Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Birimi için Rekor Kıran Bir Yıl

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

2021, Bitcoin fiyatlarının yeni rekor seviyelere ulaştığı ve Avustralya ETF endüstrisinin Ekim ayında kaydedilen 126,9 milyar dolarlık taze piyasa değeriyle yavaşlama belirtisi göstermediği bir yılda kripto para ETF’leri için yoğun ve zaman zaman kaotik bir dönem oldu.

Kripto para birimi alanında yenilikçiler, ETF pazarının birkaç yıldır geliştiğini görmek istiyor, 2013 yılına kadar abd Bitcoin borsasında işlem gören bir fon için ilk başvuru yapıldı. Ve hem kurumsal hem de perakende yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin yenilenen seviyesi göz önüne alındığında, zaman daha olgun olamazdı.

Yine de, birden fazla başvuru birikmesine rağmen, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şimdiye kadar bir Bitcoin spot ETF’si için yapılan her başvuruyu reddetti. Bununla birlikte, bu yılın Ekim ayında, 19 Ekim’de New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan ProShares’in Bitcoin Stratejisi ETF’sini onaylayarak çığır açıldı. İkinci bir bitcoin vadeli işlem ETF’sı, Valkyrie

Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası başlangıçta hegemonik olsa da, bugünün manzarası sayısız altcoin içeriyor. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Biseksüeltcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Kripto piyasası başlangıçta hegemonik olsa da, bugünün manzarası sayısız altcoin içeriyor. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.
Bu Terimi Okuyun Strateji ETF’i de 22 Ekim’de işlem görmeye başladı. Bununla birlikte, bu ürünler, fonların doğrudan Bitcoin’e sahip olmadığı anlamına gelen ETF’leri tespit etmek yerine vadeli ETF’lerdir. Bunun yerine, dayananın varlığının kendisini tutmak yerine varlığın bir türevini izlerler.

ABD’de spot Bitcoin ETF onayı beklentileri 2022’ye pek olası görünmese de, Bitcoin spot ETF’leri Kanada da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde mevcut. Birkaç kripto odaklı ETF, Purpose’ın en büyüğü olduğu Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor. Bu yıl Haziran ayında, Q.R. Capital’in Bitcoin borsasında işlem gören fonu Latin Amerika’daki ilk Bitcoin ETF’i oldu ve Kanadalı varlık yönetimi firması 3iQ’nun Bitcoin ETF’i Nasdaq Dubai’de işlem görmeye başladı.

Avrupa’daki Bitcoin ETF’lerinin eksikliği nedeniyle, çoğu yatırımcı genellikle ‘ETF benzeri’ ürünler olarak pazarlanan Exchange-Traded Notes (ETN’ gibi diğer borsada işlem gören ürün türlerini araştırdı. Bunlar, temel alınan menkul kıymet endeksini izleyen farklı türde teminatsız borçlanma senetleridir. Alternatif olarak, tüccarlara ve yatırımcılara emtialara maruz kalma imkanı sunabilecek bir tür güvenlik olan Borsada İşlem Gören Emtialar (ETC’ ler) vardır.

Spot Bitcoin ETF’leri pazardaki mevcut ürünlerden çeşitli şekillerde farklıdır.

● ETF’ler diğer özkaynak benzeri enstrümanlar gibi işlem yaparken, diğer ürünler kaldıraçlı borçlanma araçları olarak inşa edilir. Bu yapı önemli bir karşı taraf riskine yol açar.

● ETF’ler merkezi olarak temizlenir ve Merkezi Menkul Kıymetler Deposu’ne yerleşir.

● ETN’ler ve diğer ETP’ler merkezi olarak temizlenir ve genellikle kaldıraçlı borçlanma araçlarıdır. Bitcoin ETF’leri, yatırımları güvende tutmak için düzenlenmiş kuruluşlar aracılığıyla işlem gören düzenlenmiş bir üründür, diğer borsada işlem gören kripto para ürünleri ise düzenlenmez ve işlem süreci boyunca herhangi bir düzenleyici kısıtlamaya sahip değildir.

● Son olarak, ETF fiyatları gerçek zamanlı olarak ayarlanır ve

değiş tokuş etmek

Değiş tokuş etmek

Borsa, türev ürünlerin, emtiaların, menkul kıymetlerin ve diğer finansal araçların ticaretini destekleyen bir pazar olarak bilinir. Genellikle, bir borsaya dijital bir platform üzerinden veya bazen yatırımcıların işlem yapmak için organize olduğu somut bir adresten erişilebilir. Bir borsanın başlıca sorumlulukları arasında dürüst ve adil ticaret uygulamalarını sürdürmek yer alacaktır. Bunlar, desteklenen güvenlik oranlarının bu borsadaki dağılımının gerçek zamanlı fiyatlandırma ile etkili bir şekilde ilgili olduğundan emin olmak için etkilidir. İkame ettiğiniz yere bağlı olarak, bir borsa, bir bütün olarak ülkelerin çoğunluğunda bulunurken, bir borsa bourse veya hisse değişimi olarak adlandırılabilir. Borsada Kimler Listelenir? Ticaret elektronik borsalara daha fazla geçiş yapmaya devam ettikçe, işlemler değişen borsalar aracılığıyla daha da dağılır. Bu da ticaret algoritmalarının ve yüksek frekanslı ticaret uygulamalarının uygulanmasında bir artışa neden olmuştur. Örneğin, bir şirketin borsada listelenebilmesi için, bir şirketin minimum sermaye gereksinimleri, denetlenen kazanç raporları ve finansal raporlar gibi bilgileri ifşa etmesi gerekir. Tüm borsalar eşit olarak oluşturulmaz, bazıları diğer borsalardan önemli ölçüde daha iyi performans gösteren. Bugüne kadarki en yüksek profilli borsalar arasında New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE), Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) ve Nasdaq bulunmaktadır. Ticaretin dışında, sermaye toplamayı amaçlayan şirketler tarafından bir borsa kullanılabilir, bu en yaygın olarak ilk halka arzlar (IPO’lar) şeklinde görülür. Kripto para birimlerinin daha popüler bir ticaret şekli olarak yükselişi göz önüne alındığında, borsalar artık diğer varlık sınıflarını işleyebilir.

Bir borsa, sutürev ürünlerin, emtiaların, menkul kıymetlerin ve diğer finansal araçların ticaretini sağlar. Genellikle, bir borsaya dijital bir platform üzerinden veya bazen yatırımcıların işlem yapmak için organize olduğu somut bir adresten erişilebilir. Bir borsanın başlıca sorumlulukları arasında dürüst ve adil ticaret uygulamalarını sürdürmek yer alacaktır. Bunlar, desteklenen güvenlik oranlarının bu borsadaki dağılımının gerçek zamanlı fiyatlandırma ile etkili bir şekilde ilgili olduğundan emin olmak için etkilidir. İkame ettiğiniz yere bağlı olarak, bir borsa, bir bütün olarak ülkelerin çoğunluğunda bulunurken, bir borsa bourse veya hisse değişimi olarak adlandırılabilir. Borsada Kimler Listelenir? Ticaret elektronik borsalara daha fazla geçiş yapmaya devam ettikçe, işlemler değişen borsalar aracılığıyla daha da dağılır. Bu da ticaret algoritmalarının ve yüksek frekanslı ticaret uygulamalarının uygulanmasında bir artışa neden olmuştur. Örneğin, bir şirketin borsada listelenebilmesi için, bir şirketin minimum sermaye gereksinimleri, denetlenen kazanç raporları ve finansal raporlar gibi bilgileri ifşa etmesi gerekir. Tüm borsalar eşit olarak oluşturulmaz, bazıları diğer borsalardan önemli ölçüde daha iyi performans gösteren. Bugüne kadarki en yüksek profilli borsalar arasında New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE), Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) ve Nasdaq bulunmaktadır. Ticaretin dışında, sermaye toplamayı amaçlayan şirketler tarafından bir borsa kullanılabilir, bu en yaygın olarak ilk halka arzlar (IPO’lar) şeklinde görülür. Kripto para birimlerinin daha popüler bir ticaret şekli olarak yükselişi göz önüne alındığında, borsalar artık diğer varlık sınıflarını işleyebilir.
Bu Terimi Okuyun giriş ve çıkış için daha karmaşık ve zaman alıcı olabilen diğer ETP türlerinin aksine.

Jacobi Varlık Yönetimi’ne girin

Ekim 2021, Jacobi Asset Management’ın Guernsey Finansal Hizmetler Komisyonu (GFSC) tarafından düzenlenen Avrupa’nın ilk fiziksel destekli Bitcoin ETF’sini piyasaya sürmesine onay verdiğinde Avrupa çapında heyecan verici haberler getirdi.

Fonun başlatılmasının amacı, yatırımın önündeki üç önemli engeli ele almaktı:

1. Düzenleyici bir güvenlik ağı ekleme.

2. Cüzdan ve borsalarla ilgili teknoloji riskini ortadan kaldırmak.

3. Bitcoin’e ve diğer dijital varlıklara yatırım yapmak için karşı taraf riski olmadığından emin olmak.

Jacobi Bitcoin ETF’i, Bitcoin yatırımına maruz kalmanın güvenli bir yolunu oluşturur. Kripto para birimine maruz kalmak isteyen firmalar, varlık yöneticileri ve danışmanlar artık müşterilerinin talebine hizmet etme fırsatına sahipler. Fonlar güvenli bir şekilde yönetilecek ve düzenlenmiş ve merkezi olarak temizlenmiş bir ürünle bugün tam olarak nasıl çalıştıklarına aşina olan iyi anlaşılmış bir şekilde yatırım yapılacaktır.

Gelecek Ne Tutar?

2022 için kristal küreye baktığımızda, bir spot Bitcoin ETF’sine hala uzun bir yol olsa bile, ABD’de daha fazla Bitcoin vadeli ETF’sinin onaylanması muhtemel görünüyor. Bu yoğun pazarda gezinmek yatırımcılar için çok daha kafa karıştırıcı hale geldi, bu yüzden gelecek yıl için bazı önemli ipuçları sunuyoruz:

● Ürün türleri ile yatırımcıların maruz kalacağı risk düzeyi arasındaki yapısal farklılıkların daha iyi anlaşılmasını sağlamak için daha iyi eğitim.

● Düzenleyici içgörü, ürün şeffaflığı ve sektör kıyaslaması hakkında daha fazla ayrıntı bekleyin.

● Kripto para ürünlerinin bu yeni kategorizasyonuna aşina olun, çünkü sadece 2022’ye daha yenilikçi girecekler.

● Eğilin. Kripto para birimi alanı gün içinde daha yaygın hale geliyor. Geleneksel ve merkezi olmayan finansın buluştuğu çok heyecan verici yeni bir finans çağının dönüm noktasındayız. Kaçırmak istemezsin.

2021, Bitcoin fiyatlarının yeni rekor seviyelere ulaştığı ve Avustralya ETF endüstrisinin Ekim ayında kaydedilen 126,9 milyar dolarlık taze piyasa değeriyle yavaşlama belirtisi göstermediği bir yılda kripto para ETF’leri için yoğun ve zaman zaman kaotik bir dönem oldu.

Kripto para birimi alanında yenilikçiler, ETF pazarının birkaç yıldır geliştiğini görmek istiyor, 2013 yılına kadar abd Bitcoin borsasında işlem gören bir fon için ilk başvuru yapıldı. Ve hem kurumsal hem de perakende yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinin yenilenen seviyesi göz önüne alındığında, zaman daha olgun olamazdı.

Yine de, birden fazla başvuru birikmesine rağmen, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şimdiye kadar bir Bitcoin spot ETF’si için yapılan her başvuruyu reddetti. Bununla birlikte, bu yılın Ekim ayında, 19 Ekim’de New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan ProShares’in Bitcoin Stratejisi ETF’sini onaylayarak çığır açıldı. İkinci bir bitcoin vadeli işlem ETF’sı, Valkyrie

Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası başlangıçta hegemonik olsa da, bugünün manzarası sayısız altcoin içeriyor. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası başlangıçta hegemonik olsa da, bugünün manzarası sayısız altcoin içeriyor. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.
Bu Terimi Okuyun Strateji ETF’i de 22 Ekim’de işlem görmeye başladı. Ancak, bu ürünler spot yerine vadeli ETF’lerdir Fonların doğrudan Bitcoin’e sahip olmadığı anlamına gelen ETF’ler. Bunun yerine, dayananın varlığının kendisini tutmak yerine varlığın bir türevini izlerler.

ABD’de spot Bitcoin ETF onayı beklentileri 2022’ye pek olası görünmese de, Bitcoin spot ETF’leri Kanada da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde mevcut. Birkaç kripto odaklı ETF, Purpose’ın en büyüğü olduğu Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor. Bu yıl Haziran ayında, Q.R. Capital’in Bitcoin borsasında işlem gören fonu Latin Amerika’daki ilk Bitcoin ETF’i oldu ve Kanadalı varlık yönetimi firması 3iQ’nun Bitcoin ETF’i Nasdaq Dubai’de işlem görmeye başladı.

Avrupa’daki Bitcoin ETF’lerinin eksikliği nedeniyle, çoğu yatırımcı genellikle ‘ETF benzeri’ ürünler olarak pazarlanan Exchange-Traded Notes (ETN’ gibi diğer borsada işlem gören ürün türlerini araştırdı. Bunlar, temel alınan menkul kıymet endeksini izleyen farklı türde teminatsız borçlanma senetleridir. Alternatif olarak, tüccarlara ve yatırımcılara emtialara maruz kalma imkanı sunabilecek bir tür güvenlik olan Borsada İşlem Gören Emtialar (ETC’ ler) vardır.

Spot Bitcoin ETF’leri pazardaki mevcut ürünlerden çeşitli şekillerde farklıdır.

● ETF’ler diğer özkaynak benzeri enstrümanlar gibi işlem yaparken, diğer ürünler kaldıraçlı borçlanma araçları olarak inşa edilir. Bu yapı önemli bir karşı taraf riskine yol açar.

● ETF’ler merkezi olarak temizlenir ve Merkezi Menkul Kıymetler Deposu’ne yerleşir.

● ETN’ler ve diğer ETP’ler merkezi olarak temizlenir ve genellikle kaldıraçlı borçlanma araçlarıdır. Bitcoin ETF’leri, yatırımları güvende tutmak için düzenlenmiş kuruluşlar aracılığıyla işlem gören düzenlenmiş bir üründür, diğer borsada işlem gören kripto para ürünleri ise düzenlenmez ve işlem süreci boyunca herhangi bir düzenleyici kısıtlamaya sahip değildir.

● Son olarak, ETF fiyatları gerçek zamanlı olarak ayarlanır ve

değiş tokuş etmek

Değiş tokuş etmek

Borsa, türev ürünlerin, emtiaların, menkul kıymetlerin ve diğer finansal araçların ticaretini destekleyen bir pazar olarak bilinir. Genellikle, bir borsaya dijital bir platform üzerinden veya bazen yatırımcıların işlem yapmak için organize olduğu somut bir adresten erişilebilir. Bir borsanın başlıca sorumlulukları arasında dürüst ve adil ticaret uygulamalarını sürdürmek yer alacaktır. Bunlar, desteklenen güvenlik oranlarının bu borsadaki dağılımının gerçek zamanlı fiyatlandırma ile etkili bir şekilde ilgili olduğundan emin olmak için etkilidir. İkame ettiğiniz yere bağlı olarak, bir borsa, bir bütün olarak ülkelerin çoğunluğunda bulunurken, bir borsa bourse veya hisse değişimi olarak adlandırılabilir. Borsada Kimler Listelenir? Ticaret elektronik borsalara daha fazla geçiş yapmaya devam ettikçe, işlemler değişen borsalar aracılığıyla daha da dağılır. Bu da ticaret algoritmalarının ve yüksek frekanslı ticaret uygulamalarının uygulanmasında bir artışa neden olmuştur. Örneğin, bir şirketin borsada listelenebilmesi için, bir şirketin minimum sermaye gereksinimleri, denetlenen kazanç raporları ve finansal raporlar gibi bilgileri ifşa etmesi gerekir. Tüm borsalar eşit olarak oluşturulmaz, bazıları diğer borsalardan önemli ölçüde daha iyi performans gösteren. Bugüne kadarki en yüksek profilli borsalar arasında New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE), Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) ve Nasdaq bulunmaktadır. Ticaretin dışında, sermaye toplamayı amaçlayan şirketler tarafından bir borsa kullanılabilir, bu en yaygın olarak ilk halka arzlar (IPO’lar) şeklinde görülür. Kripto para birimlerinin daha popüler bir ticaret şekli olarak yükselişi göz önüne alındığında, borsalar artık diğer varlık sınıflarını işleyebilir.

Borsa, türev ürünlerin, emtiaların, menkul kıymetlerin ve diğer finansal araçların ticaretini destekleyen bir pazar olarak bilinir. Genellikle, bir borsaya dijital bir platform üzerinden veya bazen yatırımcıların işlem yapmak için organize olduğu somut bir adresten erişilebilir. Bir borsanın başlıca sorumlulukları arasında dürüst ve adil ticaret uygulamalarını sürdürmek yer alacaktır. Bunlar, desteklenen güvenlik oranlarının bu borsadaki dağılımının gerçek zamanlı fiyatlandırma ile etkili bir şekilde ilgili olduğundan emin olmak için etkilidir. İkame ettiğiniz yere bağlı olarak, bir borsa, bir bütün olarak ülkelerin çoğunluğunda bulunurken, bir borsa bourse veya hisse değişimi olarak adlandırılabilir. Borsada Kimler Listelenir? Ticaret elektronik borsalara daha fazla geçiş yapmaya devam ettikçe, işlemler değişen borsalar aracılığıyla daha da dağılır. Bu da ticaret algoritmalarının ve yüksek frekanslı ticaret uygulamalarının uygulanmasında bir artışa neden olmuştur. Örneğin, bir şirketin borsada listelenebilmesi için, bir şirketin minimum sermaye gereksinimleri gibi bilgileri ifşa etmesi gerekir, audited kazanç raporları ve finansal raporlar. Tüm borsalar eşit olarak oluşturulmaz, bazıları diğer borsalardan önemli ölçüde daha iyi performans gösteren. Bugüne kadarki en yüksek profilli borsalar arasında New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE), Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) ve Nasdaq bulunmaktadır. Ticaretin dışında, sermaye toplamayı amaçlayan şirketler tarafından bir borsa kullanılabilir, bu en yaygın olarak ilk halka arzlar (IPO’lar) şeklinde görülür. Kripto para birimlerinin daha popüler bir ticaret şekli olarak yükselişi göz önüne alındığında, borsalar artık diğer varlık sınıflarını işleyebilir.
Bu Terimi Okuyun giriş ve çıkış için daha karmaşık ve zaman alıcı olabilen diğer ETP türlerinin aksine.

Jacobi Varlık Yönetimi’ne girin

Ekim 2021, Jacobi Asset Management’ın Guernsey Finansal Hizmetler Komisyonu (GFSC) tarafından düzenlenen Avrupa’nın ilk fiziksel destekli Bitcoin ETF’sini piyasaya sürmesine onay verdiğinde Avrupa çapında heyecan verici haberler getirdi.

Fonun başlatılmasının amacı, yatırımın önündeki üç önemli engeli ele almaktı:

1. Düzenleyici bir güvenlik ağı ekleme.

2. Cüzdan ve borsalarla ilgili teknoloji riskini ortadan kaldırmak.

3. Bitcoin’e ve diğer dijital varlıklara yatırım yapmak için karşı taraf riski olmadığından emin olmak.

Jacobi Bitcoin ETF’i, Bitcoin yatırımına maruz kalmanın güvenli bir yolunu oluşturur. Kripto para birimine maruz kalmak isteyen firmalar, varlık yöneticileri ve danışmanlar artık müşterilerinin talebine hizmet etme fırsatına sahipler. Fonlar güvenli bir şekilde yönetilecek ve düzenlenmiş ve merkezi olarak temizlenmiş bir ürünle bugün tam olarak nasıl çalıştıklarına aşina olan iyi anlaşılmış bir şekilde yatırım yapılacaktır.

Gelecek Ne Tutar?

2022 için kristal küreye baktığımızda, bir spot Bitcoin ETF’sine hala uzun bir yol olsa bile, ABD’de daha fazla Bitcoin vadeli ETF’sinin onaylanması muhtemel görünüyor. Bu yoğun pazarda gezinmek yatırımcılar için çok daha kafa karıştırıcı hale geldi, bu yüzden gelecek yıl için bazı önemli ipuçları sunuyoruz:

● Ürün türleri ile yatırımcıların maruz kalacağı risk düzeyi arasındaki yapısal farklılıkların daha iyi anlaşılmasını sağlamak için daha iyi eğitim.

● Düzenleyici içgörü, ürün şeffaflığı ve sektör kıyaslaması hakkında daha fazla ayrıntı bekleyin.

● Kripto para ürünlerinin bu yeni kategorizasyonuna aşina olun, çünkü sadece 2022’ye daha yenilikçi girecekler.

● Eğilin. Kripto para birimi alanı gün içinde daha yaygın hale geliyor. Geleneksel ve merkezi olmayan finansın buluştuğu çok heyecan verici yeni bir finans çağının dönüm noktasındayız. Kaçırmak istemezsin.