Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Para Paranın Geleceği mi?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Paranın geleceği nasıl olacak? Bir restorana girdiğinizi ve en sevdiğiniz kombo yemekte dijital menü panosuna baktığınızı hayal edin. Sadece, 8.99 $ olarak fiyatlanarak, .009 BTC olarak gösteriliyor.

Kripto gerçekten paranın geleceği olabilir mi? Bu sorunun cevabı, kullanım kolaylığından güvenlik ve düzenlemelere kadar çeşitli önemli kararlar üzerinde genel fikir birliğine bağlıdır.

(Dijital) coin’in her iki tarafını da inceleyelim ve geleneksel itibari parayı kripto para ile karşılaştıralım ve karşılaştıralım.

İlk ve en önemli bileşen güvendir.
İnsanların kullandıkları para birimine güvenmeleri şarttır. Dolara değerini ne verir? Altın mı? Hayır, dolar 1970’lerden beri altınla desteklanmadı. O zaman dolara (veya başka bir itibari para birimine) değer veren nedir? Bazı ülkelerin para birimi diğerlerinden daha istikrarlı olarak kabul edilir. Nihayetinde, bu paranın veren hükümetinin arkasında sağlam durması ve esasen “değerini” garanti etmesi insanların güvenidir.

Güven Bitcoin ile nasıl çalışır, çünkü merkezi olmayan bir şekilde çalışır, yani madeni paraları veren bir yönetim organı değildir? Bitcoin, temelde tüm dünyanın her işlemi görüntülemesini sağlayan çevrimiçi bir muhasebe defteri olan blockchain’de yer almaktadır. Bu işlemlerin her biri, dolandırıcılığı önlemek ve ayrıca çifte harcama yapılmamasını sağlamak için madenciler (eşler arası ağda bilgisayar işleten kişiler) tarafından doğrulanır. Blockchain’in bütünlüğünü koruma hizmetleri karşılığında, madenciler doğruladıkları her işlem için bir ödeme alırlar. Para kazanmaya çalışan sayısız madenci olduğundan, her biri birbirlerinin hata için çalıştığını kontrol eder. Bu çalışma süreci kanıtı, blockchain’in neden hiç hacklenmediğinin nedenidir. Esasen, Bitcoin’e değer veren şey bu güvendir.

Şimdi güven’in en yakın arkadaşına bakalım, güvenlik.
Bankamın soyulması veya kredi kartımda sahte bir faaliyet olmasına ne dersin? Bankadaki mevduatım FDIC sigortası tarafından karşılanıyor. Bankamın kartımdaki hiç kullanmadığım tüm ücretleri de geri alma şansı var. Bu, suçluların en azından sinir bozucu ve zaman alıcı dublörler yapamayacağı anlamına gelmez. Aşağı yukarı içimin rahat olması, büyük ihtimalle bana karşı yapılan herhangi bir yanlıştan bütün olacağımı bilmekten kaynaklanıyor.

Kripto parada, paranızı nerede depolayabileceğiniz konusunda birçok seçenek vardır. İşlemlerin sizin güvenliğiniz için sigortalı olup olmadığını bilmek zorunludur. Binance ve Coinbase gibi müşterileri için yanlışları düzeltme konusunda kanıtlanmış bir sicile sahip saygın borsalar vardır. Tüm dünyada saygın bankalardan daha az olduğu gibi, aynı şey kripto parada da geçerlidir.

Ateşe 20 dolarlık banknot atarsam ne olur? Aynı şey kripto için de geçerlidir. Oturum açma kimlik bilgilerimi belirli bir dijital cüzdana kaybedersem veya değiştirirsem, bu paralara erişemeyeceğim. Yine, saygın bir şirketle iş yürütmenin önemini yeterince vurgulayamıyorum.

Bir sonraki sorun ölçeklendirmedir. Şu anda bu, insanların blockchain’de daha fazla işlem yapmasını engelleyen en büyük engel olabilir. İşlemlerin hızı söz konusu olduğunda, itibari para kripto paradan çok daha hızlı hareket eder. Visa saniyede yaklaşık 40.000 işlem yapabilir. Normal şartlar altında, blockchain saniyede sadece 10 civarında işlem yapabilir. Ancak, bunu saniyede 60.000 işleme kadar artıracak yeni bir protokol yürürlüğe konmaktadır. Lightning Network olarak bilinen bu ağ, kripto paranın geleceği haline getirilmesine neden olabilir.

Rahatlık hakkında konuşmadan konuşma tamamlanmış olmaz. İnsanlar geleneksel bankacılık ve harcama yöntemleri hakkında tipik olarak neleri sever? Nakit tercih edenler için, çoğu zaman kullanımı açıkça kolaydır. Bir otel odası veya kiralık araba rezervasyonu yapmaya çalışıyorsanız, kredi kartına ihtiyacınız vardır. Şahsen, kolaylık, güvenlik ve ödüller nedeniyle gittiğim her yerde kredi kartımı kullanıyorum.
Tüm bunları kripto alanında da sağlayan şirketler olduğunu biliyor muydunuz? Monako şimdi dijital para biriminizi sizin için otomatik olarak yerel para birimine dönüştüren Visa logolu kartlar veriyor.

Tanıdığınız birine para aktarmayı denediyseniz, bu süreç çok sıkıcı ve maliyetli olabilir. Blockchain işlemleri, bir kullanıcının nerede yaşadığına bakılmaksızın herkese sadece birkaç dakika içinde kripto göndermesine izin verir. Ayrıca banka havalesi göndermekten çok daha ucuz ve güvenlidir.

Her iki dünyada da var olan para transferi için başka modern yöntemler de vardır. Örneğin, Zelle, Venmo ve Messenger Pay gibi uygulamaları ele alalım. Bu uygulamalar milyonlarca her gün milenyumlar. Kriptoları da dahil etmeye başladıklarını biliyor muydunuz?

Square Cash uygulaması artık Bitcoin’i içeriyor ve CEO Jack Dorsey şunları söyledi: “Bitcoin, bizim için alım satımda durmuyor. Bunun sektörümüz için dönüşümsel bir teknoloji olduğuna inanıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede öğrenmek istiyoruz.”
“Bitcoin, daha fazla insanın finansal sisteme erişmesi için bir fırsat sunuyor” diye ekledi.

Fiat harcamalarının hala çoğumuzun para taşıma şekline hakim olduğu açık olsa da, yeni başlayan kripto sistemi hızla zemin kazanıyor. Kanıtlar her yerde. 2017’den önce ana akım medya kapsamı bulmak zordu. Şimdi neredeyse tüm büyük iş haber kuruluşları Bitcoin’i kapsıyor. Forbes’tan Fidelity’ye kadar hepsi fikirleriyle tartılıyor.

Benim fikrim ne? Bitcoin’in başarılı olmasının belki de en büyük nedeni adil, kapsayıcı olması ve dünya çapında daha fazla insana finansal erişim izni vermesidir. Bankalar ve büyük kurumlar bunu varoluşları için bir tehdit olarak görüyorlar. Dünyanın gördüğü en büyük servet transferinin kaybeden tarafındalar.

Hala kararsız mısın? Kendinize şu soruyu sorun: “İnsanlar her geçen gün hükümetlere ve bankalara az çok güveniyor mu?”

Bu soruya cevabınız paranın geleceğini belirleyen şey olabilir.