Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Piyasa Yapıcısı Wintermute Hackerlara 160 Milyon Dolar Kaybetti

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Bir kripto para piyasası üreticisi olan Wintermute, merkezi olmayan finans (DeFi) operasyonlarından 160 milyon dolar değerinde dijital para çalındığı için bilgisayar korsanlarının en son kurbanı oldu.

Kurucu ve CEO Evgeny Gaevoy, hack’i bir tweet ile doğruladı ve borç verme ve tezgah üstü (OTC) hizmetlerinin etkilenmediğini açıkladı.

Defi operasyonlarımızda yaklaşık 160 milyon dolarlık saldırıya uğradık. Cefi ve OTC işlemleri etkilenmez.

— arzulu alaycı (@EvgenyGaevoy) 20 Eylül 2022

Ek olarak Gaevoy, şirketin “özsermayesinde” 160 milyon doların “iki katı” olan “çözücü” olduğunu vurguladı.

“Wintermute ile bir MM anlaşmanız varsa, paranız güvende. Hizmetlerimizde bugün ve potansiyel olarak önümüzdeki birkaç gün boyunca bir aksama olacak ve sonrasında normale dönecek” dedi.

“Wintermute’a borç veren biriyseniz, yine borcumuzu öderiz, ancak krediyi geri çağırmak için daha güvenli hissediyorsanız, bunu kesinlikle yapabiliriz.”

Bunun da ötesinde, kripto girişimi siber saldırıyı beyaz şapka olayı olarak görüyor ve saldırganı iletişime geçmeye çağırdı.

Etherscan’a göre, Wintermute istismarcısının cüzdanına 70’den fazla farklı dijital para birimi aktarıldı. USDC tokenlerinde 61 milyon dolardan fazla para çekildi, ardından 29.4 milyon dolar Ether ve kabaca 13 milyon dolar Wrapped Bitcoin izledi.

Bu yıl da bilgisayar korsanları DeFi platformlarından yüz milyonlarca doları çekmeyi başardı. Kripto köprüsü Nomad, Ağustos ayında bilgisayar korsanlarına yaklaşık 200 milyon dolar kaybetti ve ardından DeFi protokolü Curve Finance’in 570.000 dolarlık hack’i geldi.