Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Birimi: Yeni Sansasyon

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto para kavramı 1991 yılında ortaya çıktı. Ancak, ilk gerçek uygulama 2008 yılında Nakamoto tarafından yapıldı. İlk soru ortaya çıkıyor, kripto para birimi nedir. Bu, para biriminin iki taraf arasında aktarıldığı finansal bir kurulumdur. Başlangıçta, çift hata yöntemi gibi sorunlar ortaya çıktı, ancak sorun daha sonra blok zincir teknolojisi gibi kavramlar aracılığıyla çözüldü. Tüm süreç şifreleme algoritmaları aracılığıyla yönetilir. İki parti arasında bir dizi kamu ve özel anahtar aktarılıyor. Her hareketin ayrıntısı her blokta depolanır ve her istemci için;bloklar zinciri hareketin tam listesini oluşturur. Tüm bloklar birlikte blok zincirini oluşturur. Bu blok zincirler mali defterden başka bir şey değil. Bu yeni para birimi işlem sisteminin gücü kriptografik algoritmanın gücüne bağlıdır. DES gibi algoritmaların uygulanmasıyla, her finansal işlemin (blok zinciri) gizliliği güçlenmiştir. Ancak, konsept hala birçok ülke tarafından onaylanmadı. Her bloğun verileri geriye dönük olarak veya ağ mutabakatı olmadan değiştirilemez. Kripto para biriminin payı şu anda çok fazla değil, zamanla birlikte yükselmesi bekleniyor.

Kripto para biriminin özelliklerinden bazıları şunlardır:

• Merkezi olmayan

• Dağıtılmış

• Genel muhasebe

Kripto para biriminin en önemli yönü yukarıdakileri gerektirir, ancak teknoloji etkili kullanım için güvenlik gerektirir. Çift hata gibi sorunlar geçmişte oluşmuş olsa da, bu sorun şimdi çözülmüştür. Kripto para biriminin en büyük avantajı, merkezi sunucuya dokunmadan güncelleme özelliğidir. Bu nedenle, sunucuda hiçbir değişiklik yapmamamız gerekir. Ayrıca, işlem ağın herhangi iki üyesi veya üç veya daha fazlası arasında yapılabilir.

Bu nedenle, kripto para birimi aracılığıyla elde ettiğiniz çeşitli avantajlar aşağıdaki gibidir:

• Güvenli

• Hızlı

• Güvenilir

• Doğru

Ancak, teknoloji tüm ülkeler tarafından kabul edilmese de gelişmiştir. Kripto para birimindeki en büyük sansasyon bitcoindir. Birçok ülke tarafından kabul ediliyor. Benzer şekilde, daha birçok kripto para birimi türü bulabilirsiniz. Her biri benzersiz bir algoritma türü kullanır. Hepsi, kriptografi yoluyla öğrenebilirsiniz. Bu geniş bir konudur ve kripto para birimi şeklindeki uygulama son on yılın en büyük atılımlarından biridir. Kullanım önümüzdeki yıllarda kesinlikle dört kat artabilir.

Dijital para birimi ayrıca, örneğin Silk Street gibi çevrimiçi yasadışı işletmeler olarak şüpheli ayarların bir parçası olarak kullanılır. İlk İpek Caddesi Ekim 2013’te kapatıldı ve bu noktadan itibaren iki form daha kullanıldı. İpek Caddesi’nin temel kapanmasını takip eden yıl, kusursuz loş pazarların miktarı dörtten on ikiye, ilaç ilanlarının ölçüsü ise 18.000’den 32.000’e genişledi.

Darknet pazarları yasallıkla ilgili zorluklar sergiliyor. Bitcoin’ler ve loş piyasaların bir parçası olarak kullanılan farklı dijital para türleri, dünyanın her yerinde açıkça veya yasal olarak sipariş değildir. ABD’de bitcoinler “sanal kaynaklar” olarak adlandırılır. Bu tür şüpheli düzenleme, loş piyasaların hareketli ilaç değişimine uyum sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki hukuk yetkilendirme ofislerine ağırlık veriyor