Skip to main content
Kripto Haberleri

Kripto Ticaret Firması Wintermute 160 Milyon Dolarlık Saldırıya Uğradı

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Kripto ticaret platformu Wintermute, merkezi olmayan finans (DeFi) operasyonuyla ilgili bir saldırıda 160 milyon dolar kaybetti.

Bu haber bir haber aracılığıyla doğrulandı. cıvıldamak şirketin kurucusu ve CEO’su Evgeny Gaevoy’dan.

Bu, Wintermute’u sektördeki bir saldırıya maruz kalan en son firma yapıyor. Gaevoy’un bir dizi tweet’i, önde gelen ticaret firmasının merkezi olmayan finansal operasyonlarının ihlal edildiğini ortaya çıkardı.

Ayrıca, merkezi finans ve tezgah üstü dikeylerin saldırıda tehlikeye atılmadığını da açıkladı.

Ayrıca Lightspeed Venture Partners, Pantera Capital ve Fidelity’den Avon’u diğer destekçilerin arasında sayan Wintermute’un “özsermayede bu miktarın iki katı kadar” kalan ödeme gücünü sürdürdüğünü belirtti.

Tweetlere eşlik ederek, borç verenlerin kredilerini geri çağırmak istemeleri durumunda ticaret platformunun mecbur kalacağını da belirtti.

O da ekledi,

Wintermute ile MM anlaşmanız varsa, paranız güvende. Hizmetlerimizde bugün ve potansiyel olarak önümüzdeki birkaç gün boyunca bir aksama olacak ve sonrasında normale dönecektir.

Wintermute, 50’den Fazla Kripto Borsasına Likidite Çözümü Sağlıyor

Wintermute, Binance, Coinbase, Kraken ve FTX dahil olmak üzere 50’den fazla kripto borsasına ve ticaret platformuna likidite sağlamaktan sorumludur.

Ayrıca Dydx ve Uniswap gibi merkezi olmayan platformlara da hizmet eder. Wintermute aynı zamanda aktif bir yatırımcıdır ve Nomad, HashFlow ve Ondo Finance gibi girişimleri desteklemiştir.

Evgeny Gaevoy, hack’in tam olarak ne zaman gerçekleştiğini ve hatta faillerin hack’i nasıl gerçekleştirebildiklerini açıklamadığı için hala netlik eksikliği var.

Ayrıca kolluk kuvvetlerinin katılımıyla ilgili bir güncelleme de yok.

Sadece Wintermute değil, son birkaç ayda güvenlik saldırılarının kurbanı olan oldukça uzun bir kripto şirketi listesi var.

Örneğin, Crypto köprüsü Nomad, DeFi protokolü Curve Finance’in 570.000 dolar çalınmasından önce Ağustos ayında neredeyse 200 milyon dolar kaybetmişti.

Certik ayrıca geçen yıl DeFi saldırılarına 1,3 milyar dolardan fazla kaybeden bir blok zinciri güvenlik firmasıdır.

Hack Bir “Beyaz Şapka” Olayıdır

Şirketin kurucusu ve CEO’su, bu hack’in bir “beyaz şapka” olayı olarak ele alındığını ve hatta bilgisayar korsanının kendileriyle iletişime geçmesini istediğini belirtti.

Hacker’ın cüzdanı, zincirleme dedektif ZachXBT tarafından izlendi. Cüzdanın Ethereum’da 9 milyon dolara ve diğer ERC-20 tokenlerinde 38 milyon dolara yakın olduğu tespit edildi.

Wintermute, bu yıl 15 milyon dolarlık İyimserlik (OP) jetonlarını yanlış adrese gönderdiğinde daha önce başka bir aksilik yaşadı. Ancak jetonlar alıcı tarafından iade edildi.

Wintermute, 2017 yılında kuruldu ve birden fazla yere likidite sağlayıcısı olduğu için kripto pazarında günlük milyarlarca dolar işlem görüyor. Geçen hafta Wintermute, Tron ağının resmi DeFi piyasa yapıcısı seçildi.