Skip to main content
Kripto Haberleri

Kuzey Kore kripto para birimlerine siber saldırıların merkezi olabilir

Yazan Aralık 30th, 2021Yorum Yazılmamış

TL;DR Arıza

• Güney Koreli araştırmacılar siber korsanların Pyongyang’dan organize olduğuna inanıyor.
• Kuzey Kore, Batı Borsalarına yapılan en az beş siber saldırının suçlusu olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir hükümet ajanı geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore’nin yasadışı kripto para operasyonlarının merkezi haline geldiğini ortaya çıkardı. Ajan, Doğu Asya’daki ülkenin kripto kullanarak kara para aklamayı desteklediğine inanıyor ve isimleri açıklanmamasına rağmen en az üç popüler borsadan hırsızlık yapan bilgisayar korsanlarını da gizledi.

Kripto piyasası küresel olarak büyüdükçe, suç, kara para aklama ve para hırsızlığı oranları önemli ölçüde artar. ABD savcılığına göre, bu siber saldırılar soruşturmalar yürüttükten sonra Rusya ve Kuzey Kore bölgesinden gelebilir.

Güney Kore ajansı Kuzey Kore saldırılarını soruşturuyor

Kuzey Kore

Güney Koreli bir ajansa göre, Kripto saldırılarıyla ilgili Kuzey Kore’ye yönelik iddialar iyi kurulmuş durumda. AIPS, komşu ülkedeki operasyonları beş yıl boyunca araştıran bir kripto şirketi hakkındaki verileri ortaya koyuyor.

Araştırmalar, sırasıyla 2017 ve 2018 için Sloven ve Endonezya’daki kripto şirketlerine yönelik saldırıların Kuzey Koreliler tarafından sürdürülebileceğini gösteriyor. Soruşturma platformunda bile 2020 için Exchange York’tan para hırsızlığının Kuzey Kore’de planlandığına dair kanıtlar var.

Bu soruşturmalar, siber saldırıları engellemek isteyen ABD ve Güney Kore kurumları tarafından desteklenmektedir. Ajanlar kendilerini Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’ı 2017’de 280 milyon dolardan fazla para çıkarılan Bithumb borsasındaki soygunla suçlamakla sınırlı kalmadılar. Güney Kore otoritesi, kripto platformunun iflas nedeniyle kapanmak zorunda kaldığı YouBit saldırısından komşu ülkeyi de sorumlu tutuyor.

Siber bilgisayar korsanları Pyongyang’da eğitildi

Ajanlar, hükümetin çeşitli bilgisayar korsanlarını başkent Pyongyang’dan suçlarını yapmaları için eğitildiğini söylüyor. Siber saldırılar muhtemelen 2017’de Batı’daki Borsalara doğru başladı, ancak daha sonra diğer bölgelere genişletildi.

Bununla birlikte, Kuzey Kore’nin yasadışı olarak çıkarılan veya çalınan kriptolarını tasfiye etme sınırlamaları vardır. Bunun nedeni, ülkeye ABD ve diğer ülkelerde yaptırım uygulanmasıdır. Ancak araştırmalar, abluka altındaki bölgenin onlardan kaçmak için yeni teknolojiler geliştirmede ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

Kuzey Korelilerin kullandığı olası stratejiler arasında, jetonları gerçek kökenlerini gizlemek için çeşitli işlemleri kullanarak bir kripto platformuna göndermekten oluşan “Peel Chain” de yer alıyor. Bu strateji ile Güney Koreli araştırmacıları alarma geçiren sinyallerden kaçmak da mümkün.

Araştırmacılar, Bitcoin patlamasının bu kripto saldırılarına neden olduğuna inanıyor. Lider kripto, 900 milyar doları aşan piyasa değeriyle neredeyse 50000 dolardan işlem görüyor. Kuzey Kore saldırıları ortadan kaldırılmamış olsa da, Güney Koreli ve Amerikalı yetkililer olası bir organizasyon görüyorlar.