Skip to main content
Kripto Haberleri

Mango Markets hacker’ının Aave’den yararlanmak için Curve kısa saldırı numarası yaptığı iddia ediliyor

Yazan Kasım 22nd, 2022Yorum Yazılmamış

22 Kasım’da Lookonchain’deki analistlerin açıkladığı gibi, merkezi olmayan borsa Curve Finance’in (CRV) tokenleri büyük bir zarar görmüş gibi görünüyor. kısa satıcı saldırısı. Lookonchain’e göre, Mango Markets istismarcısı Avraham Eisenberg ile ilişkili bir adres olan ponzishorter.eth, satış için CRV’yi ödünç almak üzere ilk olarak 13 Kasım’da 40 milyon USD Coin (USDC) merkezi olmayan finans protokolü Aave’ye takas etti.

İddiaya göre yasa, CRV fiyatını hafta boyunca 0,625 dolardan 0,464 dolara düşürdü. Günümüze hızla ilerleyen blockchain verileri, ponzishorter.eth’in iki işlem yoluyla 30 milyon CRV (14,85 milyon $) daha ödünç aldığını ve bunları satış için OKEx’e aktardığını gösteriyor. Lookonchain’deki ekip, ticaretin “CRV’yi teminat olarak kullanan pek çok kişinin tasfiyeyle karşı karşıya kalacağı” belirteç fiyatını düşürmek için yapıldığını varsaydı.

Yoğun satış faaliyetine yanıt olarak, Curve’nin kurucusuyla ilişkili bir cüzdan, teminat olarak 20 milyon CRV daha ekledi. Aave’de, yayın tarihinde cüzdan adreslerinin sağlık faktörü 1,65 idi ve bu, ödünç alınan varlıklara karşı fazla teminat olduğunu gösteriyor.

Ancak söylenmiş Blockchain analitik firması Arkham tarafından yapılan açıklamada, ticaret “sadece yem olabilir” ve bunun yerine Aave birincil hedeftir. Arkham, Eisenberg’in sofistike bir ticaret planı için Aave’de 100 milyon doların üzerinde bir pozisyon oluşturduğunu iddia ediyor.

İlk olarak, platformda likit olmayan ancak aynı zamanda çok düşük marj gereksinimlerine sahip olan ve her ikisi de istismar için önemli faktörler olan Aave’de CRV belirteçlerinin eksikliğini içerir. Ardından gelen dikkat, kullanıcıları CRV’nin fiyatını savunmak için dipten toptan satın almaya ve diğerleri için, bir kayıp pozisyonlarını kapatmak için açığa satıcıyı sıkıştırmaya çalışacaktı.

Ancak, platformun kısa pozisyonların %20’sinden fazlasını geri almak için yeterli likiditeye sahip olmadığı iddia edildiğinden, gerçek komplo Aave’nin Eisenberg’in CRV açık pozisyonlarını karşılayamaması olasılığını kullanıyor gibi görünüyor. Bu, Aave’ye karşı bahisleri ve yerel belirtecinin fiyat düşüşünü destekleyecektir:

“Buradaki gerçek hedef, Avi’nin geçen ay bahsettiği AAVE’nin savunmasız döngü sistemiydi. 40 milyon doları yaklaşık 50 milyon dolarlık CRV ödünç almak için kullanmak, AAVE’yi ciddi bir kötü borçla baş başa bırakabilir.”

Arkham, “Avi’nin pozisyonunu tasfiye etmek için, Aave tasfiye memurlarının ödünç aldığı tüm CRV’yi geri almalarının hiçbir yolu olmayacak. AAVE, bu kaybı karşılamak için güvenlik modülünden önemli miktarda token satmak zorunda kalacak” diye yazdı. Firma tarafından sağlanan bir takas fiyatının ekran görüntüsü, tahmini 100 milyon dolarlık pozisyon için USDT ile CRV arasında %89,8’lik potansiyel takas etkisini gösteriyor.

Yayın tarihinde, son 24 saat içinde CRV %15,47 artışla 0,5742 $’a yükselirken, aynı dönemde Aave’nin fiyatı %6,33 düşüşle 53,54 $’a geriledi. 11 Ekim’de Eisenberg, Mango Markets protokolünden 117 milyon dolar çekti ve geri kalanını iade etmeden önce 47 milyon doları hata ödülü olarak tuttu ve bunu “oldukça karlı bir ticaret stratejisi” olarak nitelendirdi.