Skip to main content
Kripto Haberleri

İdeal uzun vadeli kripto para yatırımı?

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Kripto para piyasası olgunlaştıkça, dünya çapında daha fazla hükümet, kripto ile ilgili faaliyetlerden elde edilen gelirleri vergilendirmek için mevzuat getiriyor ve tüccarlar genellikle gelecekteki komplikasyonlara yol açabilecek vergiye tabi olayları tetikliyor.

Vergi ödemekten kaçınmak yasa dışıdır, ancak bir kişinin kripto para varlıklarını elinde tutarken tetikleyici vergiye tabi olaylardan kaçınmanın yasal yolları vardır: Roth IRA’lar. Bunlar, özel bir vergi avantajlı sistem tipine sahip bireysel emeklilik hesaplarıdır (IRA’lar).

Kripto para yatırımlarıyla vergiye tabi olayları tetiklemekten kaçınmak için IRA’ları kullanmak, bir süredir düşünülen bir stratejidir ve Kuzey Amerika madencilik ve barındırma şirketi Compass Mining, BTC kullanıcılarının geçen yıl doğrudan IRA’larına madencilik yapmaları için bir çözüm sunuyor.

Daha derine inmeden önce, diğer ülkelerin genellikle kendi vergi avantajlı yatırım araçları biçimlerine sahip olmalarına rağmen, Roth IRA’ların yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut olduğunu belirtmek önemlidir. Genellikle, MicroStrategy gibi Bitcoin’e önemli derecede maruz kalan hisse senetleri, bu araçlardan bazıları için bir vekil olarak kullanılmalıdır.

Roth IRA’lar nelerdir?

Bir Roth IRA, yatırımcıların vergi sonrası kazançlara katkıda bulunduğu bir tür bireysel emeklilik hesabıdır. Roth IRA’ları öne çıkaran şey, yatırımcıların bu tasarruf hesaplarına koydukları şeylerin vergiden muaf büyüyebilmesi ve hesap en az beş yıl açık kalmışsa, 59 ½ yaşına geldikten sonra başka herhangi bir vergi borcu olmadan çekilebilmesidir.

Esasen, bir Roth IRA, hesaba katkıda bulunan fonlar üzerinden vergiler ödendiğinden, yatırımcıların yukarıda belirtilen belirli koşulları yerine getirdikleri sürece daha fazla vergi ödemesine gerek olmadığını düşünmektedir.

Roth IRA’lar, nakit olarak yapılması gereken düzenli katkıların ötesinde çeşitli şekillerde finanse edilebilir. Roth IRA hesaplarına izin verilen varlıklar arasında hisse senetleri, borsada işlem gören fonlar, para piyasası fonları, tahviller, yatırım fonları ve kripto para birimleri bulunur.

İç Gelir Servisi (IRS), bu hesaplara doğrudan kripto para birimi katkılarına izin vermez, ancak bunlar, yatırımcıların kripto para birimlerini bu hesaplarda saklamaları için tasarlanmış çeşitli Bitcoin IRA çözümleridir. Roth IRA’lara yıllık katkıların IRS spesifikasyonlarına göre sınırlı olduğunu ve gerekli minimum dağıtım olmadığı için yatırımcıların Roth IRA’ları istedikleri kadar tutabileceklerini belirtmekte fayda var.

Bir Roth IRA’ya kripto eklemek iyi bir fikir mi?

Kripto para birimlerinin son derece değişken olduğu biliniyor, bu da her yatırımcı için uygun olmadıkları anlamına geliyor. Daha muhafazakar yatırımcılar muhtemelen tahvil, yatırım fonu ve borsada işlem gören fonları tutmaktan daha mutlu olurken, daha büyük risk iştahı olan yatırımcılar kriptoya tahsis etmeyi düşünebilir.

Bir portföydeki kripto para varlıklarının büyüme potansiyeli, kripto para birimlerinin popülaritesinin artmaya devam edeceğine inanan yatırımcıları cezbetmek için yeterlidir, çünkü etraflarındaki altyapı erişilebilirliği artırır ve kripto ile ilgili yeni ürün ve hizmetler oluşturulur. Bu büyüme potansiyelinin, yüksek riskle birlikte geldiğini belirtmekte fayda var.

Roth IRA’lardan vergiden muaf para çekme işlemleri, hesapların en az beş yaşında olmasını gerektirdiğinden, bunlardan yararlanmak isteyen kripto para yatırımcıları, fonlarını uzun süre elinde tutmaya her zaman hazır olmalıdır.

Kripto para birimi IRA platformu Bitcoin IRA’nın kurucu ortağı Chris Kline, Cointelegraph’a Roth IRA hesaplarına yapılan katkılarda vergi avantajı olmadığını, ancak dağıtımlarda vergi avantajları olduğunu söyledi:

“Bitcoin ve kriptoda daha uzun bir zaman ufkunuz varsa, bir Roth IRA, uzun vadeli dijital varlık teklifinden yararlanmak isteyenler için çekici bir seçim olabilir.”

Kline’a göre, kripto para birimleri “internetin iletişimi kesintiye uğratması ve e-postanın postaneyi kesintiye uğratması gibi şekillerde günlük hayatımızın dokusunu bozacak”. Bitcoin IRA’nın kurucu ortağı, gayrimenkul ve altının geçmişte çeşitlendirmenin önde gelen örnekleri olmasına rağmen, kriptonun “modern ekonomide bir alternatif olarak kendisini öne sürdüğünü” ekledi.

En Son: Metaverse, moda topluluklarını birleştirmek için bir platform haline geliyor

Kline, kripto para birimlerinin “her yaştan insan için alternatif bir yol” sunabileceğini ve çeşitlendirme için kripto varlıklarına yatırım yapmaya olan ilginin arttığını da sözlerine ekledi.

Hisse senedi araştırma şirketi Kalkine Group’un CEO’su Kunal Sawhney, Kline’ın yaklaşımına katılmıyor gibi görünüyor. Cointelegraph’a konuşan Sawhney, bir kişinin “para kazanmak için zaman ve emek harcamışsa, ideal olarak kripto para birimleri gibi aşırı riskli varlıklara girmemesi gerektiğini” söyledi.

Aksi takdirde, “emeklilik için yatırım yapma fikrini bozar” diye ekledi. Sawhney, kripto para birimlerinin sadece Bitcoin (BTC) olmadığı ve bunlara bahis oynamanın yatırımcıların Ponzi planlarına kapılma riskini artırdığı konusunda uyardı.

Bir yatırım kategorisi olarak, kripto para birimlerinin “o kadar da kötü olmayabileceğini” söyledi, çünkü bu varlıklar “katkıda bulunan emekli olduğunda ve geri çekilmeyi planladığında Roth IRA’daki toplam miktara en büyük katkıda bulunan” olabilir. Bir kez daha, potansiyel büyük performansları risklerine karşı tartılır.

Bu büyük getirileri bekleyen uzun vadeli yatırımcılar için, kripto para birimlerini bir Roth IRA’ya yerleştirmek, bir süre iniş çıkışları sindirmek zorunda kalacak olsalar da, vergilendirilmeden sermaye kazançlarını gerçekleştirmelerini sağlar.

Portföy çeşitlendirmesi

Kripto para birimlerinin aşırı oynaklığı, emeklilik hakkında konuşurken onları o kadar kolay olmayan bir yatırım haline getiriyor ve jüri, kripto para birimlerini 401 (k) emeklilik planına dahil etmenin sağlam bir finansal planlama mı yoksa geleceğe yönelik kumar mı olduğu konusunda kararsız.

Sawhney’e göre, yatırımcıların Roth IRA’ları için önceden belirlenmiş bir stratejiye sahip olmaları gerekir. CEO, tahvillerden ziyade hisse senetlerine daha fazla maruz kalan 60/40’lık bir portföyün “uzun süredir dengeli ve finansal olarak ödüllendirici” olduğunu belirtti ancak kripto para birimlerinin bir şeyleri değiştirdiğini öne sürdü:

“Artık nispeten en değişken varlığı, kripto para birimini tutmak için bir seçenek mevcut olduğuna göre, 50/40/10 gibi yeni bir strateji düşünülebilir. Burada %10, kriptolardan oluşan yeni varlık sınıfına gidebilir. Yatırımcılar, risk iştahlarına göre tahsis payını değiştirme seçeneğine sahip olmalıdır.”

Son: Ethereum Merge, kurumsal yatırımcılar için yeni bir hedef sunuyor mu?

Sawhney, Roth IRA’ların genellikle “genç ve düşük gelirli kişiler için en iyi yatırım araçlarından biri olarak görüldüğü” için durum tespitinin çok önemli olduğu sonucuna vardı.

Cointelegraph’a konuşan kripto emeklilik hesabı sağlayıcısı iTrustCapital’in geçici CEO’su Kevin Maloney, oynaklığın aslında “birçok yatırımcının kriptoya yatırım yapmak için bir Roth IRA veya başka bir IRA kullanmayı tercih etmesinin ana nedenlerinden biri” olduğunu söyledi. Günlük tüccarların bile yararlanabileceğini ekledi:

“Kripto oynaklığı nedeniyle ‘günlük ticaret’ yapmak isteyenler için, bir IRA hala sağlam bir seçenek çünkü dağıtım almadıkları sürece kazançları için yıllık vergi ödemeyecekler.”

Yatırımcılar ister Roth IRA hesaplarına kripto para birimleri eklemek istesinler, kripto varlıklarının yalnızca bu hesaplar için yüksek alım satım ücretleri talep edebilen koruyucular aracılığıyla mevcut olduğunu belirtmek önemlidir.

Hangi tür yatırım aracının kendi durumuna ve risk iştahına en uygun olduğunu analiz etmek her yatırımcının görevidir. Roth IRA’lar uzun vadeli yatırımcılar için son derece faydalı olabilir, çünkü 2014’ten beri IRS kripto para birimlerini mülk olarak vergilendiriyor ve amortismana tabi varlıklara sermaye kazancı vergileri borçlanabiliyor.

Belirtilen görüş ve görüşler, Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.