Skip to main content
Kripto Haberleri

Japonya Bankası dijital yen’i üç mega banka ile deneyecek

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

Japonya’nın bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarıp çıkarmama konusundaki belirsizliğine rağmen, Japonya Merkez Bankası (BoJ) potansiyel bir dijital yen denemelerine devam ediyor.

Yerel haber ajansı Nikkei’nin 23 Kasım’da bildirdiğine göre, Japon merkez bankası bir CBDC ihraç pilotu yürütmek için üç mega banka ve bölgesel bankayla işbirliği başlattı.

Pilot uygulama, 2023 baharından itibaren Japonya’nın ulusal dijital para birimi olan dijital yen’in çıkarılması için demo deneyleri sağlamayı amaçlıyor.

Duruşmanın bir parçası olarak, BoJ’un banka hesaplarındaki müşteri para yatırma ve çekme işlemleriyle ilgili sorunları tespit etmek ve çözmek için büyük özel bankalar ve diğer kuruluşlarla işbirliği yapması bekleniyor. Rapora göre pilot uygulama, internet olmadan ödemeleri hedefleyerek Japonya’nın olası CBDC’sinin çevrimdışı işlevselliğini test etmeyi içerecek.

Raporda, Japonya merkez bankasının CBDC deneyine yaklaşık iki yıl devam etmeyi ve 2026 yılına kadar dijital para birimi çıkarıp çıkarmama konusunda bir karar vermeyi planladığı belirtiliyor.

Haber, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin CBDC araştırma ve geliştirme girişimlerini giderek daha fazla başlattığı ve Çin gibi ülkelerin küresel CBDC yarışında lider olduğu bir sırada geliyor.

Cointelegraph’ın 22 Kasım’da bildirdiği üzere Hindistan Merkez Bankası, Aralık ayında Hindistan Devlet Bankası da dahil olmak üzere büyük yerel bankalarla işbirliği içinde dijital rupinin perakende pilot uygulamasını başlatmaya hazırlanıyor. Kasım ortasında, New York Federal Rezerv Bankası İnovasyon Merkezi, BNY Mellon, Citi, HSBC ve diğerleri gibi bankacılık devleriyle ortaklaşa 12 haftalık bir kavram kanıtı CBDC pilotunun başlatıldığını duyurdu.

İlişkili: Japonya’nın Uluslararası Ödeme Sistemi, CBDC için plastik kartları test edecek

Dünyanın çoğunluğu bir CBDC başlatmak için acele ederken, Danimarka gibi bazı ülkeler dijital para birimi yarışından çekildi. Merkez bankaları, CBDC veya CBDC ile ilgili projelerini bırakma nedenleri arasında özel sektör için potansiyel zorluklar, şüpheli değer ve faydalar ve diğer sorunları sıraladı. Yine de, hiçbir merkez bankası bir CBDC başlatma olasılığını tamamen dışlamadı.