi ve ekledi:

Bu tür varlık spekülasyonlarının en önemli örneği kripto para birimidir; burada hiçbir şey tarafından desteklenen ve nakit akışı yaratmayan 2,64 trilyon dolarlık ‘servet’ yatıyor.

Görünümler ve burada ifade edilen görüşler sadece yazarın görüşleridir ve mutlaka Cointelegraph.com görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, bir karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.