Skip to main content
Kripto Haberleri

Kriptoyu yasaklayan ülke sayısı üç yılda ikiye katlandı

Yazan Ocak 4th, 2022Yorum Yazılmamış


2021, piyasa performansı açısından kripto para birimi endüstrisi için iyi bir yıl olmasına rağmen, kriptoyu yasaklayan yargı bölgelerinin sayısı 2018’den bu yana iki katından fazla arttı.

A bildiri Kongre Kütüphanesi (LOC) tarafından kriptoya mutlak yasak uygulayan dokuz yargı bölgesini ve örtülü yasaklı 42 yargı bölgesini detaylandırıyor. Bu, raporun ilk yayınlandığı 2018’de sırasıyla sekiz ve 15’ti.

LOC, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu için ülke için ulusal kütüphane görevi gören araştırma kütüphanesidir.

LOC raporu bağlamında, mutlak bir yasak, “kripto para birimiyle yapılan işlemler veya kripto para birimini elinde bulundurmak suçtur” anlamına gelirken, örtük bir yasak, kripto para birimi borsalarının, bankaların ve diğer finansal kurumların “kripto para birimleriyle işlem yapmasını veya bireylere hizmet sunmasını yasaklar/ kripto para birimleriyle uğraşan işletmeler. ”

Mutlak yasağı olan dokuz yeni yargı bölgesi Mısır, Irak, Katar, Umman, Fas, Cezayir, Tunus, Bangladeş ve Çin’i içeriyor. Çin’in kriptosu Yasak en çok ilgiyi gördü 2021’de.

Son üç yılda kripto para birimini yasaklayan veya düzenleyen yetki alanlarındaki çarpıcı artış, birkaç hükümet şu anda seçeneklerini gözden geçirdiği için yavaşlama belirtileri göstermiyor. Kripto yasağı olan 51 yargı alanının yanı sıra, 103’ü kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele (AML/CFT) yasalarını uyguladı ve 2018’de bu tür yasalara sahip 33 yargı alanından üç kat artış oldu.

İsveçli bir mali gözlemci ve İsveç Çevre Koruma Ajansı, ağları çalışır durumda tutmanın güç talepleri ve çevresel maliyetleri nedeniyle Kasım ayında İş Kanıtı (PoW) madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu. Buydu sert eleştirilerle karşılaştı Madenciliğe yönelik iddiaları “tamamen yanlış bilgilendirilmiş” olarak nitelendiren Paris merkezli Melanion Capital’den.

İsveç’in AB komşusu Estonya, Şubat ayında AML/CFT kurallarını uygulamaya koyuldu. Bu yeni kuralların beklenen tanımı değiştir bir sanal varlık servis sağlayıcısının (VASP) ne olduğu ve merkezi olmayan finansa örtülü bir yasak uyguladığı hakkında (DeFi) ve Bitcoin (BTC).

İlişkili: Endüstri uzmanları, Bank of Russia’nın kriptoyu engellemesi için olası bir yöntemi ortaya koyuyor

Hindistan hükümeti, oradaki milletvekilleri geçen yıl bir kripto yasağını düşündüklerinde bir korku yarattı. bu sonuç tam bir yasak değildi, ancak yerel kripto borsalarının düzenlenmesini denetleyen Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) ile kripto para birimlerini kripto varlıkları olarak düzenlemeye yönelik bir baskı. Bununla birlikte, doğrudan bir yasak söz konusu değildir.