Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto ile emlak satın almak için en iyi ülkeler

Yazan Kasım 22nd, 2022Yorum Yazılmamış

Kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesi, fintech endüstrisine muazzam bir potansiyel getirdi ve bazı yetenekler emlak piyasasına yayıldı. Sonuç olarak, emlak sektörü, kripto kullanarak ödeme yapmayı tercih eden yeni bir yatırımcı grubunu barındıracak şekilde gelişiyor.

Kripto ile gayrimenkule yatırım yapma eğilimi, Bitcoin’in (BTC) 60.000 $ sınırını aştığını gören bir pazar patlamasının ardından 2021’de ivme kazandı. Bugün, çok sayıda yargı bölgesi, dönüştürücü etkileri nedeniyle kripto kullanarak mülk satın alımlarına izin vermek için emlak yasalarını değiştirdi.

VNX likidite madenciliği platformunun CEO’su ve Kurucusu Alexander Tkachenko, Cointelegraph’a emlak sektöründe kriptonun tüm özelliklerinin kullanılmadığını söyledi.

“Dünya çapında alternatif finans ve ödeme araçları için hala büyük bir talep var” dedi ve olumlu düzenlemelerin her iki sektör için de daha elverişli bir ortam yaratmada uzun bir yol kat edeceğini de sözlerine ekledi:

“Sektör oyuncuları için net kurallar oluşturacak ve yatırımcıları koruyacak düzenlemelerin geliştirilmesi.”

Ev sahiplerinin merkezi olmayan bir finans (DeFi) modeli aracılığıyla varlıklarından pasif gelir elde etmelerine olanak tanıyan bir şirket olan Owners Unity’nin CEO’su Scott Scherer, Cointelegraph’a konuşan Tkachenko’yu yineledi: “Yatırımcılar ve hükümetler kripto paranın burada olduğu gerçeğini kabul etmeye başladılar. Uzun dönem.”

Yatırımcıların, geleneksel bankalara kıyasla kripto ağlarının verimliliği nedeniyle işlem yapmak için kripto para birimlerini giderek daha fazla kullandıklarını da sözlerine ekledi.

Yenilikçi MetaFi ekosistemi Choise.com’un pazarlama müdürü ve yönetim kurulu üyesi Anastasia Kor, Cointelegraph’a emlak tokenizasyonu gibi yeni blockchain konseptlerinin de küresel yatırımcılara hitap ettiğini söyledi:

“Tokenleştirmenin gayrimenkulü daha likit hale getirmeye yardımcı olacağı öngörüsü gerçeklerden çok uzak değil. Tokenizasyon, bir bölgeyle sınırlı olan lüks mülkleri konumlandıracak ve onları dünya çapında ilgili alıcılar ve yatırımcılar için küresel ve erişilebilir hale getirecek.”

Peki, şu anda hangi ülkeler kripto ile emlak alımlarını destekliyor?

Tayland

Tayland, kripto para birimi kullanımını yasallaştıran ilk Asya ülkeleri arasında yer aldı. Ulus şu anda emlak alıcılarının kripto kullanarak ödeme yapmasına izin veriyor. Bu ödeme yöntemini kullanmak isteyen yatırımcıların, sanal para birimlerini kabul eden yerel akredite emlak acentelerinin hizmetlerini aramaları gerekmektedir.

Ülke daha önce kripto para ticaretini yasaklamış olsa da, yasak Şubat 2014’te kaldırıldı. Bugün Bitcoin, XRP (XRP), Ether (ETH) ve Stellar (XLM) gibi büyük kripto para birimlerinin ticaretine, tarafından öngörülen kurallara uygun olarak izin verilmektedir. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC).

Bireylerin kripto para birimleri ile işlem yapmasına izin verilirken, bankalar da dahil olmak üzere ülkede faaliyet gösteren denetime tabi finans kurumlarının izin verilmediğini belirtmekte fayda var. Sonuç olarak, Tayland’da kripto kullanarak mülk satın almak isteyen alıcıların, işlem yerleşimi için alternatif para transferi sistemlerini kullanmaları bekleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri en iyi iş destinasyonudur ve birçok uluslararası kripto kuruluşunun gelişmekte olan durumundan yararlanmak için ülkede mağaza açmasıyla büyük bir kripto merkezi olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkenin kripto para piyasası son iki yılda çok kat büyüdü ve tüm koşullar sabit kalarak önümüzdeki birkaç yıl içinde on kat büyümesi bekleniyor.

Ülke, uzun bir süredir, ülkeyi Orta Doğu/Kuzey Afrika’nın önde gelen gayrimenkul güç merkezi olarak haritaya koyan örnek niteliğindeki mimari mucizelerin bir örneği olmuştur. Ülkenin bazı radikal yapıları, yerel emlak piyasasına ilgi uyandırmayı amaçlayan hükümet öncülüğündeki girişimler yoluyla geliştirildi.

En son: Seçim çetelesi: Blockchain oy sandığını yener mi?

Kripto ve gayrimenkul sektörlerinin yakınsaması, gayrimenkul sektörünü küresel yatırımcılara açmak ve petrol dışı ekonomisinin gelişimini hızlandırmak amacıyla kuruluşun iki endüstrinin sinerjisine izin vermesini sağladı.

Şu anda BAE’deki kripto kullanıcıları, yetkili kurumlar aracılığıyla dijital para birimleri kullanarak evler, villalar, apartmanlar ve binalar satın alabilirler.

Düzenleyici cephede, merkez bankası henüz kripto para birimlerini yasal ödeme aracı olarak belirlemedi, bu nedenle bankalar tarafından kripto hizmeti sağlama eksikliği gibi birkaç sınırlama var. Bununla birlikte, bireyler ve bazı düzenlemeye tabi emlak acenteleri arasındaki kripto işlemlerine izin verilmektedir.

Türkiye

Türkiye’de kripto para kullanımı yüksektir ve sekiz milyondan fazla Türk vatandaşı dijital para birimlerine sahiptir. Benimseme, Türk lirasının devalüasyonuna yol açan yüksek enflasyon da dahil olmak üzere sayısız faktör tarafından teşvik edilmektedir. Ulusal para birimi, son iki yılda ABD doları karşısında değerinin %50’sinden fazlasını kaybetti.

İşlem yapmak için kripto para birimini kullanan daha fazla insanla, ülkedeki emlak acenteleri kripto ödemelerini kabul etmeye başlıyor.

Yatırımcılar, düzenlemeye tabi emlak acenteleri aracılığıyla kıtalararası ülkede mülk edinebilirler. Gayrimenkul alımlarında en az 250.000 $ itibari para veya eşdeğeri kripto paraya yatırım yapan kişiler, isterlerse Türk altın vize programı aracılığıyla doğrudan vatandaşlık da alabilirler.

Portekiz

Portekiz, Avrupa Birliği’ndeki en kripto dostu ülkelerden biridir. Bu nedenle, hükümetin yatırımcıların kripto para birimleri kullanarak gayrimenkul satın almalarını mümkün kılmış olması şaşırtıcı değil. Önceki yıllarda, kripto ile gayrimenkul satın alınmasına izin veriliyordu, ancak bir mülk transferinin sonuçlandırılması için paranın itibari paraya çevrilmesi gerekiyordu. Bu, yeni ilgili yasaların getirildiği Nisan ayında değişti.

En son yasalar, noterlerin kripto içeren gayrimenkul anlaşmalarını onaylamasına izin veriyor. Ek olarak, mülk sahipliği devirlerinin geçerli olması için dijital para birimlerinin itibari paraya dönüştürülmesi gerekmez. Yeni kural, bu tür alım satımları takas anlaşmaları olarak sınıflandırır.

Karadağ

Karadağ, Balkanlar’daki finansal açıdan en liberal ülkelerden biridir ve kripto söz konusu olduğunda, ulusun kripto gayrimenkul alımları da dahil olmak üzere kripto para anlaşmaları için özel gereksinimleri yoktur. Özellikle, ülke son yıllarda potansiyel makroekonomik faydalar nedeniyle büyük bir kripto merkezi olmak için bilinçli çabalar gösteriyor.

Nisan ayında, kripto yatırımcılarını ülkeye çekme kampanyasının bir parçası olarak Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’e vatandaşlık verdi.

Karadağ’da kripto para birimleri kullanarak mülk satın almak isteyen emlak yatırımcıları, anlaşma bir noter tarafından onaylandığı sürece çok az sorunla karşılaşıyor.

Gürcistan

Gürcistan’ın yatırımcılara sunacağı çok şey var ve yabancı yatırımı teşvik etmeyi amaçlayan birçok yasası var. Örneğin paralarını ülkeye yatırmak isteyen yatırımcılar, kripto yatırımlarından elde edilen getiriler de dahil olmak üzere sermaye kazançları için sıfır vergi ödüyor. Ayrıca para birimi işlem limiti yoktur.

Gürcistan’da kripto para birimleri kullanarak emlak satın almak mümkün olsa da, ülkede kripto para birimlerinin düzenlemeye tabi olmadığını, bu nedenle emlak siciline girilen nihai satın alma rakamlarının itibari para cinsinden olması gerektiğini belirtmek önemlidir.

Kripto kullanarak mülk satın alma işlemleri, yalnızca bu hizmeti sunan seçkin lisanslı emlak acenteleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Kanada

Finder’ın Crypto Adoption Ekim 2022 raporuna göre 2,5 milyondan fazla Kanadalı kripto sahibi. Bu dinamik, ülkedeki daha fazla emlak firmasının kripto para birimi ödemelerini kabul etmesine yol açtı.

Kripto para kullanarak Kanada’da mülk satın almak isteyen yatırımcılar için, kripto para ödemelerini kabul eden yetkili emlak şirketleri uyumluluğu sağlamaya yardımcı olur.

Son zamanlarda: Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra bile DOGE gerçekten abartılmaya değer mi?

Bazı emlak komisyoncuları, resmi sicildeki emlak satışlarının Kanada doları cinsinden olması gerektiğinden, süreci kolaylaştırmak için kriptodan itibari paraya dönüştürme hizmetleri de sağlar.

Kanada düzenlemeleri kripto para birimleri üzerindeki sermaye kazancı vergilerini ciddiye aldığından, dijital para kullanarak mülk satın almak isteyen kripto kullanıcıları, vergi komplikasyonlarından kaçınmak için satın alma sürecine başlamadan önce vergi danışmanlarına danışmalıdır.

Kripto para birimleri, herkesin bildiği gibi likit olmayan emlak piyasasını açma kapasitesine sahiptir. Kripto gayrimenkul alımlarına izin vermek, yalnızca ödeme yollarını çeşitlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kriptoyla uğraşan uluslararası yatırımcıların dünya çapında gayrimenkul varlıkları edinmesini kolaylaştırır.