Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Birimleri Volatilitesi, Karlı Bir Rollercoaster

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bu yıl kripto para birimlerinin günlük bazda değerin % 15’i kadar bile yukarı ve aşağı hareket etme eğiliminde olduğunu gözlemleyebiliriz. Bu tür fiyat değişiklikleri bir volatilite olarak bilinir. Ama ya… bu tamamen normaldir ve ani değişiklikler kripto para birimlerinin iyi bir kar elde etmenizi sağlayan özelliklerinden biridir?

Her şeyden önce, kripto para birimleri çok yakın zamanda ana akıma geldi, bu nedenle onlarla ilgili tüm haberler ve söylentiler “sıcak”. Hükümet yetkililerinin kripto para piyasasını düzenleme veya yasaklama konusundaki her açıklamasından sonra büyük fiyat hareketleri gözlemliyoruz.

İkincisi, kripto para birimlerinin doğası daha çok bir “değer deposu” gibidir (geçmişte olduğu gibi) – birçok yatırımcı bunları hisse senetlerine, altın ve fiat (geleneksel) para birimleri gibi fiziksel varlıklara yedek yatırım seçeneği olarak kabul eder. Transfer hızı, kripto para biriminin volatilitesi üzerinde de bir etkiye sahiptir. En hızlı olanlarla, transfer sadece birkaç saniye (bir dakikaya kadar) sürer, bu da onları kısa vadeli ticaret için mükemmel bir varlık haline getirir, eğer şu anda diğer varlık türlerinde iyi bir eğilim yoksa.

Herkesin aklında ne olması gerektiği – bu hız, kripto para birimlerindeki ömür eğilimleri için de geçerlidir. Düzenli pazarlarda trendler aylar hatta yıllar sürebilir – burada bile günler veya saatler içinde gerçekleşir.

Bu bizi bir sonraki noktaya götürür – yüz milyarlarca ABD doları değerinde bir pazardan bahsediyor olsak da, geleneksel döviz piyasasına veya hisse senetlerine kıyasla günlük işlem hacmine kıyasla hala çok küçük bir miktardır. Bu nedenle, borsada 100 milyon işlem yapan tek bir yatırımcı büyük fiyat değişikliğine neden olmayacaktır, ancak kripto para piyasası ölçeğinde bu önemli ve göze çarpan bir işlemdir.

Kripto para birimleri dijital varlıklar olduğundan, kripto para birimi özelliklerinin teknik ve yazılım güncellemelerine veya blockchain işbirliğini genişletmeye tabidirler, bu da onu potansiyel yatırımcılar için daha çekici hale getirir (SegWit’in etkinleştirilmesi gibi temelde Bitcoin’in değerinin iki katına çıkarılmasına neden oldu).

Bu unsurlar bir araya geldiğinde, kripto para birimlerinin fiyatında birkaç saat, gün, hafta vb.

Ancak ilk paragraftan soruyu cevaplamak – klasik ticaret kurallarından biri ucuza satın almak, yüksek satmaktır – bu nedenle her gün kısa ama güçlü eğilimlere sahip olmak (hisse senetlerinde olduğu gibi haftalar veya aylar süren daha zayıf olanlar yerine) düzgün kullanıldığında iyi bir kar elde etmek için çok daha fazla şans verir.