Skip to main content
Kripto Haberleri

Hangi Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapmak iyidir?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bu yıl Bitcoin’in değeri bir altın onsu bile aştı. Piyasada yeni kripto para birimleri de var, bu da kriptocoinlerin değerini yüz milyardan fazlaya kadar getiriyor. Öte yandan, daha uzun vadeli kripto para görünümü biraz bulanıktır. Çekirdek geliştiricileri arasında ilerleme eksikliği çekişmeleri vardır, bu da onu uzun vadeli bir yatırım ve ödeme sistemi olarak daha az çekici hale getirir.

Bitcoin

Hala en popüler olan Bitcoin, hepsini başlatan kripto para birimidir. Şu anda yaklaşık 41 milyar dolarla en büyük piyasa değeri ve son 8 yıldır var. Dünya çapında, Bitcoin yaygın olarak kullanılmıştır ve şimdiye kadar çalıştığı yöntemdeki zayıflıkndan yararlanmak kolay değildir. Hem ödeme sistemi hem de depolanan bir değer olarak Bitcoin, kullanıcıların kolayca bitcoin almasını ve göndermesini sağlar. Blockchain kavramı Bitcoin’in dayandığı temeldir. Kripto para birimlerinin ne hakkında olduğunu anlamak için blockchain kavramını anlamak gerekir.

Basitçe söylemek gerekirse, blockchain her ağ işlemini “blok” adı verilen bir veri öbeği olarak depolayan bir veritabanı dağıtımıdır. Her kullanıcının blockchain kopyaları vardır, bu nedenle Alice Mark’a 1 bitcoin gönderdiğinde, ağdaki herkes bunu bilir.

Litecoin

Bitcoin’e bir alternatif olan Litecoin, Bitcoin’i aşağıda tutan birçok sorunu çözmeye çalışır. Çoğunlukla katı kullanıcıların benimsenmesinden elde edilen değeriyle Ethereum kadar dayanıklı değildir. Eski Googler’ı Charlie Lee’nin Litecoin’e liderlik ettiğini belirtmek gerekir. Ayrıca Litecoin ile yaptığı şeyle şeffaflık uyguluyor ve Twitter’da oldukça aktif.

Litecoin, Bitcoin’in bir süredir ikinci kemanıydı, ancak işler 2017 yılının başlarında değişmeye başladı. İlk olarak Litecoin, Ethereum ve Bitcoin ile birlikte Coinbase tarafından benimsendi. Daha sonra Litecoin, Segregated Witness teknolojisini benimseyerek Bitcoin sorununu düzeltti. Bu, işlem ücretlerini düşürme ve daha fazlasını yapma kapasitesi verdi. Ancak karar verici faktör, Charlie Lee’nin tek dikkatini Litecoin’e vermeye karar verdiği ve hatta Coinbase’den ayrıldığı zamandı, mühendislik direktörü olduğu yerde, sadece Litecoin için. Bu nedenle, Litecoin fiyatı son birkaç ay içinde yükseldi ve en güçlü faktörü Bitcoin’e gerçek bir alternatif olabileceği gerçeği oldu.

Ethereum

Vitalik Buterin, süperstar programcı Ethereum’u düşündü, bu da Bitcoin’in yapabileceği her şeyi yapabilir. Ancak amacı, öncelikle merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için bir platform olmaktır. Blockchain’ler ikisi arasındaki farkların yattığı yerdir. Temel olarak, Bitcoin’in blok zinciri, fonların bir dijital adresten başka bir adrese taşınıp taşınmadığını belirten bir sözleşme türü kaydeder. Bununla birlikte, daha gelişmiş bir dil komut dosyasına sahip olduğu ve daha karmaşık, daha geniş bir uygulama kapsamına sahip olduğu için Ethereum ile önemli bir genişleme vardır.

Geliştiriciler daha iyi niteliklerini fark etmeye başladıklarında Ethereum’un tepesinde projeler filizlenmeye başladı. Token kalabalık satışları sayesinde, bazıları milyonlar tarafından dolar bile topladı ve bu hala bugüne kadar devam eden bir trend. Ethereum platformunda harika şeyler inşa edebilmeniz onu neredeyse internetin kendisi gibi yapıyor. Bu fiyatta bir tavana neden oldu, bu yüzden bu yılın başlarında yüz dolar değerinde Ethereum satın alırsanız, neredeyse 3000 $ değerinde olmayacaktı.

Monero

Monero anonim işlemler sorununu çözmeyi hedefliyor. Bu para birimi kara para aklama yöntemi olarak algılansa bile, Monero bunu değiştirmeyi hedefliyor. Temel olarak, Monero ve Bitcoin arasındaki fark, Bitcoin’in herkese açık ve kaydedilmiş her işlemle şeffaf bir blockchain’e sahip olmasıdır. Bitcoin ile herkes paranın nasıl ve nereye taşındığını görebilir. Bununla birlikte, Bitcoin’de biraz kusurlu bir anonimlik vardır. Buna karşılık, Monero şeffaf işlem yöntemi yerine opak bir yönteme sahiptir. Kimse bu yöntemle tam olarak satılmaz, ancak bazı insanlar gizliliği herhangi bir amaç için sevdiğinden, Monero kalmak için buradadır.

Zcash

Monero’nun aksine Zcash, Bitcoin’in sahip olduğu sorunları çözmeyi de hedefliyor. Aradaki fark, Monero’nun tamamen şeffaf olmak yerine blockchain tarzında sadece kısmen halka açık olmasıdır. Zcash ayrıca anonim işlemler sorununu çözmeyi amaçlıyor. Ne de olsa, her insan Star Wars’un hatıralarına ne kadar para harcadığını göstermekten sevmez. Bu nedenle, sonuç, bu tür bir cryptocoin’in gerçekten bir kitleye ve talebe sahip olduğudur, ancak gizliliğe odaklanan hangi kripto para biriminin sonunda yığının üzerine çıkacağını belirtmek zordur.

Bancor

“Akıllı toke” olarak da bilinirn,” Bancor, rezervde birden fazla jeton tutabilen yeni nesil kripto para birimi standardıdır. Temel olarak, Bancor likidite seviyelerini artırarak ve otomatikleştirilmiş bir piyasa fiyatına sahip olmalarına izin vererek ticaret yapmayı, yönetmeyi ve jeton oluşturmayı kolaylaştırmaya çalışır. Şu anda, Bancor’un ön ucunda bir cüzdan ve akıllı bir jeton oluşturulmasını içeren bir ürün var. Toplulukta istatistikler, profiller ve tartışmalar gibi özellikler de vardır. Kısacası, Bancor protokolü, yenilikçi bir rezerv mekanizması aracılığıyla akıllı sözleşme jetonları için likidite mekanizmasının yanı sıra yerleşik bir fiyat keşfini sağlar. Akıllı sözleşme ile Bancor rezervi içindeki jetonlardan herhangi birini anında tasfiye edebilir veya satın alabilirsiniz. Bancor ile kolayca yeni cryptocoin’ler oluşturabilirsiniz. Bunu kim istemez ki?

EOS

Ethereum’un bir diğer rakibi olan EOS, ethereum’un ölçekleme sorununu, platformda uygulama çalıştırmak ve oluşturmak için daha sağlam bir dizi araç tedarik ederek çözmeyi vaat ediyor.

Tezos

Ethereum’a alternatif olan Tezos, çok fazla çaba harcamadan kendi rızasıyla yükseltilebilir. Bu yeni blockchain, dijital bir gerçek topluluğun kurulması yoluyla kendi kendini yönetmesi anlamında merkeziyetsizdir. Resmi doğrulama adı verilen matematiksel tekniği kolaylaştırır ve finansal açıdan en ağır, hassas akıllı sözleşmenin güvenlik artırıcı özelliklerine sahiptir. Kesinlikle gelecek aylarda büyük bir yatırım.

Hüküm

Listedeki hangi Bitcoin’in bir sonraki süperstar olacağını tahmin etmek inanılmaz derecede zor. Ancak, kripto para birimleri konusunda kullanıcı benimseme her zaman önemli bir başarı faktörü olmuştur. Hem Ethereum hem de Bitcoin buna sahiptir ve listedeki her kripto para birimini erken benimseyenlerden çok fazla destek olsa bile, bazıları henüz kalma güçlerini kanıtlayamadı. Bununla birlikte, bunlar önümüzdeki aylarda yatırım yapmak ve dikkat etmek için olanlar.