Skip to main content
Kripto Haberleri

“Kripto” Para Birimleri Nasıl Çalışır – Bitcoin, Ethereum ve Ripple’a Kısa Bir Bakış

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

“Kripto” veya “kripto para birimleri” – İnternet üzerinden kullanıcılara işlem işlevselliği sağlayan bir yazılım sistemi türü. Sistemin en önemli özelliği, Dağıtılmış doğa – genellikle tarafından sağlanan blok zinciri veritabanı sistemi.

Blockchain ve “kripto para birimleri” son zamanlarda küresel zeitgeist için önemli unsurlar haline geldi; genellikle Bitcoin’in “fiyatının” fırlaması sonucu. Bu, milyonlarca insanın pazara katılmasına yol açtı ve “Bitcoin borsalarının” çoğu talep arttıkça büyük altyapı streslerinden geçiyor.

“Kripto” hakkında gerçekleştirilmesi gereken en önemli nokta, aslında bir amaca hizmet etmesine rağmen (İnternet üzerinden sınır ötesi işlemler), başka bir finansal fayda sağlamamasıdır. Başka bir deyişle, “içsel değeri” diğer insanlarla işlem yapma yeteneği ile sınırlıdır; DEĞERIN DEPOLANMASı / yaygınlaştırılmasıNDA DeğİlDİr (çoğu insanın gördüğü şeydir).

Fark etmeniz gereken en önemli şey, “Bitcoin” ve benzeri ödeme ağları – “Para birimleri” Değİl. Bu, bir saniye içinde daha derinden ele alınacaktır; fark edilmesi gereken en önemli şey, BTC ile “zengin olmanın” insanlara daha iyi bir ekonomik duruş verme durumu olmadığıdır – bu sadece “madeni paraları” düşük bir fiyata satın alabilme ve daha yüksek bir fiyata satabilme sürecidir.

Bu amaçla, “kripto”ya bakarken, önce gerçekte nasıl çalıştığını ve “değerinin” gerçekte nerede olduğunu anlamanız gerekir…

Merkezi Olmayan Ödeme Ağları…

Belirtildiği gibi, “Crypto” hakkında hatırlanması gereken en önemli şey, ağırlıklı olarak bir merkezi olmayan ödeme ağı. Merkezi işlem sistemi olmadan Visa/Mastercard’ı düşünün.

Bu önemlidir, çünkü insanların “Bitcoin” önerisini daha derinden araştırmaya başlamasının gerçek nedenini vurgular; Bitcoin cüzdan adresiniz olduğu sürece dünyanın her yerinden para gönderme/alma olanağı sağlar.

Bunun çeşitli “coin”lere bir “fiyat” atfetmesinin nedeni, “Bitcoin”in bir şekilde “kripto” bir varlık olması nedeniyle size para kazanma yeteneği vereceği yanılgısıdır. Öyle bir şey yok.

Bu, bir sonraki SADECE insanların Bitcoin ile para kazanma yolu, fiyatındaki “yükseliş” nedeniyle olmuştur – “madeni paraları” düşük bir fiyata satın almak ve çok daha yüksek bir fiyata satmak. Birçok insan için iyi sonuçsa da, aslında “daha büyük aptal teorisine” dayanıyordu – esasen madeni paraları “satmayı” başarırsanız, bunun sizden “daha büyük bir aptal” olduğunu belirtmek.

Bu, bugün “kripto” alanına dahil olmak istiyorsanız, temelde ucuz (veya ucuz) olan “madeni paralardan” (hatta “alt” paralardan) herhangi birini satın almaya ve daha sonra satana kadar fiyat artışlarına binmeye baktığınız anlamına gelir. “Madeni paraların” hiçbiri gerçek dünyadaki varlıklar tarafından desteklendiğinden, bunun ne zaman /eğer/nasıl çalışacağını tahmin etmenin bir yolu yoktur.

Gelecekteki Büyüme

Tüm niyet ve amaçlar için “Bitcoin” harcanmış bir güçtür.

Aralık 2017’deki destansı ralli kitlesel benimsemeye işaret etti ve fiyatı muhtemelen 20.000 $ + aralığına büyümeye devam edecek olsa da, bugün madeni paralardan birini satın almak temelde bunun gerçekleşeceği büyük bir kumar olacak.

Akıllı para zaten nispeten küçük bir fiyata sahip olan, ancak fiyat ve benimsemede sürekli büyüyen “alt” coin’lerin (Ethereum / Ripple vb.) çoğunluğuna bakıyor. Modern “kripto” alanda bakılması gereken anahtar şey, çeşitli “platform” sistemlerinin gerçekte nasıl kullanıldığıdır.

Bu, hızlı tempolu “teknoloji” alanıdır; Ethereum & Ripple bir sonraki “Bitcoin” gibi görünüyor – kullanıcılara işlevselliğin çalışmasını sağlamak için temel ağlarının üzerine “merkezi olmayan uygulamaları” (DApp’ler) gerçekten kullanma olanağı sağlayabileceklerine odaklanıyorlar.

Bu, bir sonraki “kripto” büyüme seviyesine bakıyorsanız, neredeyse kesinlikle orada tanımlayabildiğiniz çeşitli platformlardan geleceği anlamına gelir.