Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Birimi Korsanlığının Yasal Uygulanmasının Catch-22’si

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Geçen gün, yerel Starbucks’ta bir tanıdıkla kripto para birimlerini konuşuyordum ve bana daha önce BT Güvenliği’nde akademik uzman olan birkaç girişimciyle çalıştığını söyledi. Tabii ki, kripto para birimleri için her şey verilerin güvenli bir şekilde aktarılması ve bu verilerin ve sıfırın veya Q-bit’lerin içsel değerine duyulan güven ile ilgilidir. Belki de, iş planlarına bir göz atabilirim, ancak bu dijital para birimlerinin geleceğe giden yolda bazı tümsekleri olmasına rağmen, eminim ki gelecek normu olacaktır – dünya bu şekilde görünüyor.

Bu, akıllı şebekedeki dağıtım enerjisi veya İnternet gibi dağıtım bilgileri gibi dağıtıcı bir para birimine sahip olacağımız anlamına mı geliyor? İnsanlar genellikle işe yarayan şeyi yaparlar ve merkezileşme ve dağıtımlı artıklık stratejisi ile hem iyi hem de kötü vardır.

Şimdi, en son ne soruyorsun? O toplantıdan bir saatten fazla bir süre sonra okuduğum iki makale var, bilgileri gezerken, daha önce bu konu hakkında daha sonra yazmak için kaydetmiştim; Marjinal Olarak Yararlı – Bitcoin’in kendisi bir para birimi olarak başarısız olabilir, ancak temel teknoloji değerli yeni uygulamalar önermeye başlıyor,” Paul Ford (18 Şubat 2014) tarafından ve bu makalenin en iyi borsalarından birinden Bitcoin çalınmasından birkaç gün önce yazıldığını unutmayın.

Diğer makale, naette Byrnes tarafından 25 Şubat 2014’te bu bulguların haber tellerine ulaşmasından bir gün sonra yazıldı “Bitcoin on the Hot Seat – Büyük bir bitcoin borsası kapanıyor ve siber akım hakkında soru işaretleri yaratıyor.” Şaşırdın mı? Hayır, ben de.

İkinci makale şöyle devam etti; “Bir zamanlar bitcoin siber suçlarının en büyük borsalarından biri olan Tokyo merkezli Mt. Gox, firmadan milyonlarca kişinin çalınmış olabileceği söylentileri ve kontrolsüz dijital para birimi için uzun vadeli beklentilerle ilgili artan endişeler nedeniyle Salı günü faaliyetini durdurdu. Diğer bitcoin borsaları hızla Mt. Gox ile aralarına mesafe koyarak iş için hala açık olduklarını iddia ettiler. Para biriminin değeri öğleden sonra 500 doların biraz üzerine düştü. Kasım ayında tüm zamanların en yüksek 1.100 dolarına ulaştı.”

Buna ne diyeceksin? Ah. Bu, ona Saadet Zinciri diyen naysayers’ın haklı olduğunu kanıtlıyor mu? Son gülen onlar mı, yoksa tüm aksilikler çözüldükçe bu sadece beklenen evrimsel bir bozulma süreci mi? Yaptığım bu düşünce deneyini bir düşün.

Diyelim ki hanky-panky işin içindeydi, diyelim ki birisi sistemi hackledi ya da dijital para birimini çaldı. Şu anda, dijital para birimi radar altında uçuyor, çünkü bankalarla ilgili tüm yeni Too Big To Fail düzenlemeleri vb. Dijital para biriminin değeri nasıl olabilir? Söylemesi zor, 20 $ işaretli hayali bir kağıt parçası nasıl bir şey ifade edebilir, değil, ama hepimiz bunu kabul edersek ve para birimine güvenirsek temsil ettiği şeye değer. Ne fark eder ki, bu bir güven meselesi, değil mi?

Tamam, diyelim ki düzenleyiciler, FBI veya hükümetin başka bir kolu müdahale ediyor ve suçlamalarda bulunuyor – eğer birinin başka birini dolandırdığı suçlamasında bulunuyorlarsa, o zaman ne kadar dolandırma söz konusuydu? Hükümet icra ve adalet bakanlığı buna bir dolar tutar koyarsa, istemeden dijital para biriminin gerçek olduğunu ve bir değeri olduğunu kabul ediyorlar, bu nedenle bunu kabul ediyorlar. Eğer bu işe karışmazlarsa, meydana gelmiş veya gerçekleşmemiş olabilecek herhangi bir sahtekarlık tüm kavramı bir şekilde geri ayarlar ve medya tüm dijital veya kripto para birimlerinin güvenini sarsmaya devam eder.

Yani, hükümet, düzenleyiciler ve icra ailesi için bir yakalama-22 ve başka yöne bakamazlar veya bu eğilimi daha fazla inkar edemezler. Yönetmelik zamanı mı? Ben şahsen yönetmelik kurallarıdan nefret ederim, ama genelde böyle başlamaz mı? Bir kez kavrama güvenilirlik verilir, ancak dijital para birimi kavramı da tüm Tek Dünya Para Birimi stratejisini ve hatta ABD Doları (Petro-Dolar) paradigmasını baltalayabilir ve bunun için de ödeme yapmak için cehennem olabilir. Küresel ekonomi bu düzeydeki bozulmayı kaldırabilir mi? Bizi izlemeye devam edin, sanırım göreceğiz.

Bu arada, bundan sonra olacak şey, parasal değeri, zenginliği, çevrimiçi işlemleri ve gerçek dünyanın gelecekteki bulanık gerçekliğimize nasıl zihin birleştirmesi şeklindeki bu yeni değişikliği ya yapacak ya da kıracaktır. Burada düşünen çok fazla insan göremiyorum, ama herkes yapmalı, bir yanlış adım ve hepimiz incinmiş bir dünyada olabiliriz – tüm insanlık. Lütfen tüm bunları düşünün ve düşünün.