Skip to main content
Kripto Haberleri

Hayatınızı değiştirebilecek 9 dakikalık okuma – Cointelegraph Magazine

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Şimdiye kadar muhtemelen Bitcoin’i duymuşsunuzdir. Bazı insanları zengin ettiğini duymuşsunuzdır. Ayrıca bunun yeni bir dijital para biçimi olduğunu ve ticaretin geleceği olduğunu ya da bir suç girişimi olduğunu ve gezegen için kötü olduğunu duymuş olabilirsiniz.

Mesajlaşma karışık ve kafa karıştırıcıdır, bu da kısmen kimsenin kontrol etmediği içindir – tıpkı Bitcoin’e ait olan Bitcoin gibi… Hepimiz için.

Bu kısa denemede, Bitcoin meraklılarının dünyanın en iyi kripto para birimi hakkında birkaç gerçeği anlamalarına yardımcı olmak istiyorum. Teknik değil ve takip etmesi de zor değil. Kapsamlı da değil, bu yüzden bu makale daha fazla bilgi edinmek için bağlantılarla doludur.

Bitcoin’i bir yatırım olarak savunmuyorum, ancak biraz sahiplenmeye değer olduğunu düşünüyorum. Sadece birkaç yanlış anlamada rekoru düzleştirmeye ve Bitcoin topluluğuna yeni gelenlerin birkaç temel kavramla hızlı bir şekilde hız yapmalarına yardımcı olmaya çalışıyorum. Umarım, bunu açık fikirli bir şekilde okuyorsanız, Bitcoin’de fiyatından çok daha fazlası olduğunu çabucak fark edersiniz.

Banyo suyunda bebekler var.

Birkaç şeyi aradan çıkararak başlayalım: Kripto para birimi tehlikeli, genellikle çirkin bir yerdir. Sayısız dolandırıcılık, hack ve istismar vardır. Dejenere kumarbazlara, suçlulara ve aptallara hitap ediyor. Motive akıl yürütme ve batık maliyetli yanılgı, kötü fikirleri çökmesinden çok sonra destekliyor. Dolandırıcılar açıkta gelişir ve sıradan insanlar genellikle paralarını kaybederler. Kripto alanı hacim olarak% 95 saçmalıktır, bu yüzden bazı insanların bunun tamamen saçmalık olduğu sonucuna varması anlaşılabilir.

Ama çoğunlukla saçmalık ile aynı şey değildir Tamamen Saçma sapana. Dolandırıcılıklarla dolu olduğu için kriptoyu reddetmek, Twitter’ı reddetmek gibidir çünkü ortalama tweet korkunçtur. Sorun, Twitter’ın (veya kriptonun) sunabileceği hiçbir şey olmaması değil; sorun, saçmalıkları nasıl kurcalayıp gerçekten ilginç fikirleri bulacağınızı öğrenmek zaman ve enerji gerektirir.

Kripto para birimini tamamen reddetmek çok daha kolaydır ve çok fazla ahlaki netlik sunuyor gibi görünmektedir – ancak arkasında rahatsız edici bir soru bırakır: Eğer kripto para birimi bu kadar korkunçsa, neden sadece ölmüyor?

Bitcoin vs Dot Com varlıkları ve diğer baloncuklar
Bitcoin ve dot-com ve diğer varlık baloncukları. Kaynak: James Todaro

Bitcoin gitmiyor

Bitcoin ile ilgili ilginç bir şey, neredeyse hiç kimsenin hemen inanmasıdır. Bitcoin’in tasarımı o kadar çirkin ve mantıksız ki, neredeyse herkes ilk başta imkansız olarak reddediyor. Bitcoin’i ilk duyduğumda ve sonunda ciddi bir şekilde araştırmaya başladığımda yaklaşık üç yıl vardı. Yüksek lisansta oyun teorisi ve mekanizma tasarımı okudum, bu yüzden Bitcoin’in neden çalışamadığını tam olarak biliyordum. Neden hala etrafta olduğunu anlayamadım.

Teorik olarak, Bitcoin’in var olmayacağından emindim… ama pratikte öyle oldu. Ve teori gözlemlenen gerçeklikle çakıştığında, değişmesi gereken teoridir. Şüpheciliğime şüpheyle yaklaştım. Okuyorum. teknik inceleme. Fikrimi değiştirdim.

Yazabileceğim veya söyleyebileceğim her şeyden çok, Bitcoin’in reklamı yapıldığı gibi çalıştığına dair en zorlayıcı kanıt, şimdiye kadarki operasyonunun tarihidir. Bitcoin ne kadar uzun süre varlığını sürdürürse, o kadar ciddiye almalısınız.

Bunun için akademik terim, Lindy etkisi — bir şey ne kadar uzun süre hayatta kalırsa, o kadar uzun süre devam etmesini beklemeniz gerektiği fikri. Hepimiz yarın altının artık değerli olmadığına topluca karar verebiliriz ve bugünün hit single’larını sonsuza dek dinlemeye devam edebiliriz. Ama muhtemelen yapmayacağız.

Altın uzun zamandır değerlidir, bu yüzden muhtemelen uzun zaman sonra hala değerli olacaktır. Bugünün en iyi şarkıları çoğunlukla yeni, bu da yarının en iyi şarkılarının muhtemelen çoğunlukla yeni olacağını gösteriyor. Bir şeyin varlığının devam ettiği, varlığa devam edeceğinin kanıtıdır. Lindy etkisi bu.

Bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki hükümetler Bitcoin’i görmezden gelmeyi bıraktılar ve resmi politikalar geliştirmeye başladılar. haydut, Düzenleyen veya benimsemek o. Bitcoin’i yok saymak ve kendi başına gideceğini varsaymak artık gerçekçi değil. Bitcoin kendi başına gidecek olsaydı, çoktan giderdi.

Ponzi sırrı açıklamayacak.

Bitcoin’in değeri var çünkü faydalı

Bitco’ya ortak itirazHiçbir şey tarafından desteklenmediği için, hiçbir değeri olmamalıdır. Herhangi bir iç yararı olmadığından, bir daha büyük aptallar oyunu, burada tek amaç değersiz çantalarınızı sizden daha büyük bir aptala daha yüksek bir fiyata satmaktır. Bitcoin için tek kullanımın Bitcoin’inizi başka birine aktarmak olduğu doğrudur – ancak bu Bitcoin’in işe yaramaz olduğu anlamına gelmez. Değer aktarımı değerli bir hizmettir. Bu yüzden bankacılık çok kazançlı.

“Bir düşünce deneyi olarak, altın kadar kıt ama aşağıdaki özelliklere sahip bir baz metal olduğunu düşünün: – renkli sıkıcı gri – iyi bir elektrik iletkeni değil – özellikle güçlü değil, ancak herhangi bir pratik veya süs amaçlı ve özel, büyülü bir özellik için yararlı değil: – bir iletişim kanalı üzerinden taşınabilir. Herhangi bir nedenle herhangi bir değer elde ettiyse, o zaman zenginliği uzun bir mesafeye aktarmak isteyen herkes biraz satın alabilir, iletebilir ve alıcının satmasını sağlayabilir.” — Satoshi Nakamoto

Para, değer taşımanın uzay ve zamandaki bir teknolojisidir. Bitcoin, fiziksel mesafeyi ortadan kaldıran ve seyreltilemeyen, ele geçirilen veya sansürlenemeyen bir değer aracıdır. Bitcoin’in değerini “destekleyen” bu hizmetin değeridir.

Bitcoin durdurulmayacak

Bitcoin’in merkezi bir kontrol noktası yoktur, bu nedenle Bitcoin’i “durdurmanın” tek yolu Bitcoin ağındaki her kişiyi ayrı ayrı durdurmaktır. Bitcoin ağına bağlanabileceğiniz için tüm interneti kapatmak bile işe yaramaz radyo üzerinden veya uyduya göre. Herhangi bir gerçekçi ölçüye göre, ağın kendisi durdurulamaz.

Hükümetler elbette kripto para birimini yasaklayabilir (birkaçı yaptı), ancak Bitcoin işlemlerini yasadışı hale getirmek, uyuşturucu kullanımını yasadışı hale getirmek gibidir – yeraltına sürmek kadar ortadan kaldırmaz. Çin güçlü bir otoriter devlettir. Bitcoin’i defalarca yasakladı, ancak Bitcoin’i Çin’den men edemezsiniz çünkü Bitcoin’in Çin kavramı yoktur. Çin sadece kendisini ağdan izole etmeyi seçebilir.

Peki ya hükümetler daha da ileri gidip ağa saldırırsa? Gizlice madencilik kuleleri edinebilir veya ele geçirip boş bloklar kazmaya, ağı yavaşlatmaya ve dürüst madencilerin gelirini azaltmaya ayarlayabilirler. Madencilikten kazandıkları ödülleri pazarlayabilir ve Bitcoin fiyatını düşürerek madenci gelirine ve piyasa güvenine daha fazla zarar vermek için kısa pozisyonlar açabilirler. Madenciler ağı savunmayı bıraktıkça, saldırganlar daha fazlasını kontrol ederek geri bildirim döngüsüne ve ölüm sarmalına neden olur.

Bu gibi saldırıları soyut, yekpare bir dünya hükümetiyle resmetmek en kolayıdır. Bugün gerçek dünya hükümetleri bağlamında nasıl çalışacakları daha az açıktır. Uygulamada böyle bir saldırıyı başlatabilecek en belirgin iki hükümet ABD ve Çin’dir. Çin sistematik olarak tüm maden kulelerini sınırlarından çıkarmak için çalışıyor. Bu yüzden ağa madencilik tabanlı bir saldırı başlatmak için tam olarak hazır değil.

Amerika da ağa saldırmak için olası bir aday gibi görünüyor. Konvansiyonel bir savaş bağlamında madencilik kuleleri gibi özel mülklere el konvansiyonel bir emsal teşkil edecektir. Daha pragmatik olarak, kripto para birimi etkili bir lobi grubu haline geldi. Her iki partideki kongre temsilcileri Bitcoin’e sahipler ve kripto para birimine verdikleri desteği platformlarının bir parçası haline getirdiler. Hatta bazıları bunu kendi. imza sorun.

Yeterince güçlü, ideolojik güdümlü bir saldırı Bitcoin ağını bastırabilir, ancak bakımı pahalı olacaktır ve ağın normal devam etmesini engellemez.saldırı durduktan sonra peration. Motive saldırganlar ve savunucular bir blockchain üzerinde çatıştığında ne olacağına dair oyun teorisi karmaşıktır ve makul insanlar bunun ne anlama gelebileceği konusunda anlaşamazlar. Ancak bugün dünyanın en güçlü iki hükümeti ya Bitcoin’i benimsiyor ya da sistematik olarak kendilerini etkisiz hale getiriyor.

Bitcoin değiştirilmeyecek

Bitcoin (tasarım gereği) çok sınırlı bir sistemdir. Hemen hemen sadece Bitcoin göndermek ve almak için kullanabilirsiniz. Değiştirmek çok zordur (tasarım gereği de), bu yüzden yeni teknolojiyi çok yavaş benimsiyor, eğer hiç değilse. Bu, yabancılar için ilkel ve durgun görünebilir, ancak değişime karşı dirençli olmak Bitcoin’in merkezi değer önerisidir. Değiştirilmesi daha kolay bir Bitcoin yaparak daha iyi bir Bitcoin yapamazsınız.

Bitcoin, teknolojik bir devrimden daha iyi bir sosyal devrim olarak anlaşılmaktadır. Hiçbir yeni kripto para birimi Bitcoin ile aynı sonuçları elde etmenin nedeni, oluşturulduğu sosyal bağlamın artık ortadan kalktı. Varlığının ilk bir buçuk yılında, Bitcoin aslında ücretsizdi – Bitcoin Faucet adında bir web sitesi vardı ve kullanıcılara sadece bir CAPTCHA çözmek için 5 BTC verdi. Satoshi, proje büyük bir öneme ulaşmadan önce ortadan kayboldu ve çabaları için hiçbir özel kurucunun ödüllerini toplamadı. Yeni bir proje bir şekilde bu koşulları yeniden yaratabilse bile, o zamandan beri kanıtlanmış çalışma tarihini yeniden oluşturamadı.

Diğer kripto para birimi projeleri hala yararlı ve değerli olabilir – ancak Bitcoin’i en iyi para olarak geride kalarak değil. Başarılı olurlarsa, bunun nedeni farklı bir kullanım örneğine hizmet etmek için optimize edilmiş olmalarıdır.

Bitcoin’in yerini almazlar, onun yanında var olurlar.

Kısacası, Bitcoin reklamı yapıldığı gibi çalışır.

Bitcoin, 12 yıldan fazla bir süredir sürekli olarak herkesin kontrolü dışında faaliyet göstermektedir – bu gerçek tek başına şüphecilerden bile ciddi ilgiyi hak etmelidir. Saldırıya uğramadı, sansürlendi, durdurulmadı veya kontrol altına alınmadı. Kabarcıklardan ve kazalardan kurtuldu ve ona el çıkarmaya, yasaklamaya veya eskitmeye çalıştı. Bu operasyon tarihi, Bitcoin’in gerçekten iddia ettiği gibi olduğuna dair ikinci dereceden kanıtların büyüyen bir gövdesidir: mükemmel derecede kıt, egemen bir varlık.

Bitcoin’in gerçek olduğuna dair artan kanıt, sorumlu kişilerin bu olasılık için planlamaya başlamaları gerektiği anlamına gelir. Evrensel olarak mevcut, mükemmel derecede kıt bir varlığın varlığı dünya için ne anlama geliyor?

Çift haneli enflasyona sahip ülkeler
Kaynak: Blockdata

Bitcoin insanlar için iyidir

Bitcoin genellikle suçlular için esas olarak yararlı olmakla suçlanır, ancak bu gerçekten doğru değildir. Bitcoin ağındaki suç faaliyetleri 2019’da %2 civarında zirve yaptı ve 2020’de %0,34’e düştü. Bitcoin işlemleri kalıcı kamu kayıtları oluşturur. Çoğu suçlu Amerikan doları ile iş yapmayı tercih eder. Bitcoin aslında çoğunlukla tasarruf için kullanılır.

Bitcoin fakirler için iyidir çünkü enflasyon Ağırlığı -nda en ağır yoksullar üzerinde. Net değeriniz çoğunlukla nakit ve gelecekteki nakit mezhepli ücretler ise, enflasyon servetinizi tüketir. Net değeriniz çoğunlukla yatırımlar ve mülkse, enflasyon hesaplarınızın yanındaki sayıları değiştirir – bu size hiçbir şeye mal olmaz. Kaçak enflasyona sahip ülkelerde Bitcoin yoksullar için güvenli bir limandır.

Bitcoin, Nijerya’daki feminist protestocular, gibi muhalif politikacılar Alexei Navalny Rusya’da veya Afganistan’da bankasız kadınlar. İnsan Hakları Vakfı’ndan Alex Gladstein bunu “özgürlüğü korumak için gerekli bir araç” olarak nitelendirdi.

Bitcoin gezegen için iyidir

Bazen ana akım medyada sahip olduğu üne rağmen, Bitcoin aslında çevre için iyidir. Bitcoin çok kullanıyor enerji, ancak düşük maliyetli atık enerji ile beslenen bir çöpçüdür. Enerjinin üretilmesi depolamaktan veya taşımaktan çok çok daha kolaydır, bu da çok fazla enerjinin boşa harcandığı anlamına gelir.

Örneğin, petrol madenciliği genellikle yan etki olarak doğal gaz üretir. Uygun olduğunda, petrol şirketleri bu doğal gazı satacak; ancak çoğu zaman, petrol uzak yerlerde mayınlanır, bu nedenle bu gazı piyasaya çıkarmak kolay veya ucuz değildir. Bunun yerine, pratikte, petrol şirketleri sadece bu gazı havaya boşaltıyor ve ateşe veriyor, alevlendirme adı verilen bir uygulama. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nin tahminlerine göre, Bitcoin ağına yaklaşık altı kat daha fazla güç sağlamak için küresel olarak yeterli gaz alevlendi. Diğer karbondioksit emisyon kaynaklarına göre parlamanın ne kadar büyük olduğu aşağıda açıktır:

Alevli emisyonlar - Bitcoin enerji kullanımı gezegen için iyidir
Görsel: Küresel Karbon Projesi

Birkaç şirket bina taşınabilir Bitcoin madencilik makineleri Havalandırmaya gidebilir ve bitcoin madenciliği yapmak için bu doğal gazı yerinde kullanabilir. Bu, Bitcoin’in enerji kullanımının düşmesine neden olur, ancak aslında çevre üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, çünkü doğal gaz kullanmak onu alevlemekten çok daha iyidir. Hem alevlenen hem de doğal gaz kullanan karbondioksit üretir, ancak alevlenen – genellikle verimsiz ve eksik olan – atmosfere metan ve NOx da salabilir. Metan ozon tabakasına zarar verir ve NOx asit yağmuruna katkıda bulunur. Bitcoin’in enerji kullanım grafiğini çevresel etkisi için bir proxy olarak kullanmak yanıltıcıdır.

Bitcoin madenciliği yenilenebilir enerji için de gerçekten yararlıdır, çünkü çok sayıda yenilenebilir enerji daha az değerli olduğunda yoğun olmayan saatlerde üretilir. Bitcoin ağı, enerji üreticileri için yenilenebilir enerjiyi ekonomik olarak daha uygun hale getiren bir “son çare alıcısı” görevi görür. Bitcoin, aşırı gücü için bir pazar oluşturarak daha fazla yenilenebilir enerjinin oluşturulmasını etkili bir şekilde sübvanse eder. İşte bu yüzden. yenilenebilir enerji şirketleri eklemek Operasyonlarına Bitcoin madenciliği.

Bitcoin karşıtı birçok eleştirmen çevreciliği bir endişe olarak gösteriyor, ancak çok fazla çevreci Bitcoin’i bir endişe olarak göstermiyor, çünkü çevreyi içtenlikle önemsiyorsanız, Bitcoin’in bir dipnot olduğu oldukça açık.

Bitcoin enerji kullanımı vs diğer ülkeler
Kaynak: CBECI

Enerji kullanımı şaşırtıcı olabilir. Bitcoin Arjantin’den daha fazla enerji kullanır, ancak Amerikan Noel ışıklarınından daha az enerji kullanır. Her iki karşılaştırma da özellikle yararlı değildir. Daha iyi bir karşılaştırma, tüm eski finansal sistemin enerji kullanımı veya petrodolların çevresel maliyeti. Uygun bağlamda, Bitcoin’in enerji kullanımı ölçülmesi kolay olduğu kadar büyük değildir.

Bitcoin savaşa alternatif

Savaş tarihi, zenginliğin savunu ve kazanılmasının tarihidir. Bu zenginliğin fiziksel bir konumu varsa, fiziksel bölgeyi savunmayı gerektirecektir, bu da örtülü olarak şiddet anlamına gelir. Zenginlik Bitcoin gibi fiziksel olmayan sistemlere göç ettikçe, şiddet içermeyen yollarla – yani Bitcoin madenciliğiyle – savunulabilir. Servet fiziksel malları ne kadar çok bırakırsa, o kadar az zenginlik fiziksel savunma gerektirir.

Bitcoin ayrıca hükümetlerin para birimini hiperenflasyon yaparak vatandaşlarının servetini harcayarak kaybedilen bir savaşı uzatmalarını zorlaştırıyor. Yeni para yaratılmasıyla bir savaşı finanse etmek doğrudan vergilendirmeden çok daha kolaydır, çünkü insanlar doğrudan vergilendirmenin etkisini daha net anlarlar. İşte bu yüzden. I. Dünya Savaşı’na katılan ülkelerin çoğu altın standardı terk etmek zorunda kaldı. Eğer insanlar savaşın onlara ne kadara mal olduğunu anlasalardı, buna daha erken bir son verirlerdi.

Bunların hiçbiri Bitcoin’in savaşın sonu olduğunu ima etmek için değildir – enerji santrallerinin ve nüfus merkezlerinin her zaman savunulmaya ihtiyacı olacaktır.

Hükümetler her zaman komşularıyla kavga etmek için nedenler bulacaktır. Ancak Bitcoin’in çekiş gücü kazandığı ölçüde, şiddetli çatışma için araçları ve teşvikleri anlamlı bir şekilde azaltır.

Bitcoin vs Nakit

Her iki şekilde de biraz Bitcoin sahibi olmalısınız

Yukarıdaki tüm argümanları göz önünde bulundurmuş olsanız bile, Bitcoin değeri — ama muhtemelen her iki şekilde de biraz Bitcoin sahibi olmalısınız. Bunun nedeni, Bitcoin’in değer depolamanın mümkün olan en iyi yolu olmayı başarmış olması durumunda, şu anda başka şekillerde depolanan değerin çoğunu yakalayacak olmasıdır. Bitcoin’in fiyatı sadece yükselmeyecek , aynı zamanda diğer her şeyin değeri de düşecek.

Bu yüzden Bitcoin’i sevseniz de sevmeseniz de herkesin Bitcoin’in gerçek olma ihtimalinden kendilerini nasıl koruyacaklarını düşünmesi gerekiyor. Az miktarda Bitcoin’e sahip olmak bu riske karşı korumanın bir yoludur – ve muhtemelen düşündüğünüzden daha azsına ihtiyacınız vardır. Dünyadaki herkes Bitcoin istiyorsa, etrafta çok fazla şey olmayacaktır – 0.074 BTC’ye (yazarken yaklaşık 3.400 $ ) sahip olmak, birini Bitcoin servetinin ilk% 1’ine koymak için muhtemelen yeterli olacaktır.

Muhtemelen biraz Bitcoin sahibi olmalısınız

Bu tahmin mevcut küresel servet eşitsizliğine dayanmaktadır. Ayrıca varsayımları kendiniz inceleyebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz bir hesap tablosu yaptım.

Bir Bitcoin geleceğine karşı korunmak için bu kadar az miktarda Bitcoin’in gerektiği göz önüne alındığında, hiç Bitcoin sahibi olmak aslında son derece kendinden emin bir duruştur. Bitcoin’in başarı şansı konusunda şüpheli olmak çok makul, ancak başarısız olacağından% 100 emin olmak aşırı özgüvenli. Zeki şüpheciler şüpheci olduklarına şüpheyle bakıyorlar.

Zihninizi açık tutun

Bitcoin hakkında ne hissederseniz hissedin, meraklı kalmanızı teşvik ediyorum. 2014’ten beri kendimi bu alana kaptırdım ve hala yeni şeyler öğreniyorum ve her gün fikrimi değiştirmek.

Daha fazla okumak istersen, küratörlüğünü yaptım. önemli denemelerin okuma listesi Bence zaman ayırabilirim. Bu hikayenin bir versiyonu ilk olarak Something Interesting bülteni — Kripto para haberleri ve konuları hakkında haftada iki ila üç kez yazıyorum ve tüm okuyucu sorularını yanıtlamaya çalışıyorum.