Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Biriminde ICO Nedir?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

ICO, İlk Coin Teklifi’nin kısaltmasıdır. Geliştiriciler, yeni bir kripto para birimi veya kripto jetonu piyasaya sürerken, Yatırımcılara Bitcoin veya Ethereum gibi diğer büyük kripto paralar karşılığında sınırlı sayıda birim sunarlar.

ICO’lar, yeni kripto para birimlerini desteklemek için hızla geliştirme fonları yağdırmak için inanılmaz araçlardır. Bir ICO sırasında sunulan jetonlar, kripto para borsalarında satılabilir ve işlem yapılabilir, onlara yeterli talep olduğu varsayılır.

Ethereum ICO en önemli başarılardan biridir ve biz konuşurken İlk Coin Tekliflerinin popülaritesi artmaktadır.

ICO’ların kısa tarihi

Ripple muhtemelen bir ICO aracılığıyla dağıtılan ilk kripto para birimidir. Ripple Labs, 2013’ün başında Ripple ödeme sistemini geliştirmeye başladı ve yaklaşık 100 milyar XRP jetonu üretti. Bunlar Ripple’ın platform gelişimini finanse etmek için bir ICO aracılığıyla satıldı.

Mastercoin, 2013 yılında da bir ICO sırasında Bitcoin için birkaç milyon jeton satan bir başka kripto para birimidir. Mastercoin, mevcut Bitcoin kodunun üzerine yeni bir katman oluşturarak Bitcoin işlemlerini tokenize etmeyi ve akıllı sözleşmeler yürütmeyi amaçladı.

Tabii ki, ICO’lar aracılığıyla başarıyla finanse edilen başka kripto para birimleri de var. 2016’da Lisk, İlk Coin Teklifleri sırasında yaklaşık 5 milyon dolar topladı.

Bununla birlikte, Ethereum’un 2014’te gerçekleşen ICO’u muhtemelen şimdiye kadarki en belirgin olanıdır. Ethereum Foundation, ICO’ları sırasında her biri 0.0005 Bitcoin karşılığında ETH sattı ve neredeyse 20 milyon dolar topladı. Ethereum’un akıllı sözleşmelerin gücünden yararlanmasıyla, yeni nesil İlk Coin Tekliflerinin önünü açtı.

Ethereum’un ICO’su, başarının reçetesi

Ethereum’un akıllı sözleşme sistemi, Ethereum’un blockchain’inde işlenebilecek diğer uyumlu belirteçleri oluşturmak için temel kuralları belirleyen ERC20 protokol standardını uygulamıştır. Bu, başkalarının doğrudan Ethereum’un ağında ETH ile takas edilebilen ERC20 standardına uygun kendi belirteçlerini oluşturmalarına izin verdi.

DAO, Ethereum’un akıllı sözleşmelerini başarıyla kullanmanın önemli bir örneğidir. Yatırım şirketi 100 milyon dolar değerinde ETH topladı ve yatırımcılar, platformun yönetimine katılmalarına izin vererek DAO jetonları karşılığında aldı. Ne yazık ki, DAO hacklendikten sonra başarısız oldu.

Ethereum’un ICO’sunun ve ERC20 protokolleri, İlk Coin Teklifleri aracılığıyla en yeni nesil kitlesel fonlama blockchain tabanlı projeleri özetledi.

Ayrıca diğer ERC20 jetonlarına yatırım yapmayı da çok kolaylaştırdı. ETH’yi aktarmanız, sözleşmeyi cüzdanınıza yapıştırmanız yeterlidir ve yeni belirteçler hesabınızda görünecektir, böylece bunları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Açıkçası, tüm kripto para birimlerinin Ethereum’un ağında yaşayan ERC20 belirteçleri yok, ancak hemen hemen her yeni blockchain tabanlı proje bir İlk Coin Teklifi başlatabilir.

ICO’ların yasal durumu

ICO’ların yasallığı söz konusu olduğunda, dışarısı biraz orman gibi. Teorik olarak, jetonlar finansal varlıklar olarak değil, dijital mallar olarak satılmaktadır. Çoğu yargı bölgesi ICO’ları henüz düzenlemedi, bu yüzden kurucuların ekiplerinde deneyimli bir avukat olduğunu varsayarsak, tüm süreç kağıtsız olmalıdır.

Yine de, bazı yargı bölgeleri ICO’ların farkına vardı ve bunları hisse ve menkul kıymet satışlarına benzer şekilde düzenlemek için çalışıyor.

Aralık 2017’de, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ICO belirteçlerini menkul kıymet olarak sınıflandırdı. Başka bir deyişle, SEC yatırımcıları yanılttığını düşündükleri ICO’ları durdurmaya hazırlanıyordu.

Belirtecin sadece bir yardımcı program belirteci olduğu bazı durumlar vardır. Bu, sahibinin belirli bir ağa veya protokole erişmek için kullanabileceği ve bu durumda finansal güvenlik olarak tanımlanmayabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, amacı değer kazanmak olan özkaynak belirteçleri güvenlik kavramına oldukça yakındır. Gerçek şu ki, çoğu jeton alımı özellikle yatırım amaçlı yapılır.

Düzenleyicilerin çabalarına rağmen, ICO’lar hala gri bir yasal alanda oyalanıyor ve daha net bir dizi düzenleme dayatılana kadar girişimciler İlk Coin Tekliflerinden yararlanmaya çalışacaklar.

Ayrıca, düzenlemeler nihai bir forma ulaştığında, uymak için gereken maliyet ve çabanın ICO’ları geleneksel finansman seçeneklerine kıyasla daha az çekici hale getirebileceğini belirtmek gerekir.

Son sözler

Şimdilik, ICO’lar kripto ile ilgili yeni projeleri finanse etmenin inanılmaz bir yolu olmaya devam ediyor ve daha fazlası gelecek olan birden fazla başarılı proje oldu.

Ancak, bugünlerde herkesin ICO’ları başlattığını ve bu projelerin çoğunun dolandırıcılık olduğunu veya gelişmek ve değer kazanmak için ihtiyaç duydukları sağlam temelden yoksun olduğunu unutmayın. yatırım. Bu nedenle, kesinlikle kapsamlı bir araştırma yapmalı ve yatırım yapmak isteyebileceğiniz kripto projesinin ekibini ve arka planını araştırmalısınız. ICO’ları listeleyen birden fazla web sitesi var, sadece Google’da bir arama yapın ve bazı seçenekler bulacaksınız.