Skip to main content
Kripto Haberleri

Marathon 78.000 Bitcoin Madencisi 879 Milyon Dolara Satın Aldı

Yazan Aralık 30th, 2021Yorum Yazılmamış

Orijinal makaleyi ziyaret edin*

http://bitcoinmagazine.com/.image/c_limit,cs_srgb,h_1200,q_auto:good,w_1200/MTgzMjM5NTgzMDQxODU2NTUw/img_4392.png

Madencilik şirketi, 2023’ün başına kadar 23 EH/sn çıkışlı 199.000 aktif makineye sahip olmayı bekliyor.

Halka açık bir bitcoin madencilik şirketi olan Marathon Digital Holdings, geçen hafta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Salı günü yapılan bir dosyalamaya göre 879 milyon doların üzerinde bir maliyete mal olacak ve madencinin filosunu 78.000 makine artıracak olan Bitmain ASIC sondaj makinelerinin “rekor satın alımını” duyurdu.

Marathon, geçen hafta Bitmain ile rekor sayıda bitcoin madencilik kulesi satın almak için bir anlaşma yaptığını duyurduğunda satın alımı hakkında geniş bilgi açıklamıştı. Şirket o zamanlar kaç madenci satın aldığını veya fiyatlarını açıklamamıştı, ancak ayrıntılar şimdi bir SEC dosyalamasında paylaşıldı. Anlaşma, Marathon’un filosuna yaklaşık 78.000 yeni Antminer S19 XP madencisi ekleyecek ve 879.060.000 dolara mal olacak.

Marathon CEO’su Fred Thiel geçen hafta yaptığı açıklamada, “Bu son S19 XP alımıyla, Bitcoin madencilik operasyonlarımızı 2023’ün başına kadar yaklaşık 199.000 toplam madenciye ve 23.3 EH/s’ye büyüteceğiz.” dedi.

Anlaşmanın şartlarına göre Marathon, Temmuz ve Aralık 2022 arasında Bitmain’den ayda 13.000 madenci alacak ve sözleşmenin yürütülmesinden sonraki iki gün içinde anlaşma tutarının% 35’ini ödeyecek. Kalan % 65’i geldikçe her parti için ayrı ayrı ödenecektir; Marathon, bir partinin sevkiyat tarihinden en az altı ay önce bir partinin fiyatının %35’ini ve sevkiyatından bir ay önce son %30’unu ödeyecek.

Marathon, ABD sermaye piyasalarında listelenen en büyük bitcoin madencilerinden biridir. Şirket Nasdaq’ta “MARA” simgesi altında işlem görüyor ve bu yıl şimdiye kadar Bitcoin fiyatını geride bıraktı. Madenci yıllık bazda %212,90 değer kazanırken, BTC aynı dönemde %64,40 yükseldi.

ABD’deki Bitcoin madencileri, Çin’in yaz boyunca etkinliği yasaklamaya karar ve etmesinin ardından Bitcoin hash rate’inin büyük bir kısmının çevrimdışı olması nedeniyle bu yıl daha fazla karlılık elde etti. Hash rate’in en büyük payına sahip ülke topraklarındaki operasyonları kapatmaya zorlarken, ağ madenciliği zorluğu düştü ve madencilerin aynı hash oranı kapasitesiyle üretebilecekleri BTC miktarını artırdı.

Çinli madenciler ayağa kalktıkça ve operasyonlarını başarılı bir şekilde yabancı ülkelere taşıdıkça, endüstri yeniden rekabete girerek Amerikalı madencilerin üretkenliğini zedeledi. Dijital para madenciliği daha zor bir ek olarak, Marathon özellikle Kasım ayında enerji santrallerindeki bakım çalışmalarından zarar gördü. Madenci geçen ay 196 bitcoin üretmiş ve Ekim ayındaki 417.7’den gerilemiş.