Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Birimi ve Bitcoin Nedir?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Web toplumun bir parçasıdır ve toplum tarafından şekillendirilir. Ve toplum suçsuz bir bölge olana kadar, Web suçsuz bir bölge olmayacak.

Peki kripto para birimi nedir? Kripto para birimi, temel olarak insanların bir banka veya finans kurumu gibi güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan web üzerinden birbirlerine para göndermelerini sağlayan merkezi olmayan bir ödeme sistemidir. İşlemler ucuzdur ve çoğu durumda ücretsizdir. Ayrıca, ödemeler de sahte anonimdir.

Bunun yanı sıra, ana özellik tamamen merkeziyetsiz olmasıdır, bu da tek bir merkezi otorite noktası veya bunun gibi bir şey olmadığı anlamına gelir. Bunun sonuçları, Bitcoin ile şimdiye kadar gerçekleşen tüm işlemlerin tam bir kopyasına sahip olan herkes tarafından yapılır. Bu, inanılmaz derecede esnek bir ağ oluşturur, bu da kimsenin hiçbir işlemi değiştiremeyeceği veya tersine çeviremeyeceği veya polislik yapamayacağı anlamına gelir.

İçerideki yüksek anonimlik seviyesi, işlemleri izlemenin çok zor olduğu anlamına gelir. Tamamen imkansız değil, ama çoğu durumda pratik değil. Yani kripto para birimiyle suç işleyin– çünkü hızlı, sınırsız işlemleriniz var ve yüksek düzeyde anonimliğiniz var, teoride sömürü için olgunlaşmış bir sistem yaratıyor. Yani çoğu durumda, çevrimiçi ödeme sistemleriyle çevrimiçi bir suç olduğunda, o zaman yetkililere gitme eğilimindedirler ve diyelim ki, bu ödeme bilgilerini teslim edebiliriz veya bu işlemleri durdurup tersine çevirebiliriz. Ve bunların hiçbiri Bitcoin’de olamaz, bu yüzden teoride suçlular için olgunlaştırır.

Bunun ışığında, birçok farklı ajans Bitcoin’i araştırıyor ve Bitcoin’e bakıyor ve nasıl çalıştığını ve onu polis etmek için neler yapabileceklerini anlamaya çalışıyor. Ayrıca medyada birkaç kez yer aldı ve medya, medya olmak, kötü tarafına odaklanmak gibi. Bu yüzden onunla birlikte suça çok fazla odaklanıyorlar. Yani bir hırsızlık, dolandırıcılık veya bunun gibi bir şey varsa, suçu Bitcoin ve Bitcoin kullanıcılarına atıyorlar.

Bu yüzden en dikkat çekici olanı muhtemelen yakın zamanda çökertılan İpek Yolu ve 1.2 milyar dolarlık Bitcoin’leri sayesinde uyuşturucudan silaha, tetikçilerden bu tür şeylere kadar her şeyin parasını ödemeye gitti. Ve medya, yine, bunu Bitcoin’lere suçlamak ve bunun Bitcoin kullanıcısının hatası olduğunu söylemek için çok hızlı bir şekilde.

Ama aslında kripto para birimleriyle ilgili suç sorununun boyutuna dair çok az kanıt var. Çok şey var mı, yoksa biraz var mı bilmiyoruz. Ancak buna rağmen, insanlar bunu suç olarak damgalamak için çok hızlılar ve hızlı ve hızlı ödeme gibi meşru kullanımları unutuyorlar.

Bu alanda baktığım birkaç araştırma sorusu Bitcoin ile ilgili suç neye benziyor? Bu yüzden birçok insan dolandırıcılık ve hırsızlıkların yıllardır devam ettiğini söyleyecektir. Ama bunların aracı teknolojiyle birlikte değişir. Yani Viktorya döneminden kalma bir sokak dolandırıcısı pratikte 419 Nijerya prensi dolandırıcısına çok farklı bir şey yapıyor olurdu.

Araştırmak istediğim bir sonraki soru, kripto para birimiyle ilgili suç sorununun boyutuna bakmak. Bu nedenle, bilinen dolandırıcılıkların, hırsızlıkların ve bunun gibi şeylerin bir günlüğünü oluşturarak, tüm işlemlerin genel işlem günlüğüyle çapraz referans verebilir ve işlemlerin ne kadarının aslında yasadışı ve suç teşkil ettiğini görebiliriz. Son sorum şu olacak: Teknolojinin kendisi gerçekte ne ölçüde suçu kolaylaştırıyor? Suç kayıtlarına bakarak, hangi suç türlerinin gerçekleştiğini görebiliriz, ve eğer bu gerçekten teknolojinin suçuysa, ya da bu daha önce baktığımız eski suçlarla aynı mı? Ve bunları göz önünde bulundurduk mu, Bitcoin ile suç konusuna olası çözümler düşünmeye başlayabiliriz.

Ve tek uygun çözümün teknolojinin altında kalan değerleri koruyan bir çözüm olacağını düşünebiliriz, bu da gizlilik ve ademi merkeziyet olacaktır. Medyanın odak noktası, bunun suç yönlerine bakmaktır. Ve meşru kullanımlara yeterince değer vermiyorlar, çünkü Bitcoin hızlı, hızlı ödeme sağlayan bir teknolojidir, bu da web’de herhangi bir şey için ödeme yapan herkes için yararlıdır.