Skip to main content
Kripto Haberleri

İran, Daha Fazla Karartma EndişesiNin Ardından Bitcoin Madenciliğini Iptal Etti

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

İran, bitcoin’e zaman boyunca özellikle madencilik konusunda karışık muamelede bulundu. Ülke, başka bir politika çevirmesinde olası elektrik kesintisini önlemek için Bitcoin madencilik yasağını geçici olarak yeniden yürürlüğe aldı. Ülkeden önemli bir ağ hash gücü ortaya çıksa da, yasak güvenliğini önemli ölçüde tehlikeye atmayacak.

İran’dan bir yasak daha

İran Enerji Bakanlığı yerel madencilere bu hafta faaliyetleri askıya alma yetkisi verdi. Ayrıca, yasak şebekeyi bunaltmamak için bir güvenlik önlemidir. Sonuçta, kış mevsimi maksimum seviyelere ulaşmak için enerji tüketiminde bir artışla gelebilir.

Enerji Bakanlığı da Mayıs ayı sonunda benzer bir eylemde bulunmayı almıştır. Yaz aylarında en yüksek elektrik talebini bekleyen Bitcoin madenciliğini geçici olarak yasakladı. Yasak, Sonbaharın ilk günü olan 22 Eylül’e kadar sürdü.

Bu model, İran’ın çevrimiçi/çevrimdışı madencilik programına yerleşmesi nedeniyle karma hızda küçük zirveler ve vadiler olasılığını işaret ediyor. Tahminler, İran’ın Bitcoin’in toplam hash oranının% 4,5 ila% 7’sini kontrol ettiğini söylüyor.

İran Şebeke Yönetim Şirketi (Tavanir) Yönetim Kurulu Başkanı Mostafa Rajabi Mashhadi, bu önlemlerin mümkün olduğunca enerji kullanımını azaltmak için diğer standartlara uygun olduğunu söyledi. Bunlar arasında enerji santrallerinde sıvı yakıt kullanımının azaltılması ve daha az riskli alanlarda lamba direklerinin kapatılarak kullanılması yer alıyor.

“Meteoroloji Örgütü’nün tahminine göre, hava sıcaklığı bu hafta azalacak” diyen Yetkili, “Bu da ülkedeki gaz tüketiminde bir artış anlamına geliyor ve bu da enerji santrallerine yakıt tedarikini sınırlayabilir.” dedi.

Yasak 6 Mart’a kadar yürürlükte kalacak – kabaca İlkbaharın başlangıcı civarında. Bundan sonra, hanehalkı sektöründe tüketim için 209 megavatlık güç serbest olması bekleniyor. Bu arada, yetkililer yetkisiz Bitcoin madenciliği faaliyetine damga vurmaya devam edecektir. Maşukiye, bunun bölgedeki madenciliğin en önemli kısmını ve yaklaşık 600 megavat elektriği oluşturduğunu söyledi.

Bitcoin Madenciliğinin Durumu

İran’ın sektörden mevsimsel çıkışının yanı sıra, 2021’deki Bitcoin madenciliği her zamankinden çok daha sağlam. Eskiden madencilik için en yoğun ülke olan Çin’de ülke çapında yasak olmasına rağmen, hash oranı bir yıldan kısa bir sürede tüm zamanların en yüksek seviyelerine geri döndü.

Bu arada madenciler daha erişilebilir ve daha çevre dostu bölgelere taşındılar. Geçtiğimiz günlerde Teksas’taki 2.4B dolarlık bir veri merkezi, Bitcoin madenciliğine ev sahipliği yapmak için yenilenebilir enerji kullanacağını belirtti.

En son makalelerimizden haberdar olun