Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Birimi Nasıl Değer Kazanır?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto para birimleri dijital dünyadaki en son ‘büyük şey’ ve artık para sisteminin bir parçası olarak kabul edildi. Aslında, meraklıları bunu ‘para devrimi’ olarak etiketlediler.

Açık bir ifadeyle, kripto para birimleri, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan kullanıcılar arasında değiş tokuş edilebilen ve çoğunluğu ‘madencilik’ olarak adlandırılan özel hesaplama teknikleri ile oluşturulan merkezi olmayan dijital varlıklardır.

ABD Doları, Büyük İngiliz Sterlini ve Euro gibi para birimlerinin yasal ihale olarak kabul edilmesi, bir merkez bankası tarafından ihraç edilmiş olmalarıdır; ancak kripto para birimleri gibi dijital para birimleri, halkın ihraççıya olan güvenine ve güvenine dayanmaz. Bu nedenle, çeşitli faktörler değerini belirler.

Kripto Para Birimlerinin Değerini Belirleyen Faktörler

Serbest Piyasa Ekonomisi İlkeleri (Ağırlıklı Olarak Arz ve Talep)

Arz ve talep, kripto para birimleri de dahil olmak üzere değerli herhangi bir şeyin değerinin önemli bir belirleyicisidir. Bunun nedeni, daha fazla insan bir kripto para birimi satın almak isterse ve diğerleri satmaya istekliyse, bu kripto para biriminin fiyatının artacağı ve bunun tersi de olabilir.

Kitlesel Benimseme

Herhangi bir kripto para biriminin kitlesel olarak benimsenmesi, fiyatını aya çekebilir. Bunun nedeni, birçok kripto para biriminin arzının belirli bir sınırda sınırlanmış olmasıdır ve ekonomik ilkelere göre, arzda karşılık gelen bir artış olmadan talepteki artış, belirli bir emtianın fiyat artışına yol açacaktır.

Birden fazla kripto para birimi kitlesel olarak benimsenmesini sağlamak için daha fazla kaynak yatırdı ve bazıları kripto para birimlerinin günlük yaşamda vazgeçilmez hale getirmek amacıyla kişisel yaşam sorunlarının yanı sıra önemli günlük vakalara uygulanabilirliğine odaklandı.

Fiat Enflasyon

USD veya GBP gibi bir itibari para birimi şişirilirse, fiyatı yükselir ve satın alma gücü düşer. Bu daha sonra kripto para birimlerinin (örnek olarak Bitcoin’i kullanalım) bu fiat ile ilgili olarak artmasına neden olacaktır. Sonuç, her bitcoin ile bu fiat’tan daha fazlasını elde edebileceksiniz. Aslında bu durum Bitcoin’in fiyat artışının en önemli nedenlerinden biri oldu.

Dolandırıcılık ve Siber Saldırı Geçmişi

Dolandırıcılıklar ve hack’ler de değerlemelerde vahşi dalgalanmalara neden oldukları bilindiği için kripto para birimlerinin değerini etkileyen temel faktörlerdir. Bazı durumlarda, bir kripto para birimini destekleyen ekip dolandırıcılar olabilir; şüphelenmeyen bireyleri çekmek için kripto para biriminin fiyatını pompalayacaklar ve zor kazanılan paraları yatırıldığında, fiyat dolandırıcılar tarafından kısaltılıyor ve daha sonra iz bırakmadan kayboluyor.

Bu nedenle, paranızı yatırmadan önce kripto para dolandırıcılığına karşı dikkatli olmak zorunludur.

Kripto para birimlerinin değeri üzerinde etkisi olan göz önünde bulundurulacak diğer bazı faktörler şunlardır:

  • Kripto para biriminin depolanma şeklinin yanı sıra faydası, güvenliği, satın alma kolaylığı ve sınır ötesi kabul edilebilirliği
  • Kripto para birimini destekleyen topluluğun gücü (bu, fonlama, yenilik ve üyelerinin sadakatini içerir)
  • Kripto para biriminin yatırımcılar ve kullanıcılar tarafından algılanan düşük ilişkili riskleri
  • Haber duyarlılığı
  • Kripto para biriminin piyasa likiditesi ve volatilitesi
  • Ülke düzenlemeleri (bu, Çin’de kripto para birimlerinin ve ICO’ların yasaklanmasını ve Japonya’da yasal ihale olarak kabulünü içerir)