Skip to main content
Kripto Haberleri

Kore hükümeti Apple ve Google mağazalarına P2E oyunlarını indirmelerini söyledi

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış


Güney Kore hükümeti, yeni kazanılacak oyun (P2E) oyunlarının piyasaya sürülmesini engellemek için harekete geçti ve mevcut oyunların Google Play ve Apple’ın App Store’undan kaldırılmasını istedi.

P2E oyunları kripto para sektöründe popüler hale geldi. Oyuncular genellikle oyunu oynamak ve oyun içi ödüller almak için oyun parçalarını ilk olarak çalınamayan jetonlar (NFT) olarak satın almalıdır. Bununla birlikte, Güney Kore’de birkaç doların üzerindeki oyun ödülleri yasaklandı.

Pazartesi günü Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı’ndaki Oyun Yönetim Komitesi (GMC), büyük mobil uygulama pazarlarının oyunu oynamadan önce uygulama içi satın alma gerektiren oyunları engellemesini istedi.

Spekülatif para kazanma planları olarak gördüğü şeyin çoğalmasıyla mücadele etmek için GMC, P2E oyun geliştiricilerinin çalışmalarını en popüler mobil uygulama mağazalarında listelenerek almasını imkansız hale getirdi.

Hükümetin doğrudan uygulama pazarlarına giderek P2E oyunlarının büyümesini azaltma girişimi yeni bir gelişme olsa da, Güney Kore’deki oyun geliştiricileri P2E oyunlarını yerli uygulama mağazalarında satışa çıkarmak için Nisan ayından bu yana mahkeme savaşlarıyla karşı karşıya. Asıl sorun, bazı oyun uygulamalarının uygulama mağazalarında listelemek için gereken bir yaş derecelendirmesi alamamış olmasıdır.

GMC’den bir yetkili, komisyonun yalnızca P2E oyunlarının yaş derecelendirmesi almasını ve listelenmesini engellemede Yargıtay emsalini takip ettiğini belirtti. Yetkili Salı günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“P2E oyunlarının mevcut yasaya göre yaş derecelendirmesi almasını önlemek mantıklıdır, çünkü oyunlardaki nakit ödüller ödül olarak kabul edilebilir.”

Güney Kore’de oyunlardan kazanılan ödüller aynı anda 10.000 Kore wonu (8.42 $) geçemez.

İlgili: cNFT protokolü, NFT’lere yardımcı program getirerek bir bütün olarak kazanılır endüstriyi değiştirir

Klaytn P2E oyunu ve NFT pazarı için Fivestars başlangıçta bir derecelendirme eksikliği nedeniyle yerli uygulama mağazalarında engellendi, ancak oyunun arkasındaki ekip Haziran ayında bir mahkeme emri kazandı ve oyun listelendi. Oyunun yasal durumuna ilişkin nihai bir kararın, Infinite Breakthrough Three Kingdoms Reverse gibi diğer P2E oyunları için yasal bir emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Klaytn Vakfı’nın küresel evlat edinme başkanı David Shin, Cointelegraph’a regülatörlerin P2E oyunlarına karşı neden sert bir tutum sergilediğini düşündüğünü söyledi:

“Kazanmak için oynanan oyunlar ve kripto, genel olarak, spekülatif faaliyetlerden beslenen piyasadaki köpük nedeniyle endişeyle görülüyor. Ancak bu köpük azaldığında, tüm dünyadaki yetkililer Web 3.0’ı dijital ekonominin kalıcı bir özelliği olarak düzenlemeye daha uygun olabilir.”

DappRadar: Axie Infinity ve Splinterlands’a göre GMC’nin duruşu, bugüne kadarki en popüler iki oyunla ilişkili uygulamalar paketi de dahil olmak üzere tüm P2E oyun uygulamaları üzerinde olumsuz etkilere sahip.