Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto sigorta pazarı, merkezi olmayan ve merkezileştirilmiş seçeneklerle genişliyor

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Sigorta, önemli varlıkları finansal olarak güvence altına almak için anahtardır. Bununla birlikte, 2030 yılına kadar 4,94 milyar dolarlık küresel bir pazar büyüklüğüne ulaşacağı tahmin edilen kripto para birimi sektörü, dijital varlıkların sigortalanması söz konusu olduğunda geride kalabilir.

Örneğin, şu anda tüm kripto yatırımlarının %1’inden daha azının sigortalı olduğu belirtildi. Günümüzün kripto para piyasasıyla ilişkili hızlı büyüme ve yüksek risk profili göz önüne alındığında, bu istatistik endişe verici.

Bir İngiliz girişimi ve Lloyd’s of London lisanslı sigorta komisyoncusu Superscript’te dijital varlıklar için ekip lideri olan Ben Davis, Cointelegraph’a, sigorta çözümleri söz konusu olduğunda kriptonun marjinalleştirildiğini söyledi.

“Superscript, gelişmekte olan teknoloji alanları için sigortaya odaklanarak yıllarını harcadı. Özellikle kriptoya odaklanan bir ekibe liderlik ediyorum ve kariyerimde hiç bu kadar marjinalleşmiş bir sektör görmedim” dedi. Kripto para sektörü gelişiyor olsa da Davis, sektörün güçlü finansal odağı nedeniyle sigorta çözümlerinden yoksun kalmaya devam ettiğine inanıyor. Dedi ki:

“Kripto, para olan çok temel bir şeyle uğraşıyor. Ancak toplum olarak bu konudan çekiniyoruz. Bir teknoloji sektörü, değer ve para alışverişi ile ilgili zor sorulara odaklandığında, sigorta sigortacıları bu konuşmadan uzaklaşma eğilimindedir.”

Kripto sigortasına artan ihtiyaç

Bu olsa da, kripto endüstrisinde sigorta çözümlerine duyulan ihtiyaç her zamankinden daha önemli hale geliyor. Davis, bu boşluğu doldurmak için Superscript’in geleneksel sigorta sağlayıcıları ve kripto şirketleri arasındaki uçurumu kapatmak için merkezi bir yaklaşım benimsediğini açıkladı. “Dijital varlıklarla ilişkili riskleri daha geniş sigorta topluluğuna aktarıyoruz. Ekibimizdeki herkes kriptoyu elinde tutuyor ve onunla etkileşime giriyor, bu yüzden dili konuşuyoruz” dedi.

Bir Lloyd’s komisyoncusu olarak Davis, firmanın müşterileri birden fazla sigorta şirketinin önüne getirme deneyimine sahip olduğunu açıkladı. Hal böyle olunca firma, kripto şirketlerini ihtiyaçlarına uygun sigorta sağlayıcılarına sunarak merkezi bir finans (CeFi) yaklaşımına sahip oluyor. “Geleneksel sigorta şirketleriyle yapılan sözleşmelerin güvence altına alınmasına yardımcı olmak için, eğlencede büyük isimlerle ortaklık yapan pek çok mantar olmayan jeton kuruluşu veya kripto şirketi ile çalışıyoruz. Belirteçleştirme platformları, madenciler, koruyucular, blok zinciri geliştiricileri ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm dijital varlık işletmeleri için sigorta sağlıyoruz” dedi.

İlgili süreçle ilgili olarak Davis, Superscript’in sigortacıları dijital varlık şirketleriyle çalışabilmelerini sağlamak için kripto para birimiyle ilgili risk endişeleri konusunda eğitmeye yardımcı olduğunu açıkladı. Çoğu geleneksel sigorta sağlayıcısı gibi Davis, kripto ile çalışan sigortacıların kripto yerine fiat para biriminde prim alacağına dikkat çekti. Davis, “Şu anda bu süreci müşterilerimiz için daha sorunsuz hale getirerek yenilik yapmanın yollarını arıyoruz,” diye ekledi.

Superscript, geleneksel sigortacılar ve kripto şirketleri arasındaki boşluğu kapatmayı amaçlarken, bir dizi merkezi olmayan finans (DeFi) sigorta çözümleri de meyvelerini verdi. Merkezi olmayan bir finans risk koruma protokolü olan InsurAce.io’nun pazarlama müdürü Dan Thomson, Cointelegraph’a kripto sigortasının geniş olmasına rağmen, temelde kripto kullanıcılarının portföylerindeki belirli risklere ve feci kayıplara karşı korunmaları anlamına geldiğini söyledi. “Bu, multi-trilyon dolarlık bir pazarın ardından ortaya çıkan bir finansal sigorta aracı” dedi.

Thomson, InsurAce’in DeFi protokolleriyle ilişkili içsel riskleri çözmeyi hedeflediğini açıkladı. Bunu yapmak için Thomson, InsurAce’in protokolünde sigorta kapasitesi olarak hisseli sermaye tahsis ederek çalıştığını belirtti. DeFi kullanıcıları daha sonra çeşitli protokollerdeki yatırımlarını ve hisseli varlıklarını karşılamak için bu kapasiteyi satın alabilirler. “Örneğin, bir istismar durumunda müşteriler InsurAce uygulaması aracılığıyla talepte bulunabilirler. Merkezi olmayan kuruluş veya DAO, daha sonra bu iddiaların meşruiyetine oy verecek, ”dedi Thomson.

Bu süreç geleneksel sigorta çözümlerinden farklılık gösterse de etkili olduğu kanıtlanmıştır. Thomson’a göre InsurAce’in en büyük ödemesi, Mayıs 2022’de Terra ekosistemi çöktüğünde gerçekleşti.

Son: Ethereum Merge, kurumsal yatırımcılar için yeni bir hedef sunuyor mu?

“Toplam 180 talep aldık. InsurAce, etkilenen 155 TerraUSD Classic (USTC) kurbanına 11.7 milyon dolar ödedi” dedi. InsurAce’in USTC ödemesinin yaklaşık %8’i sabit paralarda yapılırken, %60’ı katman-1 jetonlarından oluşuyor ve kalan %4’ü platformun INSUR jetonunda ödendi. Thomson’a göre, bu sürecin tamamlanması bir ay sürdü ve bu da genellikle geleneksel sigorta şirketleri tarafından işlenen ödemelerden daha hızlı.

Kripto sektörünün merkezi olmayan doğası göz önüne alındığında, diğer projelerin DeFi sigortasına odaklanması sürpriz olmamalı. Merkezi olmayan sigorta protokolü Nimble’ın kurucusu ve CEO’su Adam Hofmann, Cointelegraph’a kripto sektörünün ilerlemesi için dijital varlıkların sigorta tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi. Geleneksel sigortacılık sektöründe 22 yıl geçirdikten sonra Hofmann, daha demokratik bir sigorta süreci yaratmak amacıyla Haziran 2021’de firmasını kurdu.

Hofmann, Nimble’ın geleneksel sigorta kavramlarını merkezi olmayan finansa uyguladığını açıkladı. Örneğin, platform Algorand blok zinciri üzerine kuruludur ve Algorand tarafından desteklenen DeFi projelerini sigortalamak için çalışır. Ancak geleneksel sigorta sağlayıcıları gibi, Hoffman da Nimble’ın sigortacılardan, hasar eksperlerinden ve hasar eksperlerinden oluştuğunu ve bunların hepsi “risk havuzlarını” kolaylaştırmak için bir araya getirildiğini açıkladı.

“Risk havuzu likidite havuzu gibidir, ancak bu, sigorta risklerini sübvanse etmek için para tahsis eden perakende ve kurumsal yatırımcıları içerir. Bu daha demokratik bir sigorta süreci yaratıyor” dedi.

Hofmann, Nimble’ın sigortacılık için gerekli önemli bilgileri toplamak için doğrudan müşterilerle çalıştığını da sözlerine ekledi. Bu veriler daha sonra Nimble portalında yayınlanarak kullanıcıların belirli DeFi platformları için sigorta satın almalarına olanak tanır.

“Kullanıcılar, desteklediğimiz bir platformda bir miktar kripto tutarsa, sigortayı belirli bir ücret karşılığında satın alabilirler. Bu prim, söz konusu proje için risk havuzuna giriyor ve müşteriler, bu sigorta poliçesini temsil eden kripto cüzdanlarında karşılıksız bir token alıyor” dedi. Bir DeFi hacklenmesi durumunda Hofmann, müşterilerin derhal bilgilendirileceğini ve topluluk ve akıllı sözleşme onayı üzerine doğrudan kripto para ödemelerini cüzdanlarına alacağını belirtti.

Gerçekten de demokratikleşme, kripto sigorta sağlayıcıları arasında ortak bir tema gibi görünüyor. Örneğin, Nexus Mutual, çeşitli DeFi projeleri için şu anda Ether’de (ETH) milyonlarca doları kapsayan isteğe bağlı bir ortaktır.

Firmanın kurucusu Hugh Karp, Cointelegraph’a, platformun, üyelerin riskleri birlikte paylaştığı çok eski bir yapının otomatikleştirilmiş bir versiyonu olduğunu söyledi. “Nexus’un çözdüğü birincil sorun, kapsamın normal pazarlarda bulunmadığı kripto para birimi alanında yeni ve yeni risklerin paylaşılmasıdır.” Karp’a göre, Nexus bunu, üyelerin risklerin nasıl fiyatlandırılacağına ve hasar ödemelerinin nasıl yapılması gerektiğine karar vermelerine izin vererek yapıyor.

Bu yaklaşım kripto endüstrisi için uygun olsa da Karp, gerçek taleplerin ödenmesini sağlamak için müşterilerle güven inşa etmenin bir zorluk olmaya devam ettiğini kaydetti. “Bu ancak zamanla ve bir sicil kaydıyla başarılabilir. Riski uygun şekilde fiyatlandırmak da zor ve son zamanlarda Terra çöküşüyle ​​birlikte diğer bazı kripto sigorta platformlarının bu konuda sorun yaşadığını gördük.”

DeFi ve CeFi sigortasının başlaması için eğitim çok önemli

Kripto para ekosisteminin bazı üyeleri, dijital varlıkları sigortalamaya yönelik merkezi yaklaşımları zararlı olarak görse de, hem CeFi hem de DeFi çözümlerinin gerekli olduğu açık. Davis, “Geleneksel CeFi sigortacıları genellikle kötü bir itibara sahipler, ancak yalnızca bu yıl, kariyerimin son beş yılında gördüğümden daha fazla geleneksel sigortacının kripto alanına girdiğini gördüm” dedi.

Bu, özellikle daha fazla kurumsal yatırımcının dijital varlık sektörüne girmesiyle durum haline geldi. Davis, “Sigortaladığımız şirketlerin çoğunun, düzenlenmiş geleneksel sigorta sağlayıcılarından finansal desteğe ihtiyacı var” dedi. Bu fikir, DeFi sağlayıcıları arasında da yankı uyandırmaya başlıyor. Örneğin Hofmann, Nimble’ın hem DeFi hem de geleneksel sigorta sermayesi korumasını sağlamak için Bermuda Para Otoritesi aracılığıyla bir sigorta lisansı alma sürecinde olduğunu belirtti. Bu arada Hofmann, Algorand Vakfı’nın kullanıcılar için platform sertifikası sağlayarak Nimble’ı desteklemesinin önemli olduğuna inanıyor.

Sertifikalar ve güvenilirlikle bile, kripto varlıklarını sigortalamak zor bir iş olmaya devam ediyor. Örneğin, bir dizi kripto para borsası, sigortalı olduklarına dair yanlış iddialarda bulundukları için son zamanlarda ateş altında.

Geçen ay önde gelen kripto para borsası FTX, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC) borsayı kullanıcı fonlarının FDIC sigortalı olduğunu yanlış bir şekilde ima etmekle suçlayan bir mektup aldı.

Ayrıca, yakın zamanda iflas eden kripto para ödünç verme platformu Celsius, kullanıcıların dijital varlıklarının sigortalı olduğu yönündeki sahte iddialara dayanan bir davayla karşı karşıya. “Sigorta endüstrisinin zorluğu, kafa karıştırıcı olabilmesidir. İnsanlar, kuruluşlarla birlikte bazen gerçekte neyle karşı karşıya olduklarını bilmiyorlar” dedi Davis. Bu nedenle Davis, bir kuruluştaki veya tüm endüstrideki güvenin kolayca aşınabileceğine inanıyor.

En Son: Metaverse, moda topluluklarını birleştirmek için bir platform haline geliyor

Sorunsuz bir gelişmenin ilerlemesini sağlamak için endüstri uzmanları daha fazla eğitimin gerekli olduğu konusunda hemfikir. Davis için bu, geleneksel sigorta brokerlerini kripto taleplerinin nasıl ele alınacağı konusunda eğitmekle başlar. Öte yandan DeFi odaklı çözümler, yatırımcıların en baştan nelerin kapsandığını anlamalarına yardımcı olmaya odaklanmalıdır.

“Örneğin, piyasa oynaklığı kafa karışıklığı yaratabilir. InsurAce ayrıca müşterilerini KYC yapmaz, ancak web sitelerinde varlıklarının bizim tarafımızdan sigortalandığını gösteren bir protokol listelenmiştir. Thomson, Terra olayı gerçekleştiğinde müşteriler kapsam konusunda net değildi” dedi. Bu karmaşıklık göz önüne alındığında, Thomson, sigorta kapsamının büyük çoğunluğunun kripto-yerel çözümler tarafından sağlanacağına inanıyor.

“Riskler çok yeni ve üyelerimizin sahip olduğu derin uzmanlık bilgisi gerektiriyor. Bazı geleneksel sağlayıcılar uzaya parmaklarını sokmaya başladılar, ancak birkaç yanlış başlangıç ​​yapacaklarından ve ilerlemenin biraz zaman alacağından şüpheleniyorum.