Skip to main content
Kripto Haberleri

Harvard Ekonomisti Bitcoin Fiyatlarının Düştüğünü İddia Ediyor

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Harvard ekonomisti, önümüzdeki on yılda, Bitcoin’in 100.000 $’dan 100 $ olma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor
Harvard Üniversitesi profesörü ve ekonomisti Kenneth Rogoff Salı günü yaptığı açıklamada, bitcoin fiyatlarının 100 dolara düşme olasılığının, bundan on yıl sonra 100.000 dolarlık dijital para ticaretinden daha yüksek olduğunu söyledi.

Rogoff, CNBC’ye verdiği demeçte, “Bence, bundan on yıl sonra yola çıkarsak, bitcoin şimdikinin çok küçük bir parçası değerinde olacak. Squaw Kutusu.”

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) eski baş ekonomisti, “Kara para aklama ve vergiden kaçınma fırsatını ortadan kaldırırsanız, bir işlem aracı olarak fiili kullanımları minimum düzeydedir” dedi.

Tahminleri yasa dışı faaliyetlerde kullanılan dijital para biriminin kullanımıyla orantılı olarak değişen birçok yasa dışı işlem Bitcoin ile ilişkilendirilmiştir. Shone Anstey’e göre, Blockchain Intelligence Group’un kurucu ortağı ve başkanı, yasa dışı işlemlerin seviyesinin 2016’da yüzde 20’ye düştüğünü ve 2017’de “bundan önemli ölçüde daha az” olduğunu hesapladı.

Rogoff, küresel bir düzenleme çerçevesi geliştirmenin zaman alacağını vurgulamasına rağmen, hükümet tarafından getirilen düzenlemelerin bitcoin fiyatlarındaki düşüşü tetikleyeceğini söyledi.

“Küresel bir düzenleme olması gerekiyor. ABD buna karşı çıksa ve Çin sert davransa da Japonya bunu yapmasa bile, insanlar yine de Japonya üzerinden kara para aklayabilecekler” dedi.

Endüstri sitesi CoinDesk’e göre, Bitcoin Salı Asya sabah ticareti sırasında yaklaşık 11,242.61 dolar işlem gördü. Dijital para biriminin fiyatı, geçen yıl Aralık ayında 19.000 dolardan fazla rekor seviyeden bu yıl düştü.

Rogoff’a göre, yetkililer, dijital para biriminin arkasındaki teknolojinin beklentisinin nedeni olan bitcoin’i düzenleme konusunda pasif davranıyorlar.

Rogoff, “Teknolojideki ilerlemeyi görmek istiyorlar” diyerek, özel sektörün tarihsel olarak para birimi tarihinde standartlaştırılmış madeni paradan kağıt para birimine kadar “her şeyi tasarladığını” da sözlerine ekledi.

Bitcoin, işlemlerin muhafaza edilmesini ve kaydedilmesini sağlayan blok zinciri teknolojisinin bir uygulaması olarak önemli bir büyüme alanıdır.

Ancak geçmişte de Bitcoin fiyatlarının düştüğüne dair iddialar var. Geçen yıl Aralık ayında bitcoin satılmadan önce Rogoff, geçtiğimiz Ekim ayında, hükümetlerin alanı düzenleme girişimleri arasında dijital para biriminin tahminlerinin “çökeceğini” söyledi.