Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Birimi Her Hintlinin Rüya Yatırımı Mı Oldu?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Zengin ödüller genellikle büyük riskler gerektirir ve aynı şey son derece değişken kripto para piyasası için de geçerlidir. Küresel olarak 2020’deki belirsizlikler, kitlelerin ve büyük kurumsal yatırımcıların yeni çağ varlık sınıfı olan kripto para birimleri ticaretine olan ilgisinin artmasına yol açtı. Artan dijitalleşme, esnek düzenleyici çerçeve ve yüksek mahkemenin kripto tabanlı şirketlerle uğraşan bankalara yönelik yasağı kaldırması, son bir yılda 10 milyondan fazla Hintlinin yatırımlarını park etti. Birçok büyük küresel kripto para borsası, birçok yatırımcının değer alımına baktığı gibi fiyatlarda büyük bir düşüşün ortasında geçen yıl boyunca günlük işlem hacminde sürekli bir artış gösteren Hint kripto piyasasını aktif olarak araştırıyor. Kripto para çılgınlığı devam ederken, ülkede kullanıcı dostu uygulamalar aracılığıyla işlevsellik sunarak alım, satım ve ticarete olanak sağlayan birçok yeni kripto para borsası gündeme geldi. Hindistan’ın en büyük kripto para alım satım platformu WazirX, Ocak ve Mart 2021 arasında kullanıcılarını bir milyondan iki milyona katladı.

Dünyanın En Büyük Kripto Borsalarını Hindistan Pazarına Yönlendiren Nedir?
Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, 2019 yılında Hint ticaret platformu WazirX’i satın aldı. Bir diğer kripto start up’ı coin DCX, Seyşeller merkezli BitMEX ve San-Francisco merkezli dev Coinbase’den yatırım sağladı. Hindistan’daki kripto ve blockchain start-up’ları 15 Haziran 2021’e kadar 99,7 milyon ABD doları yatırım çekti ve bu da 2020’de yaklaşık 95,4 milyon ABD doları civarında gerçekleşti. Son beş yılda, Hindistan kripto piyasasına yapılan küresel yatırım %1487’lik bir artış gösterdi.

Hindistan’ın belirsiz politikasına rağmen, küresel yatırımcılar ülkenin dijital coin ekosistemi üzerinde çeşitli faktörler nedeniyle büyük bahisler oynuyorlar.

• Teknoloji meraklısı Hint Nüfusu
1,39 milyarlık ağırlıklı nüfus genç (28 ila 29 yaş arası ortanca yaş) ve teknoloji meraklısıdır. Eski nesil hala altına, gayrimenkule, patentlere veya hisse senetlerine yatırım yapmayı tercih etse de, yeni olanlar yüksek riskli kripto para borsalarını onlara daha uygun oldukları için benimsiyorlar. Hindistan, Chainalysis’in 2020’de kriptonun küresel olarak benimsenmesi için hazırladığı rapor listesinde 11. Hükümetin kriptoya karşı dostane olmayan tutumu veya kripto paranın etrafında dönen söylentiler de genç nüfusun dijital para piyasasına olan güvenini sarsamıyor.

Hindistan, bir gigabayt mobil verinin yaklaşık 0,26 dolara mal olduğu ve küresel ortalamanın 8,53 dolar olduğu dünyanın en ucuz internetini sunuyor. Bu nedenle, milyar kullanıcının neredeyse yarısı, Hindistan’ın dünyanın en büyük kripto ekonomilerinden biri olma potansiyelini artıran uygun fiyatlı internet erişiminden yararlanıyor. SimilarWeb’e göre, ülke eşler arası bitcoin ticaret platformu Paxful’a ikinci en büyük web trafiği kaynağıdır. Ana akım ekonomi hala “pandemi etkisinden” mücadele ederken, kripto para birimi genç nesle yeni ve hızlı bir para kazanma yolu sağladığı için ülkede ivme kazanıyor.

Kripto para biriminin, ebeveynleri için altının ne olduğunu Hint bin yıllıkları haline gelebileceğini söylemek güvenlidir!

• Fintech Start up’larının Yükselişi
Kripto para çılgınlığı WazirX, CoinSwitch, CoinDCX, ZebPay, Unocoin ve diğerleri gibi birden fazla işlem platformunun ortaya çıkmasına neden oldu. Bu kripto para borsası platformları son derece güvenlidir, çeşitli platformlarda erişilebilir ve anında işlemlere izin vererek kripto meraklılarının dijital varlıkları sınırsız bir şekilde satın almaları, satmaları veya ticaret yapabilmeleri için kolay bir arayüz sağlar. Bu platformların çoğu, satın alma ve işlem ücretleri için % 0,1 gibi düşük bir ücret karşılığında INR’yi kabul eder, bu nedenle basit, hızlı ve güvenli platformlar hem ilk kez yatırımcılar hem de yerel tüccarlar için kazançlı bir fırsat sunar.

WazirX, müşterilerine eşler arası işlem özellikleri sunan 900.000’den fazla kullanıcısı ile lider kripto para borsası platformlarından biridir. CoinSwitch Kuber, Hintliler için en iyi kripto para değişim platformunu sunar ve yeni başlayanlar ve günlük yapanlar için idealdir. Unocoin, Hindistan’da mobil uygulamalar aracılığıyla bir milyondan fazla yatırımcıyı oluşturan en eski kripto para borsası platformlarından biridir. CoinDCX, kullanıcılara borsa yapma seçeneği olarak 100’den fazla kripto para birimi sağlar ve hatta yatırımcılara bir güvenlik ihlali durumunda kayıpları karşılamak için sigorta sağlar. Bu nedenle, küresel yatırımcılar gelişmekte olan pazardan yararlanmak için Hindistan’daki kripto para borsası platformlarının bolluğuna bakıyorlar.

• Karışık Hükümet Tepkisi
Suç sayacak sanal para birimine karşı yasaklamayla ilgili yasa tasarısı kripto varlıkların mülkiyeti, ihracı, madenciliği, ticareti ve transferi ile uğraşan herkes yasaya dahil olabilir. Ancak Maliye ve Kurumsal İşler Bakanı Nirmala Sitharaman, hükümetin kripto para kullanımını tamamen engellemeyi planlamadığını söyleyerek bazı yatırımcıların endişelerini hafifletti. Maliye Bakanı, önde gelen bir İngiliz gazetesi olan Deccan Herald’a verdiği de açıklamada, “Bizim tarafımızdan, tüm seçenekleri kapatmadığımız konusunda çok netiz. İnsanların blockchain, bitcoin veya kripto para birimi üzerinde deneyler yapması için belirli pencerelere izin vereceğiz.” Hükümetin, tam bir yasak koymaya karar vermeden önce kripto para birimlerinin oluşturduğu ulusal güvenlik risklerini hala incelediği açıktır.

Mart 2020’de Yüksek mahkeme, merkez bankasının finansal kurumların kripto para birimleriyle uğraşmasını yasaklama kararını iptal etti ve bu da yatırımcıları kripto para piyasasına yığılmaya itti. Devam eden yasaklama korkusuna rağmen, işlem hacimleri şişmeye devam etti ve yerel kripto borsasında kullanıcı kaydı ve para girişleri bir yıl öncesine göre 30 kat arttı. Hindistan’ın en eski borsalarından biri olan Unocoin, 2021’in Ocak ve Şubat aylarında 20.000 kullanıcı ekledi. Zebpay’in Şubat 2021’in günlük toplam hacmi, Şubat 2020’nin tamamında oluşturulan hacme eşdeğer oldu. Hindistan’daki kripto para senaryosuna değinen Maliye Bakanı, CNBC-TV18’e verdiği röportajda, “Size sadece zihnimizi kapatmadığımıza dair bu ipucunu verebilirim, dijital dünyada ve kripto para biriminde deneylerin nasıl gerçekleşebileceğine bakıyoruz” dedi.

Yatırımcılar ve paydaşlar, yan çizgilerde oturmak yerine, hükümet “özel” kripto para birimi yasağını getirene ve egemen dijital para birimini duyurana kadar dijital coin ekosistemini en iyi şekilde çoğaltırmak istiyor.

Hindistan Kripto Para Birimi ile Finansal Münhasırlığa Doğru Mu Gidiyor?
Bir zamanlar kripto para piyasasındaki baskın erkek nüfus katılımı nedeniyle bir “Erkek kulübü” olarak kabul edilen, giderek artan kadın yatırımcı ve tüccar sayısı, yeni ve dijital yatırım yöntemleri biçiminde daha fazla cinsiyet tarafsızlığına yol açtı. Daha önce, kadınlar geleneksel yatırımlara bağlı kalırlardı, ancak şimdi risk alan ve Hindistan’daki kripto alanına giriyorlar. Apex court’un Hint kripto para platformu “sanal para biriminin” yasallığına açıklık getirdikten sonra CoinSwitch, kadın kullanıcılarında üstel olarak %1000’lik bir artışa tanık oldu. Kadın yatırımcılar hala kripto topluluğunun küçük bir yüzdesini oluşturuyor olsalar da, Hindistan pazarında şiddetli bir rekabet ortaya koyuyorlar. Kadınlar erkek meslektaşlarından çok daha fazla tasarruf etme eğilimindedir ve daha fazla tasarruf, kripto para birimleri gibi yüksek getiri varlıkları gibi yatırımlarda daha fazla çeşitlilik anlamına gelir. Ayrıca, kadınlar doğru yatırım seçimlerini yapmadan önce riskleri değerlendirmede daha analitik ve daha iyidir, bu nedenle daha başarılı yatırımcılardır.

Kripto Para Birimlerinin Yaygın Kurumsal Benimsenmesinin Artırılması
SARS-Covid 19’un uyandırdığı belirsizlik ve panik, ekonomik kriz başlamadan önce bile likidite krizine yol açtı. Birçok yatırımcı mali durumlarını korumak için varlıklarını nakde çevirdi ve bu da bitcoin ve altcoin fiyatlarının çökmesine neden oldu. Ancak kripto büyük bir çöküş yaşasa da, yine de 2020 yılının en iyi performans gösteren varlık sınıfı olmayı başardı. Sistemin kırılganlığının artması ve merkez bankasının politikalarına olan güven kaybı ve mevcut tasarımındaki para ile birlikte, insanların dijital para birimlerine olan iştahı artmış ve bu da kripto para biriminin toparlanmasıyla sonuçlanmıştır. Küresel finansal krizin ortasında kripto para biriminin yıldız performansı nedeniyle, yükseliş trendi Asya’daki ve dünyanın geri kalanındaki sanal para piyasasına olan ilgiyi güçlendirdi.

Ayrıca, toplumun uygun ve güvenilir işlem çözümlerine olan talebini körüklemek için, PayPal gibi dijital ödeme ağ geçitleri de tüketicilerin sanal varlıklarla tutunmasını, satın almasını veya satmasını sağlayabilecek kripto para birimlerine desteklerini göstermiştir. Geçtiğimiz günlerde Tesla CEO’su Elon Musk, kripto para piyasasına 1.5 milyar ABD doları değerinde yatırım yapılacağını ve elektrik şirketinin alıcılardan bitcoin kabul edeceğini duyurarak iki gün içinde uluslararası bitcoin fiyatının 40.000 USD’den 48.000 USD’ye sıçramasına yol açmıştı. Dünya çapında ödeme yapmak için en büyük platformlardan ikisi olan Visa ve Mastercard, kripto para birimlerini işlem yapmak için bir ortam olarak tanıtarak onaylıyor. Visa, Ethereum blockchain’inde stabil coin’lerle işlemlere izin verme duyurusunu yapmış olsa da, Mastercard 2021’de kripto para ile işlemlere başlayacaktı.

Hindistan’daki Kripto Para piyasası için gelecekte neler olacak?
Hindistan kripto para piyasası, korkunç kripto çöküyor. Küresel muadillerinin büyük yatırımlarına rağmen, yerel yatırımcılar Hindistan’daki dijital coin ekosisteminin yasallığı ve piyasanın yüksek volatilitesi konusundaki belirsizlik nedeniyle kripto yatırımlarına olan mesafeyi hala koruyorlar. Kripto para piyasası geçen yıldan bu yana patlama yapsa da, Hintliler dünyadaki bitcoinin% 1’inden daha azsına sahip ve bu da Hint ekonomisi için stratejik bir dezavantaj yaratıyor. Hindistan hükümeti, ülkedeki dijital para birimlerini düzenleme olasılığını incelemek ve blockchain teknolojisine odaklanmak ve teknolojik geliştirmeler için önermek için yeni bir panel atamayı planlıyor.

Blockchain teknolojisinin güvenli ve değişmez bir altyapı sağlama yeteneği, işlemlerde şeffaflığı aşılamak için çeşitli endüstriler tarafından gerçekleştirilmiştir. 15 milyondan fazla kripto benimseyen bir ülke için, komitenin yeni tavsiyesi Hindistan’daki kripto para biriminin geleceğini belirlemek için büyük değer taşıyabilir. Ancak, paydaşlar teknik ve ekonomik gücün Hindistan’ı kripto ve blockchain pazarında önemli bir oyuncu haline getireceğine inanıyor. Yavaş yavaş, kripto para birimi ana kabul görüyor ve bu da dijital para biriminin daha yüksek benimsenmesine yol açabilir.

Bir başkasına göre TechSci Research’ün “Hindistan Kripto Para Piyasası” raporu Teklif Ederek (Donanım ve Yazılım), Sürece Göre (Madencilik ve İşlem), Türe Göre (Bitcoin, Etgereum, Bitcoin Cash, Ripple, Dashcoin, Litecoin, Diğerleri), Son Kullanıcıya Göre (Bankacılık, Emlak, Borsa ve Sanal Para Birimi), Bölgeye Göre, Tahmin ve Fırsatlar, 2026″, Hindistan kripto para biriminin artan şeffaflık gereksinimi ve işlem maliyetlerindeki azalma nedeniyle önemli bir CAGR’de büyümesi bekleniyor. Buna ek olarak, dijital para biriminin artan benimsenmesi ve büyüyen blockchain teknolojisi Hindistan kripto para piyasasını körüklüyor.