Skip to main content
Kripto Haberleri

Icebreaker Finance’ten 300 milyon dolarlık fon, Bitcoin madencilerini hedefliyor

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

  • Icebreaker Finance, birinci sınıf madencilik şirketlerine tamamen teminatlı krediler sunacak.
  • Kredi vadeleri 12-18 ay olup, faiz oranları %15-20’dir.
  • Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, fonun Kuzey Amerika, Kanada ve Avustralya’daki madencilere açık olduğunu duyurdu.

Sermaye piyasalarını iyileştirmek için blok zincir teknolojisinden yararlanmak isteyen Avustralya merkezli bir firma olan Icebreaker Finance, bitcoin madencilerini finanse etmek için DeFi platformu Maple’da 300 milyon dolarlık bir fon açıkladı.

Firma, fonun Kuzey Amerika, Kanada ve Avustralya’da hem kamu hem de özel olarak önde gelen bitcoin madencilik şirketlerine yönelik güvenli borç finansmanını hedefleyeceğini söyledi.

Icebreaker’ın hamlesi, birçok BTC madenciliği firmasının kripto kışı ve artan elektrik maliyetleri arasında mücadele ettiği ve bazıları nakit yükümlülüklerini karşılamak için mayınlı madeni paralarını satmayı tercih ettiği bir zamanda geldi.

Son zamanlardaki piyasa rüzgarları, kredi verenlerin geri çekilmesine neden olurken, geleneksel finansman araçlarının bu sektöre katılması daha yavaş olmuştur. Madenciler, kripto ekosistemini ve yerel ekonomileri büyütmede önemli bir rol oynuyor ve sermayeyi en çok ihtiyaç duyulan yere yönlendirmek için yeni bir finansman aracını genişletmekten gurur duyuyoruz.Maple Finance CEO’su ve Kurucu Ortağı Sidney Powell dedi.

Mavi çipli madencilere teminatlı krediler

Icebreaker Finance’in duyurusunda belirttiği gibi, madenciler artık operasyonlarını hızlandırmak için yaklaşık %15-20 faiz oranlarıyla 12-18 aylık kredilere erişebiliyor.

Blue-chip Bitcoin madencilerine sunulan krediler, Icebreaker’ın diğer faktörlerin yanı sıra bir madencinin bilanço gücü, hazinesi, finansal performansı ve operasyonel verimliliğine dayalı olarak her ihtiyacı değerlendirdiği birinci öncelik bazında ele alınacak.

Teminat, diğer altyapı varlıklarının yanı sıra madencilik kuleleri ve güç transformatörlerini içeren eski gereksinimle birlikte, hem gerçek dünya varlıkları hem de dijital varlıklar tarafından olacaktır.

Icebreaker blog yazısında, şirketin kurucusu ve CEO’su Glyn Jones’un bu konuda şu yorumu yaparak, rücu borçluya ait olacağını belirtti:

Piyasa, ASIC’lerin değerindeki oynaklık göz önüne alındığında, rücu edilmeyen SPV ASIC destekli finansmanın uygunsuz olabileceğini anlamak için artık olgunlaşıyor. Bunun yerine, daha çeşitli bir güvenlik paketi gereklidir. Maple’ın kullanıma hazır, zincir üstü borç verme araç takımı, borç verenlerin ve borç alanların zincir üzerinde kredi verme teşviklerini, endüstrinin gelişmekte olan doğasını başka yerlerde yapabileceğimizden daha verimli bir şekilde yansıtan koşullarla uyumlu hale getirmemizi sağlar.