Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Birimi Nedir? İşte Bilmeniz Gerekenler

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto para birimi, mal ve hizmet satın almak için kullanabileceğiniz bir dijital para birimi türüdür. Güvenli işlemler için kripto para birimleri son derece karmaşık bir çevrimiçi deftere bağlıdır. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan kar elde etmek için bu düzensiz para birimlerine yatırım yapıyor. Tüm bu popüler kripto para birimleri arasında Bitcoin listenin başında yer alıyor. Bu yazıda, kripto para birimine daha derin bir giriş yapacağız. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Kripto Para Birimi Nedir?

Temel olarak, internetten mal veya hizmet satın almak için kripto para birimi aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz. Bugün, birkaç şirket kendi kripto para birimini piyasaya salar. Belirteçler olarak bilinen bu ürünler, mal ve hizmetler için takas edilebilir. Bunları casino fişleri veya arcade jetonları olarak düşünebilirsiniz. Bu işlemleri yapmak için kripto para birimi satın almak için gerçek para biriminizi kullanabilirsiniz.

İşlem doğrulaması için kripto para birimleri blockchain olarak bilinen son teknoloji ürünü bir sistem kullanır. Bu merkezi olmayan teknoloji, işlemleri yönetmek ve kaydetmek için programlanmış birçok bilgisayar tarafından desteklenmektedir. Güvenlik bu teknolojinin en iyi yanıdır.

2. Kripto Para Biriminin Değeri Nedir?

Bugün, dışarıda 10.000’den fazla kripto para türü var. CoinMarketCap’in raporlarına göre dünya çapında işlem yapıyorlar. Şu an itibariyle, dışarıdaki tüm kripto para birimlerinin değeri 1.3 trilyon doların üzerinde.

Listenin başında Bitcoin var. Tüm Bitcoin’lerin değeri 599.6 milyar dolar, ver ya da al.

3. Neden bu kadar popülerler?

Kripto para birimleri bir dizi nedenden dolayı büyük bir cazibeye sahiptir. Aşağıda listelenenler en yaygın olanlardan bazılarıdır:

Bazı insanlar kripto para biriminin geleceğin para birimi olduğunu düşünüyor. Bu nedenle, birçoğu zor kazanılan paralarını kripto para biriminin birkaç yıl sonra değer kazanacağı umuduyla yatırıyor.

Bazı insanlar, bu kurumlar enflasyon yoluyla paranın değerini düşürdükçe bu para biriminin merkez bankası düzenlemelerinden arındırılacağını düşünüyor

Bazı destekçiler blockchain olan kripto para birimlerine güç veren teknolojiyi tercih ediyor. Temel olarak, bu, geleneksel ödeme sistemlerinden daha yüksek bir güvenlik seviyesi sunabilen merkezi olmayan bir kayıt ve işleme sistemidir.

Bazı spekülatörler sadece değeri arttığı için kripto para birimine giderler.

4. İyi Bir Yatırım mı?

Çoğu uzmana göre, kripto para birimlerinin değeri zaman geçtikçe artmaya devam edecek. Ancak, bazı uzmanlar bunların sadece spekülasyon olduğunu öne sürüyor. Tıpkı gerçek para birimi gibi, bu tür bir para biriminin nakit akışı yoktur. Bu nedenle, kar etmek istiyorsanız, birinin para birimini satın almak için daha yüksek miktarda para ödemesi gerekir.

Zamanın geçmesiyle değer kat eden iyi yönetilen bir işletmenin aksine, kripto para biriminin varlığı yoktur. Ancak bir kripto para birimi uzun bir süre sabit kalırsa, kesinlikle çok fazla kar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Kısacası, bu kripto para birimine temel bir girişti. Umarım, bu makale bu yeni para birimi türüne aşina olmanıza yardımcı olacaktır.