Skip to main content
Kripto Haberleri

Harvard araştırması: Merkez bankaları yaptırımlarla mücadele etmek için Bitcoin’i kullanabilir

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

Harvard üniversitesinde yayınlanan bir araştırma makalesi, merkez bankalarının fiat rezerv ihraççılarının mali yaptırımlarına karşı korunmak için Bitcoin’i (BTC) nasıl kullanabileceğini vurguladı.

Üniversitenin ekonomi bölümünde doktora adayı olan Matthew Ferranti tarafından yayınlanan “Yaptırım Riskinden Korunma Riski: Merkez Bankası Rezervlerinde Kripto Para Birimi” başlıklı bir çalışma makalesi, Bitcoin’in merkez bankalarının potansiyel yaptırımlarla mücadele etmesi için alternatif bir korunma varlığı olma potansiyelini araştırdı.

Ferranti, merkez bankalarının normal koşullarda bile küçük bir miktar Bitcoin tutmasının haklı olduğunu savundu. Bununla birlikte, bir yaptırım riski olduğunda araştırmacı, BTC’nin daha büyük bir kısmını altın rezervleriyle birlikte tutmanın mantıklı olduğunu söyledi.

Raporda araştırmacı, ABD’den yaptırım riskiyle karşı karşıya olan ülkelerin altın rezervlerinin payını yaptırım riski daha az olan ülkelere göre çok daha fazla artırdığına da dikkat çekti. Araştırmacı, bu merkez bankaları yaptırım risklerinden korunmak için yeterli altın elde edemezse, Bitcoin rezervlerinin en uygun alternatif olduğunu savundu.

Bunun dışında araştırmacı, yaptırım riskinin nihayetinde merkez bankası rezervlerinde çeşitlendirmeyi teşvik ederek kripto ve altının değerini güçlendirebileceğine inanıyor. Ferranti, rezervleri çeşitlendirmenin ve hem Bitcoin’e hem de altına pay ayırmanın önemli faydaları olduğu sonucuna vardı.

İlişkili: Bitcoin bir enflasyon koruması mı? BTC neden en yüksek enflasyonla iyi sonuçlanmadı?

Bank of America’daki (BofA) dijital stratejistler, BTC ile altın arasındaki korelasyondaki artışın, mevcut ekonomik gerileme sırasında yatırımcıların Bitcoin’e olan güveninin bir göstergesi olduğunun altını çizdi. Buna ek olarak, BofA stratejistleri, kişisel gözetimin yükselişinin satış baskısında potansiyel bir düşüşe işaret ettiğine inanıyor.

FTX borsasının düşüşünün ortasında kendi kendine velayet vurgulanmaya başlasa da, bazı topluluk üyeleri bunun risksiz olmadığını savundu. Akıllı sözleşmelerdeki hatalardan sevdiklerinin ölümden sonra kripto varlıklarına erişmesine kadar, topluluk üyeleri, insanlar dijital varlıklarını kendi kendine korumak istediğinde ortaya çıkabilecek potansiyel sorunlara dikkat çekti.