Skip to main content
Kripto Haberleri

İngiliz FCA Kurumu, FTX Borsasını Yetkisiz Şirket Olarak Bildirdi

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Küresel otoriteler ayak parmaklarındayken, İngiliz finansal gözlemcisi FCA, kripto para birimlerinin içerdiği riskler nedeniyle aktif olmaya devam ediyor.

Cuma günü, Mali Davranış Otoritesi (FCA), İngiltere’de faaliyet gösteren yetkisiz ticari şirketleri vurgulamak için bir not yayınladı. Duyuru, Sam Bankman-Fried liderliğindeki borsa FTX’i vurdu ve platformun yetkili makamdan izin almadan hizmet sunduğunu açıkladı.

İlgili Okuma: Savcılar Terra Kurucusu Do Kwon’un Kaçmadığına İlişkin İddialarına Karşı Çıkıyor

Bildirimde şunlar yazıyor:

Bu firma bizim tarafımızdan yetkilendirilmemiştir ve Birleşik Krallık’taki insanları hedeflemektedir. Financial Ombudsman Service’e erişiminiz olmayacak veya Financial Services Compensation Scheme (FSCS) tarafından korunamayacaksınız, bu nedenle işler ters giderse paranızı geri almanız pek olası değildir.

Bahamalar merkezli kripto borsası, ilk kez Birleşik Krallık yetkililerinin radarına girmedi. Bununla birlikte, ülkenin Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), firmanın Ağustos ayında FDIC tarafından sigortalanan kripto ile ilgili birkaç ürün hakkında yatırımcıları yanılttığını iddia etti. Federal ajans bu arada FTX’e ihtarname gönderdi.

Özellikle şirket, Avrupa Ekonomik Alanı’nda (AÇA) faaliyet göstermek için Kıbrıs Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (CySEC) hak kazanmış olmasına rağmen uyarılar alıyor.

FTX Geliri Beklenmedik Bir Şekilde Atladı

Öte yandan şirketin sızdırılan finansal belgeleri, platform üzerinde şüphe uyandırdı. FTX, 2021’deki küresel ticaret geliri aracılığıyla, bir önceki yılın 89 milyon dolarlık gelirine kıyasla on kattan fazla, yaklaşık 1,2 milyar dolar gelir elde etti. Ayrıca, firma muhtemelen bir önceki yılın kripto fiyatlarındaki artış trendlerinden 272 milyon dolarlık işletme gelirine ulaştı. Karşılaştırıldığında, 2021’den önce sadece 14 milyon dolarlık yıllık gelir elde etti.

Birini düşündüren soru, kripto piyasasının 2020’den sonraki yılın ilk çeyreğine kadar yükselişini sürdürmesidir. Bununla birlikte, kripto kışı tüm pazarı zincirlediğinde ikinci çeyrekte gelirleri nasıl artırmayı başardığı FTX’in daha yüksek gelir rakamlarını destekliyor.

BTCUSD
Bitcoin’in fiyatı tekrar 19.000 dolar seviyesini aştı. | KAYNAK: TradingView.com’dan BTCUSD fiyat tablosu

FCA Esatblishes Kripto Düzenlemelerini Sıkılaştırıyor

Devlet kurumu, Ocak 2020’de kripto düzenlemelerinde lider bir rol haline geldi. Ve eyalette faaliyet gösteren her finansal işletme şirketi, bildirime göre yetkiliye kaydolmakla yükümlüdür.

Aklama ve diğer terörün finansmanı faaliyetlerini dikkate alan firmaları kayıt altına alır ve buna göre düzenlemeler yapar. Kriptodaki artan sayıda yasadışı fon transferi, başlangıçta otoriteyi kripto odaklı işletmeleri denetlemeye zorladı.

Mali gözlemci daha katı düzenlemeler uyguluyor ve yaklaşık 70 ticari şirket, FCA’nın işlerinin altyapısını şeffaf olarak tanımadığı için onay taleplerini geri çekti. Benzer şekilde, yaklaşık 37 yeni firma, 2022 Ağustos’una kadar Kara Para Aklama Düzenlemeleri onayını aldı. Yine de, onay için başvuran 200 şirket şu anda FCA tarafından araştırılıyor.

İlgili Okuma: YouTube’daki Kripto Dolandırıcılıklarının Sayısı 2022’nin İlk Yarısında %335 Arttı

Ve finans ajansının ihtiyacını karşılayan en son şirket Blockchain.com’dur. Hizmet sunmaya yetkili diğer kuruluşlar arasında eToro UK, Wintermute Trading LTD, Zodia Markets (UK) Limited, DRW Global Markets LTD, Rubicon Digital UK Limited ve Uphold Europe Limited bulunmaktadır.

Featured image from Pixabay and chart from TradingView.com