Skip to main content
Kripto Haberleri

Kuzey Kore, 1,7 milyar doların üzerinde kripto para çalmakla suçlanıyor.

Yazan Aralık 30th, 2021Yorum Yazılmamış

Güney Kore basınında çıkan haberlere göre, Kuzey Kore birkaç yıl boyunca borsalardan 1,7 milyar doların üzerinde kripto para çalmakla suçlanıyor. Ülke, dünyanın her yerinden bireylere ve işletmelere saldırmak için bilgisayar korsanları kullanıyor.

Kuzey Kore, 1,7 milyar doların üzerinde kripto para çalmakla suçlanıyor.
Kaynak: Toshi Times

Güney Kore medyasına göre, Kuzey Kore hacklendi 1,7 milyar dolarlık kripto para borsalardan. Kaynaklara göre, yüksek yaptırıma sahip hükümet, varlıkları hızla nakit olarak satmak yerine, değerlerini en üst düzeye çıkarmak için uzun vadede elinde tutuyor.

Kuzey Kore’nin uzun süredir iddialar var. borsalardan nakit almak için bilgisayar korsanlarını kullandı. ABD de Ekim 2021’de bunu birkaç yıldır yaptığını belirtmişti. ABD’den yapılan açıklamaya göre:

“Bu müsadere davasında ABD hükümeti, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının diğer kara para aklama suçlularıyla birlikte üç sanal varlık borsasından sanal varlıkları çalmak ve gelirleri aklamak için komplo kurduklarını tespit etti.”

Açıkça görülen operasyon yöntemi, bilgisayar korsanlarının kötü amaçlı kod içeren e-postalar gönder iç personele, borsalardan çalmalarına izin verir. Ülke ayrıca Güney Kore, Slovenya, Endonezya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerle de değişim planlıyor. Ayrıca kaynaklara göre, fonlar ülkenin nükleer programını ve balistik füze gelişimini finanse etmek için kullanıldı.

Ülkeye uygulanan güçlü ekonomik kısıtlamalarla Kuzey Kore, dolambaçlı önlemlere başvurdu cezalardan kaçınmak için. Hükümetleri ve liderleri alarma geçiren bu kampanyada kripto para birimleri önemli bir silah olarak ortaya çıktı. Geçmişte ABD, endişeleri artıran olası Kuzey Kore banka grevleri konusunda uyardı.

Kripto para hırsızlığı yapan bütün bir devlet rahatsız edici olsa da, belki daha da endişe verici olan şudur: hırsızlıklar ve hack’ler çok tipik bir olaydır kripto para sektöründe. Piyasaya akan bu kadar çok parayla, bilgisayar korsanlarının onu hedef alması şaşırtıcı değil.

Patrick

Coincu Haberleri