Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Birimi Nedir?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto Para Birimi (veya Kriptografi), işlemlerinizi, ek monitör birimlerinizi ve varlıklarınızı aktarmak için kriptografik bir değişim aracı olarak işlev görmek üzere tasarlanmış tartışmalı bir dijital varlıktır. Kripto değerleri bir tür dijital para birimi, alternatif para birimi ve sanal para birimidir. Kripto para birimleri merkezi bir elektronik para sistemi ve merkez bankaları yerine merkezi olmayan kontrol kullanır.

Her kripto para biriminin merkezi olmayan kontrolü, dağıtılmış bir kayıt işlevi gören halka açık işlemlerin temeli olan blockchain üzerinden çalışır.

Resmi tanım

Jan Lansky’ye göre, kripto may dört koşulu karşılayan bir sistemdir:

• Politika, yeni kripto para birimlerinin oluşturulup oluşturulmayacağını tanımlar. Yeni kripto para birimleri tasarlanabilirse, sistem bu yeni birimlerin sahipliği ile kaynağın koşullarını belirler.

• Aynı kriptografik birimlerin satın alımını değiştirmek için iki farklı talimat girilirse, sistem bunlardan en fazla birini gerçekleştirir.

• Sistem, işlemlerin kriptografik birimin sahibinin değiştirileceği şekilde yürütülmesini sağlar. Bir ekstre hareketi yalnızca bu birimlerin geçerli sahiplerini kanıtlayan bir varlık tarafından düzenlenebilir.

• Kripto para birimlerinin sahipliği yalnızca kriptografik olarak gösterilebilir.

Genel bakış

Merkezi olmayan şifreleme, sistemin oluşturulması sırasında tanımlanan hızda tüm şifreleme hizmetleri sistemini topluca üretir ve genel olarak bilinir. Federal Rezerv Sistemi gibi merkezi bankacılık ve ekonomi politikalarında, idari komiteler veya hükümetler, güven verici fonların birimlerini yazdırarak veya tamamlayıcı dijital kitaplar gerektirerek para arzını kontrol eder. Merkezi olmayan kripto para birimi durumunda, hükümetler veya şirketler yeni birimler üretemez ve yine de mülk değerlerine sahip diğer şirketler, bankalar veya kuruluşlarla uyumlu değildir. Merkezi olmayan kripto para birimlerine dayanan birincil teknik sistem Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir grup veya birey tarafından oluşturulmuştur.

Mayıs 2018 itibarıyla 1.800’den fazla kripto şeffaf spesifikasyonu vardı. Kripto para birimi, güvenlik, bütünlük ve bakiye kayıtları sistemi, işlem zamanını onaylamak için bilgisayarlarını kullanan ve bunları belirli bir zaman damgaları şeması altında kayıt defterine ekleyen küçükler adı verilen karşılıklı şüpheli taraflardan oluşan bir topluluk tarafından tutulur.

Çoğu kripto kopya, dolaşımda olacak bu paraların toplam miktarını sınırlayarak bu para biriminin üretimini kademeli olarak azaltmak için tasarlanmıştır. Finansal kuruluşlar tarafından tutulan veya tutulan ortak para birimleriyle karşılaştırıldığında

eldeki para, polis kripto yakalamak için daha zor olabilir. Bu sorun kriptografik teknolojilerin kullanılmasından gelir.