Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Birimi vs İtibari Para Birimi

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto para birimi ve Itibari para birimi karşılaştırması

İtibari para birimlerinden ve kripto para birimlerinden haberiniz var mı? Her ikisi de bir formda veya diğer biçimde para birimleridir ve dünya çapında kamu kullanımına açıktır. Ama ikisi de kendi açılarından farklı ve farklılar. Her zaman kriptoların kullanımını destekleyen bir grup vardır, diğeri ise itibari para birimleri için yumuşak bir köşeye sahiptir.

Nakitsiz toplumda kripto para büyük bir rol oynar

1970’lerin ve 1980’lerin piyasasına bir göz attıysanız, nakitin baskın rol oynadığını göreceksiniz. Ancak, teknolojideki değişiklikle birlikte, elektronik işlemler olağan norm haline geldi. Günümüzde giderek daha fazla insan nakitsiz toplum olma yolunda etkilenmektedir. Nakitsiz topluma doğru ilerlemenin ardından kripto para birimlerinde büyük bir rol oynanacak.

Kripto para birimi ve itibari para birimi her zaman loggerheads’tedir

Kripto para birimi ve itibari para birimi, özellikle çevrimiçi bir işlemle ilgili olduğunda popüler dijital para birimi türleridir. Her ikisi de şu anda piyasada kullanılmakta olan para birimleridir, ancak bazı farklılıklar vardır. Kripto para ve itibari para karşılaştırıldığında günlük olarak duyacağınız bir sürü yutturmaca var. Bu makalede, ikisi arasındaki fark daha kapsamlı ve net bir şekilde vurgulanacaktır.

Para birimlerinin neyi savunduğuna göre ayırt etme

İkisi arasındaki farka gitmeden önce, neyi neyi neyi durduklarını ve nasıl tanımlandıklarını anlamalısınız.

İtibari para birimi, merkezi hükümetin desteğini alan yasal bir ihaledir ve fiziksel formda çalışır. Örneğin, ABD doları, İngiliz Sterlini, Euro vb. Öte yandan, kripto para birimi yasal olmayan bir ihaledir ve merkezi hükümetten veya bankadan herhangi bir yedeklemeye sahip değildir.
Bu nedenle, kripto para birimi ve itibari para arasındaki fark aşağıdaki gibi not edilir:

• Kripto para birimleri merkeziyetsizdir ve doğası gereği küreseldir. Para birimini yasa ve yönetmelikleriyle kontrol eden tek bir kuruluş veya hükümet yoktur. Fiat para birimi, bankaların ve hükümetin yasa ve yönetmeliklerinin kontrolü altında merkezidir.

• Kripto para birimlerinin varlığı sadece dijital alandadır. Öte yandan, itibari para birimlerinin somut ve fiziksel bir varlığa sahip olduğunu göreceksiniz.

• Piyasada tedarik edilen maksimum bir dizi kripto para birimi ile sınırlı bir kripto para birimi arzı vardır. Hal böylece, devlet ve bankanın durum gerektiğinde madeni para ve kağıt para üretme hakkına sahip olduğu için itibari para sınırsız bir arza sahiptir.

• Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bilgisayarlar tarafından oluşturulurken, itibari para birimleri yerel yönetim ve bankalar tarafından verilir.

• Kripto para birimleri kamu ve özel kod parçaları olarak sunulmaktadır. Öte yandan, itibari paralar madeni para ve kağıt para şeklinde sunulmaktadır.

• Kripto para birimlerinin değeri piyasanın arz ve talebi ile tanınmaz. Oysa itibari para birimi değeri arz ve talebin piyasa düzenlemeleri ile belirlenir.

Farklı kripto ve itibari para birimleri

Son bir on yılda, kripto türü para birimlerinin popülaritesi büyük bir başarı olarak ortaya çıktı. Bitcoin’in ilk tanıtıldığı 2009 yılında ve diğer birkaç kripto para birimi türünün ortaya çıkmasından yıllar sonraydı. Litecoin’den başlayarak. Dogecoin, Ripple’dan Dcash ve Zcash’e kadar çok sayıda var. Öte yandan, itibari para birimi, BÜYÜK İngiliz Sterlini ile birlikte, AD 775’e kadar uzanan zengin ve eski bir köke sahiptir. Halen kullanımda olan dünyanın en eski para birimi olarak kabul edilir.

İki para birimi arasındaki anonimlik farkları

İtibari para birimlerini kullanırken, bir kullanıcı tanımlama veya doğrulama işleminden geçmeniz gerekir. Son zamanlarda çekilmiş bir resminizi ve kamu otoritelerine göre düzenlenmesi gereken bazı belgeleri yüklemeniz istenir. Kripto para birimleriyle gerekli süreçlerin herhangi birine maruz kalmanıza gerek yoktur. Kişisel bilgileriniz ve gizli bilgileriniz herkese açık olmasa da, tüm işlemleriniz hem itibari hem de kripto para birimlerinde kaydedilir ve izlenir.

İtibari para birimi vs kripto para birimi: şeffaflık seviyesi

• Kripto türü para birimleri ile şeffaflık seviyesi daha fazla olarak kabul edilir. Bunun nedeni, gelir akışlarının genel bir zincirde görüntülenmesidir. Herkes kendi ve başkalarının işlemlerine şahit olabilir.

• Fiat veya govt. para birimleri şeffaf değildir, çünkü halkın gelir akışlarını görmek için kamu zincirleri yoktur.

Bir kompozisyonaratif tarihsel kökler

Kripto parayı muadili, itibari veya devlet para birimiyle karşılaştırırsanız, varlıklarının ve yaratılmalarının farkı getirdiğini göreceksiniz. Fiat veya devlet para birimi, Büyük İngiliz Sterlini’nin piyasaya sürülmesiyle varlığını AD 775 kadar erken bir tarihe kadar uzanır. Bu yüzden itibari tip para birimi her yerde insanlar tarafından kolayca kabul edilmektedir.

Öte yandan, kripto para belki de ilk olarak 2009’da Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle sadece on yıl önce tanıtıldı. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin karşılaştığı zorluk, itibari para biriminin muazzam popülaritesini ve artan hayran kitlesini yakalamaktır. Kripto para birimi, şüphesiz ekonomik piyasada önem ve popülerlik kazanıyor, ancak hala toplumda itibari para birimi olarak yaygın olarak kabul edilmedi.

İki para biriminin karşılaştırmalı geçmişi:

• 11. yüzyılda, Çin Song hanedanı belki de kağıt parayı veren ilk kişiydi. Altın, gümüş veya ipek gibi değerli eşyalarla takasa izin verilmedi.

• İtibari veya devlet para birimi olarak tanıtılan Tally çubukları vardı. 1100 Tally çubuğu altın kıtlığı için bir mücadele olarak tanıtıldı.

• 1971, itibari para biriminin dünya çapında tanındığu yıldı. Başkan Nixon bunu dolar pegging sistemini altına indirmek için tanıttı.

• 1998 yılında, Wei Dai tarafından anonim bir elektronik nakit sistemi fikri ortaya çıktı. Bitgold-ilk kripto para birimi Nick Szabo tarafından yaratıldı, ancak Bitcoin kadar ilgi görmedi.

• 2009 yılında, Bitcoin piyasaya sürüldü ve bu dünya çapında kabul edilen ilk kripto para birimi oldu. 2011 ve sonrasında, birkaç kripto para birimi daha tanıtıldı. Popüler olanlardan bazıları, Litecoin, Dogecoin, Ethereum, Ripple, Zcash, Dash vb.

Her iki para biriminin özellikleri

Kripto tipi para birimlerinin ve itibari para birimlerinin özelliklerine erişme potansiyeli önemlidir. Bazı kriterlerde, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin itibari veya devlet para biriminden daha üstün olduğunu ve bazı durumlarda ikincisinin geçtiğini göreceksiniz. Kişisel ihtiyaçlarınıza ve gereksinimlerinize göre para birimi türünü (kripto para birimi veya itibari para birimi) seçmek kesinlikle sizin çağrınızdır.

Özelliklerini belirli faktörlerle karşılaştıralım.

• Hem kripto paralar hem de itibari para birimleri doğada değiştirilebilir.

• Taşınabilirlik söz konusu olduğundan, her iki para birimi de aşağı yukarı aynı pozisyonu güvence altına lar.

• Tüketilemeyen kriterlere göre kripto para birimi ve itibari para birimi eşit statüye sahiptir.

• Kripto tipi para birimleri, orta düzeyde dayanıklılığa sahip itibari para birimlerine kıyasla yüksek dayanıklılığa sahiptir.

• Hem kripto veya sanal para birimleri hem de itibari veya devlet para birimleri güvenli ve korumalı işlemler ve değişim sağlar.

• Kripto veya dijital para birimleri doğada son derece bölünebilir. Öte yandan, itibari tip para birimleri orta derecede bölünebilir.

• İşlem süreci açısından kripto para birimleri kolay ve sorunsuzdur. Öte yandan, itibari para birimleriyle ilişkili çekiş süreci kolaydır, ancak kriptolar gibi değildir.

• Kripto bazlı para birimleri, merkezileştirilmiş ve hükümetin yasa ve yönetmelikleri uyarı altında işleyen itibari para birimlerinin aksine, merkeziyetsiz ve küreseldir.

• Kripto bazlı para birimleri, itibari para birimlerinin sınırsız olduğu, çünkü hükümetin ihtiyaç olduğunda madeni para ve kağıt para çıkarabileceği yüksek kıtlığa sahiptir.

• Kripto tabanlı para birimleri matematiksel algoritmalara dayanır ve programlanabilir. İtibari para birimleri hiç programlanamaz.

• İtibari para birimleri doğada egemendir, kripto para birimleri ise değildir.

Para birimlerinin işleyiş süreci

Kripto veya dijital para birimleri ile itibari para birimleri arasındaki önemli farkları hem çalışma şekli hem de gerçekleşen işlem süreci ile bulabilirsiniz. Doğada zıtlık oluşturuyorlar. Bitcoin’i kullanarak para transferi çok hızlıdır ve kesinlikle herhangi bir üçüncü taraf birliğinden ihtiyacınız yoktur.

Öte yandan, Fiat tipi para birimi kullanarak para borsasına dahilseniz, bir mobil cüzdan kullanımdadır. Eşit e-değer tutarına aktarılan bir miktar e-para alışverişi yapabilirsiniz. Hem fiat hem de kripto para birimleri istediğiniz her şeyi satın almanızı sağlar. Ama ilgili süreçler. kesinlikle birbirinden farklı.

Satın aldığınız şeylere bağlı olarak, bir para birimi formunun diğerinden daha iyi olduğunu göreceksiniz. Bu kesinlikle senin seçimin.

Kripto para birimi Bitcoin, itibari para biriminden daha mı iyi?

Bitcoin’lerin uzun vadeli faydaları ve kapasitesi hala belirlenmedi. Ancak kripto para guruları ve uzmanlar tarafından, özellikle çevrimiçi işlemlerin yapılma şeklinde devrim yaparak uzun bir yol kat edecekleri tahmin edilmiştir. Mevcut piyasada, Bitcoin esas olarak çevrimiçi casinolara ve kumara dahildir, ancak bununla sınırlı değildir.

Ayrıca, itibari para birimlerini karşılaştırdığınızda, Bitcoin kontrol olmadığı için bankalardan ve hükümetten güç ve yetkiyi ele almanıza izin verir. Kriptografi tabanlı para birimi, serbest piyasa sermayelerini oluşturma veya oluşturma yeteneğine sahiptir. İtibari para birimleri, kripto para birimlerinin aksine enflasyondan ve piyasadaki değişikliklerden etkilenir. Bu tür yönler, bireyleri kriptografi tabanlı para birimlerinin yakında ana para birimlerini ele alacağına ve paranın kullanılma biçiminde bir dönüşüm getireceğine inandırır.

Bitcoin’ler neden itibari tip para birimlerinden daha iyi bir yön olarak kabul edilir?

• Bitcoin size serbest piyasa kapitalizmini yeniden yaratma fırsatı verir.

• Parayı kontrol etmenin gücü kesinlikle bireylerledir, itibari tip para birimleri gibi bankalarla değil.

• Bir enflasyon olduğunda, Bitcoin etkilenmez. Ancak Fiat tipi para birimini kaybetmek ve bundan etkilenmek daha kolay olacaktır.

• Bitcoin para biriminin değişimi ve transferi, itibari veya devlet para birimlerine kıyasla daha kolaydır.

• Bitcoin ile ilgili işlem ücretleri çok daha ucuz ve kolayca uygun fiyatlıdır.

Kripto para birimleri insanlar arasında elverişli bir seçenek gibi görünüyor

İtibari tip para birimleri, para alışverişinin merkezi ve yasal yoludur. Ancak, kripto para birimleri son birkaç yılda büyük popülerlik kazandı. Bankalardaki gibi aracı gibi davranan kimse asla olmayacak. Dahası, kriptolar geleneksel itibari para birimlerinden çok daha ucuz ve daha ucuzdur.

Bankanın onayını beklemeden doğrudan her yere para gönderin

Dünyadaki herkese doğrudan para gönderebilirsiniz ve süper hızlıdır. Para birkaç dakika içinde temizlenir. Bankacılık sistemlerinin geleneksel takas ve doğrulama süreçlerini beklemeniz gerekmemektedir, bu da izin almak için birkaç gün sürebilir. Merkeziyetsiz olduğu ve hükümetin yasa ve yönetmeliklerine uygun olmadığı için, kimsenin hesabınızla bir şey yapma gücü yoktur.

Blockchain teknolojisinin çok büyük bir rolü var

Kripto para birimleri sayesinde, bu bize kendi bankamız olma ve mali durumumuzu kontrol etme gücü ve yetkisi verir. Bunun nedeni, finansla uğraşırken daha yüksek düzeyde gelişmişlik sunan blockchain teknolojisidir. Aslında, teknoloji fikrini birleştirmeye başlayan bazı ana akım finans endüstrileri vardır.