Skip to main content
Kripto Haberleri

IMF küresel bir kripto politikası çağrısında bulundu

Yazan Ocak 4th, 2022Yorum Yazılmamış

Geçen yıl, dünya çapında politika yapıcıların kripto düzenlemeleri konusunda ikiye bölündüğünü gördük. Genel olarak, her türlü yasal tedaviyi gözlemledik: doğrudan ulusal yasaklardan yasal sanal para birimleri olarak yerel uyarlamaya kadar.

Bu tartışmanın 2022’de nasıl bir yol izleyeceği henüz belli değil. Ancak şaşırtıcı bir şekilde IMF’nin önde gelen temsilcilerinden biri kripto dostu bir dünyaya doğru önemli bir adım attı. IMF baş ekonomisti Gita Gopinath’a göre, küresel bir kripto politikasına duyulan ihtiyaç artık her zamankinden daha acil.

Bu makale, Gopinath’ın konuyla ilgili görüşünün neden başlangıçta inanıldığından daha alakalı olduğunu kısaca tartışacaktır. Ayrıca, IMF üyelerinin kripto evreni hakkındaki geçmiş görüşlerini gözden geçireceğiz ve gelecekten neler bekleyebileceğinizi yansıtacağız.

Gopinath’ın sözleri

Gita Gopinath, kripto para birimlerini yasaklamak yerine disipline edebilen küresel bir politika getirdi. Ekonomist tarafından yapılan mantık nispeten basittir: hükümetler küresel bir pazarda yerel yasaklar getirmeyi bekleyemezler.

Gopinath, bir ülkede kriptoların yasaklanmasının, bir etkisi olarak, sermayenin açık deniz pazarlarına transferine yol açacağını savunuyor. Kripto para piyasası, yasal bir yasağın basitliği ile silinemeyecek kadar büyük bir sermayeye ulaşmış görünüyor.

Kripto evrenindeki pek çok operatör ve borsa denizaşırı şirketler olduğundan, kriptoları yasaklamak gerçekten de uzun vadede işe yaramaz bir hareket olabilir. Gopinath’ın sözleri sadece bir ekonomist tarafından paylaşılan bir fikir değildir, ancak IMF politikasında önemli bir değişikliği temsil edebilirler.

Gita Gopinath kimdir?

Gita Gopinath, 1971 doğumlu, Hint kökenli Amerikalı bir ekonomist. ECB’nin şu anki başkanı ve eski IMF başkanı Christine Lagarde, 2019’da aynı kurumda baş ekonomisti olarak aday gösterdi. Aynı zamanda IMF araştırma bölümünün başkanı.

Gopinath’ın Hindistan’daki akademik kariyerinden doktora derecesine geçen parlak bir özgeçmişi var. Princeton Üniversitesi’nde. Burada, eski Federal Rezerv Başkanı olarak daha iyi tanınan denetçi Ben Bernanke vardı.

Gopinath’ın IMF’nin müdür yardımcısı olacağı düşünülürse, görüşünün uluslararası siyaset masalarında popülerliğini artırması muhtemel.

Gopinath’ın meslektaşları kriptolar hakkında ne düşünüyor?

Kristalina Georgieva liderliğindeki Uluslararası Para Fonu, kripto para birimleri dünyasına birkaç kez saldırdı. IMF’nin birçok önde gelen üyesi, kripto evrenini yetersiz denetlenmekle ve küresel finansal istikrara tehdit oluşturmakla suçladı.

Enstitünün Küresel Finansal İstikrar Raporu ile bağlantılı “belirteçlerin kaybolmasından” kaynaklanan yüksek riskleri rapor eder. halı çekme fenomenler. Ayrıca, rapora göre, kara para aklama olasılığı artıyor. Ek olarak, blok zinciri sisteminin anonimliği, her zaman dünyadaki düzenleyicilerin ana endişelerinden biri olmuştur.

Rapor, kripto para birimlerinin kullanımının “kripto varlıkları potansiyel olarak vergi kaçakçılığını kolaylaştırdığı için vergi politikalarına yönelik tehditleri artırabileceğini” açıklamaya devam ediyor.

Bu nedenle, böyle bir bağlamda, IMF’nin müstakbel müdür yardımcısının sözleri geçmişten önemli bir kopuş gibi geliyor.

dünya bölünmüş

gibi ülkeler Çin ve Rusya Kripto para işlemlerini önemli ölçüde yasaklamış veya ortadan kaldırmıştır. Bu, politika yapıcıların kripto para birimlerinin yayılması nedeniyle merkez bankalarının rolünün zayıflaması ihtimaline tepkisiydi.

Ayrıca döviz piyasasını etkileyen bir sermaye çıkışı riskleri de vardır. Ayrıca, madencilik gibi işlemler çok büyük enerji tüketimi gerektirir. Sonuç olarak, politika yapıcılar genellikle bu yönü kripto yasaklarını tercih ediyor.

Öte yandan, bazı ekonomiler yavaş yavaş daha kripto dostu ortamlara dönüşüyor gibi görünüyor. Bu bağlamda Almanya, en aktif ülkelerden biri 2022’de de devam edebilecek olan bu trend üzerine.

Gelecekten ne beklenebilir?

Gopinath’ın görüşü, uluslararası siyasette daha fazla ağırlık kazanacak. Bununla birlikte, birçok merkez bankacısının kripto para birimlerini hala savaşılması gereken bir düşman olarak gördüğü bir dünyada, IMF iyi düzeyde bir açık fikirlilik sergiliyor.

Modern tarih, piyasanın politika yapıcıların görüşlerini değiştirmeyi başardığı durumlarla doludur. Gelecekte bu fikir değişikliğini yeni bir siyasi çizginin izleyip izlemeyeceğini anlamak ilginç olacak.

Gopinath’ın görüşü, IMF’nin üst düzeylerinde özellikle paylaşılmıyor gibi görünüyor. Sonuç olarak, pek çok kripto para eleştirmeni, kendilerini pek çok iktisatçıya karşı görüşe sahip bir müdür yardımcısının altında çalışırken bulacaktır.

Bir yandan Gopinath’ın kripto para birimleri lehinde konuştuğunu söylemek yanlış olur. Ama öte yandan, onun görüşü, pazarın hoşuna gideceğine dair iyi bir pratik anlayış tarafından belirlenir.

En son makalelerimizle güncel kalın